Auta zastawiają skrzyżowanie w centrum Gdyni

5 sierpnia 2020, 11:55
Marcin
artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Radni i mieszkańcy Wrzeszcza za płatnym parkowaniem. Urząd: nie mamy parkomatów

Nasz czytelnik, pan Marcin, tylko przez dwa dni robił zdjęcia nielegalnie zaparkowanych samochodów na skrzyżowaniu ul. Sędzickiego i SienkiewiczaMapka na Kamiennej Górze. Dwie wizyty wystarczyły, by uwiecznić kilkadziesiąt aut, których kierowcy nie tylko zasłużyli na mandat, ale stwarzali realne zagrożenie dla pieszych. Oto jego opowieść.Chciałbym zwrócić uwagę na niebezpieczne skrzyżowanie ul. Franciszka Sędzickiego i Henryka Sienkiewicza w Gdyni. Jest to obszar szczególnie popularny wśród pieszych. Blisko stąd do plaży i Teatru Muzycznego.

Ten problem istnieje od wielu lat i nikt nie stara się go rozwiązać. Według mnie mogłoby pomóc zamocowanie stalowych słupków. W ten sposób piesi mogli w końcu przejść chodnikiem. Jednocześnie kierowcy musieliby poszukać lepszego miejsca do pozostawienia swoich aut. Uważam, że ważniejsze jest bezpieczeństwo pieszych, a nie wygoda kierowców.

Słupki zdają egzamin w wielu miejscach w Gdyni. Na przykład na ul. RedłowskiejMapka - odcinek pomiędzy Legionów i aleją Zwycięstwa. Ulica Juliusza SłowackiegoMapka też ma takie słupki po jednej stronie i nikt już tam nie parkuje. Kolejnym przykładem może być ulica Armii KrajowejMapka w okolicy Teatru Muzycznego czy też ulica MorskaMapka, o której Trojmiasto.pl niedawno pisało.

Zdjęcia obrazujące problem zrobiłem podczas dwóch wizyt w tym miejscu. Widać na nich ul. Franciszka Sędzickiego kompletnie zastawioną po obu stronach. Samochody stoją na całym chodniku. Przejście jest niemożliwe. Osoby schodzące z Kamiennej Góry ul. Sienkiewicza muszą chodzić ulicą, a nie chodnikiem, i muszą co chwilę rozglądać się, czy nie nadjeżdża samochód. Jedna osoba jest w stanie uciec na bok. Co ma powiedzieć małżeństwo idące z małym dzieckiem w wózku?

Kwintesencją problemu jest natomiast zdjęcie sznura samochodów zaparkowanych za znakiem ostrzegającym o tym, że parkowanie tu skutkuje odholowaniem auta. Jak widać - kierowcy wiedzą, że jest to ostrzeżenie najwyżej teoretyczne.

Straż Miejska w Gdyni bywa tam regularnie


W tym miejscu, jak i w wielu innych na terenie Kamiennej Góry i Śródmieścia Gdyni, Straż Miejska reaguje regularnie. Niestety w praktyce wygląda to tak, że strażnicy odjeżdżają po zakończeniu czynności polegających na założeniu/zdjęciu blokad na kołach pojazdów lub ich odholowaniu i po kilkunastu minutach w tym samym miejscu pojawiają się kolejne auta. Rozwiązaniem docelowym będzie zmiana organizacji ruchu, nad którą pracuje Zarząd Dróg i Zieleni, a do tego czasu będziemy oczywiście reagować na wszystkie sygnały i regularnie się tam pojawiać, by dyscyplinować kierowców.

Leonard Wawrzyniak, Straż Miejska w Gdyni
Zdarza ci się, że przez zaparkowane auta nie możesz przejść chodnikiem?
58%

tak, bardzo często

28%

tak, ale sporadycznie

14%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1664

Marcin

artykuł czytelnika