Archeolodzy przekopują Twierdzę Wisłoujście

1 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
artykuł historyczny

Od wtorku Twierdza Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska jest rozkopana, a to za sprawą archeologów, którzy na terenie dziedzińca Fortu Carré oraz w Domkach Oficerskich szukają pozostałości po dawnych mieszkańcach Twierdzy. Wykopaliska nie tylko nie utrudniają zwiedzania, ale zostały też włączone do programu wycieczek. Dodatkowo wszystkie skarby zostaną od razu wyeksponowane w gablotach.Biżuteria, fragmenty umundurowania, broń, ceramika, a nawet fajki z glinki kaolinowej - to najczęściej spotykane w Twierdzy Wisłoujście skarby. Od wtorku do 7 września grupa archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowców z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańsk, prowadzić będzie badania archeologiczno-architektoniczne na terenie dziedzińca Fortu Carré oraz w Domkach Oficerskich.

- Startujemy na razie z dwoma wykopami, później wchodzimy we wnętrza domków oficerskich - mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik oddziału Twierdzy Wisłoujście MHMG. - Celem tych badań jest uzyskanie odpowiedzi na temat życia codziennego załogi Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni wieków. Chcemy odnaleźć zabudowę gospodarczą, jak również dowiedzieć się, jak to miejsce wyglądało pierwotnie. Musimy więc przeprowadzić szereg badań od archeologicznych po architektoniczne, konserwatorskie, historyczne, a nawet socjologiczne i przyrodnicze.

Przy różnych wcześniejszych pracach prowadzonych przez MHMG w zakresie rewitalizacji Twierdzy, również prowadzone były prace archeologiczne. Wówczas bardzo często udawało się wyciągnąć z ziemi wiele cennych historycznie przedmiotów, jak np. fragmenty umundurowania, ceramikę, biżuterię, a nawet fajki z glinki kaolinowej.

- To wszystko, co świadczyło o życiu codziennym załogi, czym się zajmowali, co wypełniało ich przestrzeń - dodaje Krawczyk.

Badaniami kieruje dr Joanna Dąbal z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Mimo tego, że kopiemy dopiero drugi dzień, udało nam się odsłonić fundamenty XVIII-wiecznego budynku mieszkalnego, którego spodziewaliśmy się tu odszukać - mówi dr Dąbal. - Naszym celem jest ustalenie kolejnych powierzchni na dziedzińcu, a także zbadanie historii fundamentów domków oficerskich. Jednym z celów naszych badań jest zbadanie pomieszczeń domków oficerskich, a na razie zajmujemy się kuchnią oficerską z XVII wieku.

Badania będą prowadzone cyklicznie - co roku. W tym potrwają do 7 września i będą kosztować ok. 30 tys. zł. Stanowiska archeologiczne zostały już włączone do programu zwiedzania Twierdzy. Wszystkie wykopane przedmioty, zanim trafią do konserwacji, zostaną również zaprezentowane zwiedzającym w gablotach.

Bilety uprawniające do zwiedzania Twierdzy Wisłoujście z przewodnikiem to 10 zł - bilet normalny, 5 zł - ulgowy, 20 zł - rodzinny. Więcej o biletach do obiektów MHMG na stronie: mhmg.pl

Czy wiesz, że Twierdza Wisłoujście była kiedyś więzieniem?


Tak wyglądała bitwa morska o Twierdzę Wisłoujście, która odbyła się w czerwcu tego roku.

Czy kiedykolwiek zwiedziałeś/łaś Twierdzę Wisłoujście?
27%

tak, byłem(łam) tam wiele razy

24%

tak, ale było to dawno temu i już niewiele pamiętam

43%

nie, ale planuję się w końcu wybrać

6%

nie, i raczej się nie wybiorę

zakończona

łącznie głosów: 475