Artyści zachęcają do sprzątania po psach

20 stycznia 2020, 13:00
Maciej Korolczuk

Artyści, mieszkańcy i społecznicy z galerii Mewka w Nowym Porcie zainicjowali akcję społeczną "Posprzątaj po mnie". W jej ramach chcą rozdać mieszkańcom dzielnicy 10 tys. ulotek i papierowych torebek na psie odchody. - Chcemy odczarować Nowy Port i wpłynąć na zachowania właścicieli psów, by sprzątali po swoich pupilach, ale też do pozostałych mieszkańców borykających się z problemem zanieczyszczonych podwórek, chodników i ulic - mówi Bartosz Zimniak z fundacji Mewka.Od kilku dni mieszkańcy Nowego Portu mogą znaleźć w swoich skrzynkach na listy ulotkę, papierową torbę oraz łopatkę do sprzątania psich odchodów. Za inicjatywą stoi społecznie zaangażowana dzielnicowa galeria Mewka oraz mieszkańcy ze stowarzyszenia "Zielony Nowy Port".

- Akcja skierowana jest do mieszkańców Nowego Portu, który boryka się z problemem zanieczyszczonych podwórek, chodników i ulic. Chcemy edukować właścicieli psów, tych dorosłych, ale i młodszych oraz zachęcać ich do aktywnego dbania o porządek i czystość w dzielnicy - mówi Bartosz Zimniak z fundacji Mewka.

Nowy Port promowany na autobusach i tramwajach?


W ramach inicjatywy lokalnej przygotowano 10 tys. zestawów higienicznych dla psów: ulotek, torebek i papierowych łopatek na odchody. Wkrótce na ulicach pojawią się też tabliczki informacyjne oraz plakaty.


Autorzy akcji chcieliby także umieścić w przestrzeni publicznej - stojącego u progu rewitalizacji Nowego Portu - neon przedstawiający psa Kostka, bohatera komiksu dołączonego do ulotki. Autorką ilustracji jest Adriana Taube.

- Chcielibyśmy zorganizować spotkania edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz pozyskać fundusze na artystyczny neon. W końcu pies Kostek wziął swoje imię od bohatera kultowej książki Stanisława Goszczurnego pt. "Mewy", której akcja toczyła się w latach 50. XX wieku w Nowym Porcie - dodaje Bartosz Zimniak. - Chcemy odczarować Nowy Port. Sam mam psa i spacerując po dzielnicy, widzę, jakim problemem wciąż pozostaje dbałość o czystość i porządek na ulicach i chodnikach. Edukacja w tym zakresie to praca u podstaw, na efekty z pewnością trzeba poczekać, ale jesteśmy przekonani, że warto to zrobić.
5,3 tys. zł na wsparcie akcji przeznaczyło miasto Gdańsk.

Moda na sprzątanie psich odchodów. Film archiwalny


O Galerii Mewka

W Nowym Porcie przy ul. Bliskiej 11a działa od lutego 2017 r. Realizuje działania arteterapeutyczne na gdańskiej onkologii dziecięcej. Jest miejscem odkrywania i wzmacniania kultury marinistycznej i klimatu portowej dzielnicy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności oraz turystów, Nowy Port organizuje warsztaty artystyczno-edukacyjne i rękodzielnicze, wystawy, grupy dyskusyjne czy archiwalne pokazy filmowe.

Czy sprzątasz po swoim psie?
65%

tak, zawsze

11%

tak, ale tylko od czasu do czasu

4%

nie, ale wiem, że powinienem

20%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 601