Autobus z orangutanem na ulicach Gdańska

17 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski

Autobus miejski z wizerunkiem orangutana oraz pracami, które wyszły spod ręki Rai, czyli orangutanicy z oliwskiego zoo, wyjechał na ulice Gdańska. Jest elementem kampanii "Olej olej", informującej, że uprawa palm olejowych w Indonezji i Malezji wiąże się z likwidacją naturalnego siedliska tych małp.Zoo w Oliwie jest jedynym w Polsce, w którym mieszkają orangutany. To samica o imieniu Raja i samiec Albert. Co ciekawe, DNA tych małp człekokształtnych pokrywa się w aż 97 proc. z ludzkim.

Masowe wymieranie orangutanówNiektórzy uważają, że zwierzęta w zoo są nieszczęśliwe. Ale orangutany na wolności też nie mają lekko. Wszystko przez olej palmowy, który jest składnikiem różnego rodzaju produktów: od żywności, poprzez kosmetyki na smarach kończąc. Aż 85 proc. jego światowej produkcji pochodzi z Indonezji i Malezji. Tamtejsze lasy są masowo wycinane pod plantacje palmy olejowej. A właśnie one są naturalnym środowiskiem orangutanów.

Szacunki ekologów są jednoznaczne. Jeśli nic się nie zmieni, to do 2025 roku, czyli w ciągu zaledwie siedmiu lat, populacja orangutanów borneańskich - jedna z największych na świecie - zmniejszy się aż o ponad 86 proc.

Autobus ozdobiony pracami orangutanicy RaiDlatego już kilka miesięcy temu oliwskie zoo zainaugurowało kampanię "Olej olej". Poprzez warsztaty dla najmłodszych, plakaty na przystankach i projekcje filmów - przedstawiciele miasta i zoo próbują zachęcić gdańszczan do niekupowania produktów z olejem palmowym.

Orangutanica Raja z gdańskiego zoo maluje obrazy. Materiał z września

Kolejnym elementem kampanii jest miejski autobus, na który nie sposób będzie nie zwrócić uwagi.

- Autobus jest oklejony wizerunkiem orangutana i pracami naszej orangutanicy Rai. W ten sposób chcemy promować naszą kampanię Ocalmy Orangutany #olejolej. Kampania rozprzestrzenia się na cały kraj, a wiemy, że oryginalny autobus przykuwa zainteresowanie pasażerów i nakłania do refleksji. Jeśli nie będziemy bardziej uważni, orangutany niedługo znikną z naszej planety. Ponadto, przetworzony olej palmowy jest niezdrowy dla człowieka - informuje Emilia Salach z gdańskiego zoo.
"Orangutani" autobus wyjechał z zajezdni przy ul. Hallera we Wrzeszczu w poniedziałkowe popołudnie. Będzie można spotkać go w różnych zakątkach miasta, gdyż nie będzie przypisany do wybranej linii autobusowej.
Czy zwracasz uwagę na pochodzenie produktów pod kątem tzw. ekorozwoju?
31%

tak, przykładam do tego bardzo dużą wagę

41%

raz tak, raz nie, traktuję to dość wybiórczo

28%

nie, w ogóle nie zwracam uwagi na taką kwestię

zakończona

łącznie głosów: 914