Będą buspasy na Trasie Kwiatkowskiego

8 października 2020, 7:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Tristar ma pomóc rozładować korki na Obłużu

Gdynia ogłosiła przetarg na poszerzenie Trasy Kwiatkowskiego od płk. DąbkaMapka do UnrugaMapka. Dzięki temu znamy szczegóły inwestycji, którą zapowiadaliśmy przed miesiącem. Zwycięzca będzie miał rok na wykonanie prac.W dokumentacji przetargowej jest m.in. projekt organizacji ruchu, jaki ma zapewnić wykonawca. Zakłada on buspasy zarówno w górę, jak i w dół Trasy Kwiatkowskiego. Dodany będzie też przystanek na wysokości bloku nr 102Mapka, o który wnioskowali mieszkańcy.

- Prace projektowe pozwoliły przygotować rozwiązanie, które sprosta dynamicznemu rozwojowi aglomeracji miejskiej w tym kierunku. Inwestycje zrealizujemy kompleksowo wraz z całościową przebudową infrastruktury podziemnej, w tym kanalizacji deszczowej - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - Zależało nam na wsparciu transportu publicznego - w ramach tego na ulicy Kwiatkowskiego pojawią się buspasy - a także na połączeniu kolejnych elementów: zwiększenia jakości transportowej przy jednoczesnym stworzeniu przestrzeni bezpiecznej i przyjaznej dla mieszkańców dzielnic - dodaje.

Inwestycja dla wszystkich uczestników ruchuDlatego też, oprócz czterech pasów, obok pojawi się 2,5-metrowej szerokości droga rowerowa, wyremontowane zostaną także chodniki po obu stronach trasy, a całości dopełni przebudowane skrzyżowanie z ul. Podgórską oraz oświetlenie LED.

- Rozbudowa ulicy Kwiatkowskiego, wiadukt drogowy w ciągu ulicy Puckiej, stworzenie nowego układu drogowego przy ul. płk. Dąbka - to inwestycje, które zmienią oblicze dzielnic północnych w obszarze komunikacyjnym i znacząco wpłyną na komfort życia mieszkańców. Połączenie wszystkich zaplanowanych prac pozwoli na osiągnięcie efektów, które będą zauważalne dla wszystkich uczestników ruchu - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Na oferty wykonawców miasto czeka do 10 listopada. Zwycięzca będzie miał maksymalnie rok na wykonanie prac. Przez kolejny rok będzie też odpowiadał za pielęgnację trawników przy drodze.
Czy buspasy na Trasie Kwiatkowskiego to dobry pomysł?
47%

tak

53%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1023