Autobusy pojadą wreszcie wzdłuż obwodnicy. Nowa trasa linii 120 na lotnisko

22 listopada 2021, 10:30
Krzysztof Koprowski

Od najbliższej środy mieszkańcy Południa zyskają wreszcie wygodne połączenie autobusowe wzdłuż obwodnicy aż do portu lotniczegoMapka. Pojazdy wydłużonej linii 120 będą kursować w godzinach szczytu co ok. 20 minut, poza szczytem co ok. 40 minut oraz co ok. godzinę w soboty, niedziele i święta.Wydłużenie linii 120 od obecnej pętli przy ul. StężyckiejMapka przez Kiełpino Górne, Kokoszki i Matarnię możliwe jest dzięki kompleksowej wymianie zużytych płyt betonowych na ul. Stężyckiej po obu stronach obwodnicy.

Zakończone w ostatnich dniach prace budowlane były realizowane w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2021 - "Górny Taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) - przystosowanie ulic na potrzeby lepszej komunikacji autobusowej", który zdobył największe poparcie wśród projektów ogólnomiejskich.

W środę (24 listopada) po nowych płytach rozpoczną regularnie kursować autobusy linii 120, które po pokonaniu ul. Stężyckiej pojadą ulicami: Goplańską, Otomińską, Kartuską, Nowatorów, Budowlanych, Słowackiego aż do pętli przy lotnisku.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


Nowy przebieg linii autobusowej 120 od środy, 24 listopada. Więcej zdjęć (7)

Nowy przebieg linii autobusowej 120 od środy, 24 listopada.

mat. ZTM

Nowy przebieg linii autobusowej 120 od środy, 24 listopada.

mat. ZTM

Nowa trasa, zmiana pętli oraz częstotliwość kursowaniaCo ważne, przystankiem początkowym nie będzie już pętla SiedlceMapka, lecz pętla Łostowice ŚwiętokrzyskaMapka, do której autobusy dotrą ulicami: Jabłoniową, Warszawską i Havla.

Linia 120 w nowej odsłonie będzie funkcjonować z częstotliwością:
 • co ok. 20 minut w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
 • co ok. 40 minut w tzw. międzyszczycie w dni powszednie,
 • co ok. 60 minut w soboty, niedziele i święta.

Nowe przystanki na trasie oraz możliwość dojazdu aż do OsowejNa nowym odcinku autobusy linii 120 zatrzymają się na przystankach:
 • Szadółki 03 i 04 przy ul. Lubowidzkiej (obok skrzyżowania z ul. Jabłoniową),
 • Połczyńska 01 i 02 przy ul. Stężyckiej (przy skrzyżowaniu z ul. Połczyńską),
 • Stężycka (n/ż) 01 i 02 przy ul. Stężyckiej (w pobliżu wiaduktu nad obwodnicą Trójmiasta),
 • Łagowska 01 i 02 przy ul. Goplańskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Łagowską),
 • Kolbudzka 01 i 02 przy ul. Goplańskiej (obok skrzyżowania z Kolbudzką),
 • Lipuska 02 przy ul. Goplańskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Wdzydzką) w kierunku Łostowic Świętokrzyskiej. W kierunku do lotniska autobusy zatrzymają się na istniejącym przystanku Lipuska 01,
 • Port Lotniczy - odjazd ze stanowiska 04.

Dalej w kierunku Osowej podróż można kontynuować linią 210, co w efekcie umożliwi mieszkańcom Południa długo wyczekiwany przejazd wzdłuż obwodnicy bez potrzeby zjazdu i przesiadek na Morenie (Pieckach-Migowie) czy Dolnym Tarasie.

Czytaj też artykuł z 2015 r.:

Nie ma szans na autobusy miejskie na obwodnicyJedna z najdłuższych linii dziennych w sieci ZTM GdańskPo wydłużeniu do 18 km w jednym kierunku trasa linii 120 będzie jedną z najdłuższych. Dla porównania, trasa linii 112 (Wały Piastowskie - Przegalina) ma ok. 28 km, linii 126 (Wrzeszcz PKP - Pszenna) ok. 25 km długości, zaś trasa linii 207 (Dworzec Gł. - Pruszcz Gd. Komarowo) wynosi ok. 19 km.

Czytaj też artykuł z 2020 r.:

Ponad 40 kilometrów autobusem. To najdłuższe trasy gdańskiej komunikacjiOdcinki ul. Stężyckiej z nową nawierzchnią z płyt betonowych. Więcej zdjęć (7)

Odcinki ul. Stężyckiej z nową nawierzchnią z płyt betonowych.

graf. Trojmiasto.pl

Odcinki ul. Stężyckiej z nową nawierzchnią z płyt betonowych.

graf. Trojmiasto.pl

Zmiany rozkładów jazdy na innych liniach autobusowychWraz z nową trasą linii 120 skrócona zostanie trasa linii szczytowej 164. Autobusy będą jeździć na trasie pętla Ujeścisko - Jasień PKM. Ponadto wprowadzone zostaną niewielkie korekty rozkładów jazdy na liniach 115, 118, 127, 174 i 210, spowodowane koniecznością synchronizacji z linią 120:
 • linia 115: w soboty, niedziele i święta korekta godzin odjazdów,
 • linia 118: w dni powszednie, w godzinach szczytów przewozowych, wydłużenie czasów przejazdów pomiędzy przystankami: Płocka 03 a Przemyska 05,
 • linia 127: w dni powszednie kursy do zajezdni Hallera z godz. 8:45 z przystanku Jasień PKM 01 oraz z godz. 13:53 z przystanku Kilińskiego 01 nie będą już wykonywane,
 • linia 174: korekta rozkładu, zmienione zostaną m.in. godziny ostatnich kursów: z pętli Siedlce z godz. 22:32 na godz. 22:40 oraz z Otomina z godz. 22:57 na godz. 23:06,
 • linia 210: w soboty, niedziele i święta zmiana godzin odjazdów dwóch kursów: z Dworca Głównego do Osowej PKP z godz. 4:58 na godz. 5:03 oraz z Osowej PKP do Dworca Głównego z godz. 20:57 na godz. 21:12.


Czytaj też:

Dzielnice - wizje przestrzeni. Szadółki: zieleń wokół stawu przy Potęgowskiej


Przygotowania do budowy przedłużenia ul. Turzycowej


Projekt Nowej Jabłoniowej znowu opóźnionyCzy linia autobusowa wzdłuż obwodnicy zmniejszy liczbę aut na "ekspresówce"?
8%

tak, kierowcy przerzucą się na komunikację miejską

21%

tak, ale tylko w nieznacznym stopniu

33%

nie, wygoda jazdy autem jest większa od komunikacji zbiorowej

38%

nie, ponieważ nowa oferta komunikacyjna nadal jest nieatrakcyjna

zakończona

łącznie głosów: 960

Opinie wybrane


wszystkie opinie (166)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.