BART nowym-starym operatorem Opery Leśnej

26 lutego 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
piw
Najnowszy artukuł na ten temat

Studenci PG wymyślą koncepcję rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie

Bez niespodzianek zakończył się przetarg na dzierżawcę sopockiej Opery Leśnej. Urzędnicy ostatecznie zaakceptowali jedyną ofertę złożoną przez dotychczasowego operatora obiektu: Bałtycką Agencję Artystyczną BART.BART będzie zajmować się operą przez dziesięć najbliższych lat. Rocznie płacić będzie za dzierżawę amfiteatru 100 tys. zł (wcześniej, jeszcze przed remontem, czynszu nie opłacał w ogóle). Po modernizacji znacząco wzrośnie także odprowadzany do kasy miasta podatek od nieruchomości, bowiem jest on naliczany od wartości obiektu, która obecnie jest nieporównywalnie większa.

- Dlatego też największym wyzwaniem będzie dla nas utrzymanie obiektu. Będziemy chcieli znaleźć jakiegoś sponsora, na pewno też pojawi się więcej imprez o charakterze komercyjnym, które ściągną do amfiteatru widzów. Nie oznacza to jednak, że przestaniemy realizować przedsięwzięcia o większej wartości artystycznej. Chcemy to wypośrodkować - mówi Eugeniusz Terlecki, dyrektor BART.

BART - niezależnie od swoich kalkulacji finansowych - na pewno będzie musiał spełnić warunki postawione przez miasto. Chce ono, aby w każdym roku w operze organizowano przynajmniej trzy koncerty artystów z zagranicy, dwa koncerty muzyki klasycznej oraz jedno przedstawienie taneczno-teatralne. Poza tym, miasto ma prawo pięć razy do roku wykorzystać amfiteatr dla swoich celów, bezpłatnie.

Wybór Bałtyckiej Agencji Artystycznej na operatora Opery Leśnej trudno uznać za niespodziankę. Jeszcze zanim w ogóle miasto ogłosiło przetarg, BART deklarował, iż weźmie w nim udział. Kiedy okazało się, że złożył jedyną ofertę, niemal przesądzonym było to, iż zostanie ona zaakceptowana.

- BART ma doświadczony zespół ludzi, którzy przygotowywali wiele imprez nie tylko z polskimi, ale i zagranicznymi wykonawcami i dotychczas dobrze opiekowali się Operą Leśną. Dobry przykład gdańsko-sopockiej Ergo Areny pokazuje, że spółka komunalna może sobie z powodzeniem poradzić z tak trudnym przedsięwzięciem - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Materiał archiwalny

Zobacz ilu mieszkańców Trójmiasta wzięło udział w dniu otwartym Opery Leśnej w Sopocie tuż po jej oddaniu do użytku po modernizacji.

Czy BART sprawdzi się jako operator Opery Leśnej?
33%

tak, ma w końcu duże doświadczenie

35%

trudno powiedzieć, bo zajmowanie się operą po remoncie to znacznie większe wyzwanie

32%

nie, Opera Leśna raczej w ogóle nie ma szans być obecnie obiektem rentownym

zakończona

łącznie głosów: 128

piw