stat

Alkohol z przemytu trafia do szpitali

27 marca 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: kierowcy wznowią sprzedaż biletów

Transport zarekwirowanego, nielegalnego alkoholu trafia do szpitali.

Krajowa Administracja Skarbowa włączyła się w walkę z koronawirusem. Do szpitali i służb z terenu całej Polski trafiają już tysiące litrów alkoholu pochodzącego z nielegalnej produkcji i przemytu, który zamiast zostać zniszczony, posłuży im do produkcji środków dezynfekujących. Niebawem ma on trafić także do trójmiejskich szpitali.Alkohol pochodzący z przestępstw i zatrzymany przez Krajową Administrację Skarbową płynie do szpitali w całej Polsce. W ten sposób instytucja podlegająca pod Ministerstwo Finansów odpowiada na braki środków dezynfekcyjnych. Alkohol nielegalnego pochodzenia ma się teraz przysłużyć słusznej sprawie i zamiast zostać zniszczony, będzie wykorzystywany do produkcji środków odkażających w walce z koronawirusem.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Tysiące litrów alkoholu już w szpitalachPrzykłady z ostatnich dni? We wtorek KAS przekazała 415 litrów spirytusu z nielegalnej produkcji do kaliskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pochodził on z kilkunastu spraw karno-skarbowych zakończonych orzeczeniem przepadku. Zgodnie z procedurami miał być zniszczony. Współpraca KAS i wymiaru sprawiedliwości umożliwiła jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby służby zdrowia. Teraz alkohol zostanie wykorzystany do przygotowania środków dezynfekujących na potrzeby RCKiK.

Czytaj też: Restauracje wspierają szpitale

Do katowickiego sanepidu trafiło już w sumie niemal 1 tys. litrów alkoholu z przestępstw - wódki i spirytusu w stanie skażonym i nieskażonym. Zostaną wykorzystane do przygotowania preparatów dezynfekujących przedmioty i powierzchnie oraz środki transportu. 1,5. tys. litrów alkoholu trafiło już do dwóch olsztyńskich szpitali, 1 tys. litrów do tamtejszej straży pożarnej.

Szpitale z Trójmiasta też dostaną alkoholJak informuje KAS, podobną pomoc otrzymają wkrótce szpitale i służby z terenu Pomorza, w tym także szpitale z Trójmiasta.

Czytaj też: Jak epidemia koronawirusa zmieniła Trójmiasto?

- Pomorska KAS przygotowuje się właśnie do podobnej akcji wspierania innych służb w walce z koronawirusem. Zostanie im przekazany alkohol etylowy, który przeznaczony był do zniszczenia. Będzie wykorzystany na cele dezynfekcyjne - informuje Wioleta Działdowska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

9270 litrów alkoholu z przemytu trafiło już na Pomorzu do szpitala zakaźnego w Kościerzynie.

Czy szpitale powinny korzystać z nielegalnego alkoholu?
95%

tak

5%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1993