Arcybiskup Głódź gościem konferencji o godności człowieka

6 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Arcybiskup Głódź odchodzi na emeryturę. Papież przyjął jego rezygnację

"Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy" to tytuł konferencji organizowanej w Gdańsku przez NSZZ "Solidarność" i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jednym z jej gości będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ostatnio 16 księży wysłało do nuncjusza apostolskiego list, w którym skarżą się, że metropolita niegodnie traktuje swoich podwładnych. Związkowcy "zgrzytu" w tym nie widzą. - Dopóki nie ma wyroku sądu, pozostaje domniemanie niewinności - mówi rzecznik "S".Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności i NSZZ "Solidarność" zapraszają na dwudniową konferencję naukową pod hasłem "Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy". Odbędzie się ona 8 i 9 listopada w historycznej Sali BHP w Gdańsku.

Udział w konferencji wezmą m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej MCBFS z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier oraz zaproszeni goście - obserwatorzy z Argentyny. Całość finansuje polski rząd. Narodowe Centrum Kultury przyznało na ten cel 82,2 tys. zł dotacji.

Konferencję poprzedzi uroczysta msza święta w piątek o godz. 9 w Bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku. Poprowadzi ją abp Sławoj Leszek Głódź, który będzie też gościem konferencji. Wystąpi podczas jej inauguracji. Głos zabiorą też wtedy: Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita wrocławski i krajowy duszpasterz ludzi pracy abp Józef Kupny oraz prof. Rocco Buttiglione.

Kontrowersje po emisji reportażuAbp Sławoj Leszek Głódź będzie przemawiał na konferencji, której jednym z tematów jest godność człowieka, kilkanaście dni po emisji reportażu w TVN 24, w którym ujawniona została treść listów pisanych przez duchownych do watykańskiego nuncjusza w Polsce. Wynikało z nich, że metropolita gdański ubliża, publicznie poniża i znęca się psychiczne nad swoimi podwładnymi. Księża relacjonowali, że takie zachowanie wynika z niezadowolenia arcybiskupa, kiedy ci przekazują mu zbyt niskie ofiary za bierzmowanie. Gdański metropolita miał również zajmować się handlowaniem stanowiskami kościelnymi.

Po emisji reportażu Archidiecezja Gdańska wydała oświadczenie księży diecezjalnych, którzy stanęli w obronie biskupa, zarzucając nierzetelność autorom publikacji.

Jednak informacje podane w reportażu potwierdziła w tym tygodniu grupa 16 księży, którzy napisali w tej sprawie list do nuncjusza apostolskiego w Polsce. Księża podpisali się swoimi nazwiskami i poprosili o interwencję.

Protesty wiernychZ kolei w ostatni weekend pod kurią w Oliwie odbyła się manifestacja wiernych, którzy domagali się odwołania abp. Głódzia.

Mimo to władze NSZZ "S" w zaproszeniu metropolity na konferencję o godności człowieka "zgrzytu" nie widzą.

- Ma być tak, jak z pomnikiem prałata Henryka Jankowskiego? Że zarzuty medialne będą nam zastępowały wyroki sądowe i na tej podstawie będziemy ludzi karać? Konferencję organizuje think-tank związkowo-kościelny, a arcybiskup jest gospodarzem miejsca i głową Kościoła. Dopóki jakiekolwiek zarzuty nie zostaną potwierdzone, nie wolno nakładać na ludzi ostracyzmu z powodu publikacji prasowych, w dodatku mocno wątpliwych, bo opartych na anonimowych wypowiedziach. Dopóki nie ma wyroku sądu, pozostaje domniemanie niewinności - komentuje Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej "Solidarności". - Celem tej dwudniowej konferencji jest wypracowanie deklaracji programowej, którą upublicznimy.
Manifestacja wiernych pod kurią w Oliwie
Czy w ramach protestu dotyczącego abp. Głódzia był(a)byś gotowy(a) nie pójść w niedzielę na mszę?
15%

chodzę do kościoła i był(a)bym gotowy(a) tak zaprotestować

6%

chodzę do kościoła, ale bym tak nie postąpił(a), bo to nic w tej kwestii nie zmieni

39%

nie chodzę do kościoła, ale myślę, że to dobra forma protestu

40%

ta sprawa nie ma nic wspólnego z uczestnictwem we mszy

zakończona

łącznie głosów: 3452