Arcybiskup Głódź odchodzi na emeryturę. Papież przyjął jego rezygnację

13 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Abp Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia 2020 odszedł na emeryturę kościelną. Więcej zdjęć (2)

Abp Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia 2020 odszedł na emeryturę kościelną.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Abp Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia 2020 odszedł na emeryturę kościelną.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Papież Franciszek przyjął w czwartek, 13 sierpnia, rezygnację metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który odchodzi na emeryturę. Pełniącym jego obowiązki, do czasu wyboru nowego arcybiskupa, został bp Jacek Jezierski, biskup elbląski.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


W czwartek, 13 sierpnia, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź skończył 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym osiągnął wiek, w którym składa się rezygnację z urzędu i można przejść na kościelną emeryturę. Papież może przyjąć rezygnację albo pozostawić biskupa na stanowisku. W tym przypadku zdecydował się od razu przyjąć rezygnację.

Papież od razu przyjął rezygnacjęBiskup Jacek Jezierski, decyzją papieża, pełni teraz obowiązki metropolity gdańskiego. Więcej zdjęć (2)

Biskup Jacek Jezierski, decyzją papieża, pełni teraz obowiązki metropolity gdańskiego.

źródło: diecezja.elblag.pl

Biskup Jacek Jezierski, decyzją papieża, pełni teraz obowiązki metropolity gdańskiego.

źródło: diecezja.elblag.pl

Papież Franciszek przyjął dziś rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia i mianował bp. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, administratorem apostolskim "sede vacante" archidiecezji gdańskiej. Komunikat w tej sprawie wydała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W latach 1967-1974 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w stolicy Warmii 16 czerwca 1974 r. z rąk bp. Józefa Drzazgi.

Czytaj też: Kto zastąpi abp. Głódzia? Procedura już trwa

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. 10 maja 2014 r. papież Franciszek mianował bp. Jezierskiego biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej.

Na stanowisku od 12 lat, mimo kontrowersjiAbp Sławoj Leszek Głódź na stanowisku metropolity gdańskiego spędził ostatnie 12 lat, wcześniej przez cztery lata był biskupem diecezji warszawsko-praskiej, a jeszcze wcześniej, w latach 1991-2004, biskupem polowym Wojska Polskiego.

Będzie pobierał dwie emerytury. Z doniesień medialnych wynika, że łącznie mowa o ponad 20 tys. zł.

Kościoły i parafie w TrójmieścieOd 2014 roku zmagał się z chorobą nowotworową i choć wyszedł z niej zwycięsko, to choroba zauważalnie dała mu się we znaki.

Ponieważ decyzja o powołaniu tak wysokiego dostojnika kościelnego nie jest łatwa, a Kościół chciałby uniknąć wakatu na takim stanowisku, procedury wyznaczenia następcy metropolity gdańskiego trwają od miesięcy.

Kadencja arcybiskupa Głódzia przeplatana była licznymi kontrowersjami. Od 2013 r. zaczęły się pojawiać wobec niego zarzuty dotyczące nadużywania alkoholu, poniżania podwładnych, czy nawet stosowania przemocy wobec księży. Później doszły do tego zarzuty dotyczące tuszowania pedofilii wśród duchownych.

Pod koniec ubiegłego roku do papieża wystosowano list z prośbą o odwołanie metropolity gdańskiego. Podpisało się pod nim ponad 2 tys. wiernych.
Interesujesz się zmianami personalnymi wśród hierarchów w Kościele?
23%

tak, śledzę to na bieżąco

33%

tylko wśród tych najbardziej znanych

44%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 2861