Andrzej Grubba został patronem tramwaju

27 listopada 2020, 21:00
Rafał Borowski, Jacek Główczyński

AZS AWFiS Gdańsk

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Zbigniew Jujka został patronem tramwaju

Andrzej Grubba został patronem gdańskiego tramwaju. Zmarły w 2005 r. na raka płuc, w wieku 47 lat był najlepszym w historii Polski tenisistą stołowym. M.in. zdobył 15 medali na mistrzostwach świata i Europy seniorów, dwukrotnie triumfował w Pucharze Europy, odpowiedniku obecnej Ligi Mistrzów, był trzykrotnie olimpijczykiem, a za rok 1984 został uznany za najlepszego sportowca naszego kraju.Czytaj więcej: Szukamy patronów dla gdańskich tramwajów

Uroczystość uhonorowania wybitnego sportowca odbyła się w piątkowy poranek, ok. godz. 8:30, na pętli tramwajowej na Chełmie. Oprócz przedstawicieli władz miasta byli na niej obecni również m.in. żona patrona Lucyna Grubba oraz jego sportowy partner Leszek Kucharski.

To już 58. maszyna we flocie spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, na której burcie znajduje się imię i nazwisko osoby nadzwyczaj zasłużonej dla lokalnej historii. Tradycja nadawania patronów gdańskim tramwajom trwa już dekadę. Rozpoczęła się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów Pesa Swing.

Grubbę proponowaliśmy już 2017 r.Andrzej Grubba będzie patronował nowej, dwukierunkowej Pesie Jazz Duo. Kumulacja podobnych uroczystości wynika z faktu, że właśnie trwa dostawa drugiej transzy zamówienia przez GAiT w bydgoskiej fabryce 15 wspomnianych pojazdów. W ostatnich tygodniach na burtach dostarczonych tramwajów pojawiły się nazwiska m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Brunona Zwarry, prof. Anny Podhajskiej czy małżeństwa Balbiny i Michała Bellwonów.

Wybór patronów leży w kompetencji powołanej przez prezydent Gdańska Komisji ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Propozycje osób, które warto upamiętnić w ten niezwykły sposób, mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy. Warto wspomnieć, że nasza redakcja zgłaszała Andrzeja Grubbę już w 2017 r.

Relacja Trojmiasto.pl z 2005 roku: Andrzej Grubba spoczął niemal w najwyższym punkcie cmentarza w Sopocie
Życiorys wybitnego sportowcaPatron 58. gdańskiego tramwaju był najlepszym polskim tenisistą stołowym w historii, który przez większość swojego życia był związany z Trójmiastem. Urodził się 14 maja 1958 roku w niewielkiej miejscowości - Brzeźno Wielkie na Kociewiu. Pierwsze kroki w tenisie stołowym stawiał w klubie Neptun Starogard Gdański. Później przez 11 lat bronił barw AZS AWF Gdańsk, gdzie jego talent rozkwit w pełni. Skończył też oliwską uczelnię. Tu też poznał swoją przyszłą żonę - Lucynę (z domu Galus), reprezentantkę Polski w piłce ręcznej. Mają dwóch synów: Macieja i Tomasza.

Andrzej Grubba dwunastokrotnie zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski w singlu (w latach 1979-92), a łącznie na najwyższym stopniu podium krajowego championatu stawał 26 razy. Popularność zawdzięczał przede wszystkim dzięki meczom europejskiej Superligi oraz mistrzostwom świata i Europy, z których wówczas wielogodzinne transmisje na żywo można było oglądać w polskiej telewizji. W latach 80-tych XX wieku w znaczny stopniu przyczynił się do przeprowadzenia tenisa stołowego ze świetlic na światowe salony.

W 1982 roku został mistrz Europy w grze mieszanej z Holenderką Bettiną Vriesekoop, co było wstępem do kariery międzynarodowej. Grał do 40. roku życia. M.in. zdobył 15 medali na mistrzostwach świata i Europy seniorów, dwukrotnie triumfował w Pucharze Europy, odpowiedniku obecnej Ligi Mistrzów, w tym w 1985 roku z AZS AWF, był trzykrotnie olimpijczykiem. W najlepszych występie na igrzyskach zajął 6. miejsce w deblu wspólnie z Leszkiem Kucharskim.

Sięgnął też po niezwykle prestiżowe zwycięstwa wśród tenisistów stołowych w turniejach TOP-12 oraz o Puchar Świata.

Za rok 1984 został uznany za najlepszego sportowca naszego kraju. Potem jeszcze trzykrotnie był w czołowej "trójce" tego plebiscytu, organizowanego przez "Przegląd Sportowy". Ponadto pięciokrotnie wygrał plebiscyt "Dziennika Bałtyckiego" na najlepszego sportowców województwa gdańskiego.

Ceniony był nie tylko za sukcesy sportowe. W 1988 roku otrzymał nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a dwa lata wcześniej nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

15 lat kariery spędził w zagranicznych klubach, głównie w niemieckim TTC Zugbrucke Grenzau, ale również w austriackim Stockerau. Nie zgodził się na przyjęcie niemieckiego obywatelstwa. W tym pierwszym klubie rozpoczął też pracę trenerską.

Do Polski wrócił wraz z rodziną w 2004 roku. Zamieszkali w Sopocie. Grubba został dyrektorem sportowym Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Zmarł 21 lipca 2005 r. Przegrał walkę z chorobą nowotworową w wieku zaledwie 47 lat. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

Memoriał Andrzej Grubby - odbyło się 13 edycjiOd 1 listopada 2005 roku imię Andrzeja Grubby nosi Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku-Zaspie, ul. Meissnera 3. Od 2006 jest patronem skweru w Sopocie, od 2009 ulicy w Gdańsku-Chełmie.

Jego imię nosi kilka szkół oraz hal sportowych i to nie tylko na Pomorzu

Od 2014 roku odbywają się pokazowe turnieje tenisa stołowego najlepszych tenisistów europejskich Grubba Polish Champions. Natomiast Fundacja im. Andrzeja Grubby, prowadzona przez Lucynę Grubbę od 2007 roku organizuje ogólnopolskie turnieje dla szkół podstawowych. Najlepsi w rozgrywkach o "Memoriał Andrzeja Grubby" spotykają się corocznie w Sopocie, by rywalizować w rozgrywkach finałowych.
Czy pamiętasz karierę sportową Andrzeja Grubby?
57%

tak, doskonale ją pamiętam

26%

tak, ale słabo, byłe(a)m wtedy dzieckiem

10%

nie, ale słyszałe(a)m o niej

7%

nie i nie słyszałe(a)m o niej wcześniej

zakończona

łącznie głosów: 802