Amerykański okręt wszedł do portu w Gdańsku

13 października 2021, 10:35
VIK
Amerykański transportowiec w Porcie Gdańsk (13.10.2021)

Amerykański okręt USS Robert E. Peary wpłynął do gdańskiego portu i zacumował przy nabrzeżu Obrońców WesterplatteMapka. Nie ujawniono, w jakim celu odwiedził Gdańsk, ale jest to jednostka zaopatrzeniowa US Navy, więc prawdopodobnie przybył po ładunek.USS Robert E. Peary ma 210 metrów długości, 32 metry szerokości i ponad 9 metrów zanurzenia.

Zbudowany został według cywilnych standardów, ale jest wyposażony w pasywną obronę przed minami i torpedami oraz posiada środki ochrony przed bronią masowego rażenia ABC (atomową, biologiczną i chemiczną), takie jak możliwość szczelnej izolacji pomieszczeń załogi i dowodzenia.

Robert E. Peary to jeden z czternastu zaopatrzeniowców typu "Lewis and Clark", z jakich korzysta US Navy. Należą one do Wojskowych Sił Pomocniczych Floty (Naval Fleet Auxiliary Force - NFAF) Dowództwa Przerzutu Morskiego (Military Sealift Command).

Ich zadaniem jest wsparcie logistyczne i dostarczanie prowiantu, zapasów, części zamiennych, wody pitnej i ograniczonych ilości produktów naftowych (paliw), ale także części statków, helikopterów i amunicji do grup bojowych lotniskowców i na okręty sił amerykańskich i sojuszniczych. Agentem obsługującym jednostkę w porcie Gdańsk jest Schultz Shipping Sp. z o.o.

Czytaj też:

Amerykańskie czołgi i wozy bojowe teraz w Porcie Gdynia

Okręt wojenny w cywilnym porcie:
59%

to zawsze ciekawostka i atrakcja

17%

zawsze trochę budzi obawę

24%

całkowicie normalna sprawa

zakończona

łącznie głosów: 1301

VIK

Opinie wybrane


wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.