Asteroida przeleci "blisko" Ziemi. Będzie ją widać

18 stycznia 2022, 11:30
piw
Asteroida 1994 PC1 - wizualizacja naukowców z NASA. Kliknięcie w zdjęcie przeniesie cię na stronę NASA, gdzie można obserwować zbliżanie się asteroidy. Więcej zdjęć (2)

Asteroida 1994 PC1 - wizualizacja naukowców z NASA. Kliknięcie w zdjęcie przeniesie cię na stronę NASA, gdzie można obserwować zbliżanie się asteroidy.

mat. NASA

Asteroida 1994 PC1 - wizualizacja naukowców z NASA. Kliknięcie w zdjęcie przeniesie cię na stronę NASA, gdzie można obserwować zbliżanie się asteroidy.

mat. NASA

Ostatni tak bliski przelot asteroidy miał miejsce 89 lat temu, a na kolejne podobne zjawisko przyjdzie nam poczekać do 2105 r. We wtorek, 18 stycznia, około godziny 22:51 asteroida 1994 PC1 minie Ziemię w bezpiecznej odległości 1,93 mln km. Będzie można ją zobaczyć, choć nie gołym okiem, a za pomocą prostego teleskopu.W ostatnich tygodniach głośno było o filmie "Nie patrz w górę" pokazującym zachowanie mieszkańców Ziemi w obliczu nadchodzącego zderzenia naszej planety z ogromną asteroidą.

Nawet Muzeum Narodowe w Gdańsku wykorzystało szum wokół filmu do promocji swojego najbardziej apokaliptycznego obrazu - Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.

W przypadku asteroidy, która minie nas dziś, należałoby raczej powiedzieć: patrz w górę.

Bo choć 1994 PC1 była obserwowana przez NASA od ponad ćwierć wieku i uznawana za potencjalnie niebezpieczną, to wiadomo już, że przeleci obok Ziemi w bezpiecznej odległości - będzie pięć razy dalej niż Księżyc.

Czytaj też: Zorza polarna była widoczna nad Trójmiastem

Oczywiście obliczenia trajektorii jej lotu obarczone mogą być błędem, ale jego zakres to około 133 km. Krótko mówiąc - nie mamy się czym martwić.

Do obserwacji potrzebny teleskop1994 PC1 ma około kilometra średnicy i porusza się z prędkością 20 km/s. Czy wieczorem będzie można ją dostrzec na niebie? Zdaniem naukowców tak, ale tylko, gdy użyjemy najprostszego nawet teleskopu. Gołym okiem asteroidy niestety nie zobaczymy.

Zobacz także:

Lornetka astronomiczna lub teleskop - jak obserwować nocne nieboW Trójmieście we wtorek niebo jest czyste, ale wieczorem pojawić mają się chmury. Trudno przewidzieć, czy dokładnie w momencie przelotu asteroidy widoczność nieba będzie optymalna czy też utrudniona.

Tor lotu asteroidy 1994 PC1 można śledzić na specjalnej stronie uruchomionej przez NASA.

Zorza polarna widoczna nad TrójmiastemKilka dni temu mieszkańcy Trójmiasta mogli oglądać zorzę polarną. Pojawiła się na nocnym niebie z piątku na sobotę. Jej siła zaskoczyła nawet miłośników nocnych obserwacji nieba.

Zorza polarna: Zdjęcia i filmy czytelników Trojmiasto.pl

Zorza polarna widziana na Pomorzu.

Zorza polarna w przyspieszonym tempie.

Zorza polarna nad Trójmiastem w nocy z 14 na 15 stycznia 2022 r. Więcej zdjęć (2)

Zorza polarna nad Trójmiastem w nocy z 14 na 15 stycznia 2022 r.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Zorza polarna nad Trójmiastem w nocy z 14 na 15 stycznia 2022 r.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Czy masz w domu lornetkę astronomiczną lub teleskop?
12%

tak, regularnie obserwuję niebo

17%

tak, choć dawno ich nie używałe(a)m

28%

nie, ale w końcu muszę sobie kupić

43%

nie, wystarczą mi obserwacje gołym okiem

zakończona

łącznie głosów: 1028

piw

Opinie wybrane


wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać