Będą dalsze zmiany na pl. Górnośląskim w Orłowie

28 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Trwają poszukiwania wykonawcy dalszej estetyzacji zieleni na pl. Górnośląskim zobacz na mapie Gdyni w Orłowie. Pierwszy etap został wykonany w 2017 roku. W tym roku ma się rozpocząć kolejny. Środki pochodzą z budżetu obywatelskiego. 1. Plac Górnośląski to ważne miejsce na mapie Orłowa.
 2. Wytyczono go w czasie wojny, podczas której nosił nazwę Fritz Groen Platz.
 3. Obecny wygląd tego miejsca ukształtował się jednak w późnych latach 90.
 4. Wtedy przeniesiono tu pawilony handlowe z ul. Batorego, a niedługo później utworzono plac zabaw.

Dzielnicowe targowisko jest chętnie odwiedzane nie tylko przez okolicznych mieszkańców. Zdarza się, że na zakupy przyjeżdżają tutaj osoby z innych części Gdyni, a coraz częściej także z Gdańska.

Można tu kupić produkty ekologiczne czy dobrej jakości wyroby garmażeryjne. Wielu klientów ma tu swoich ulubionych dostawców, a popularność miejsca, mimo powstających kolejnych galerii handlowych, nie maleje.

Targowiska: Gdańsk, Sopot, GdyniaMagnesem może być możliwość zaparkowania wokół placu, choć nie brakuje w tym względzie kontrowersji. Część mieszkańców i kupców chce, by ulice przylegające do pl. Górnośląskiego w Orłowie objąć strefą płatnego parkowania.


Najpopularniejsze targowiska w Trójmieście- Brakuje miejsc dla klientów rynku, bo parkują tu osoby, które przesiadają się na inne środki transportu - argumentują.
Urzędnicy żadnych decyzji w tej kwestii nie podjęli.

Targowisko ma się dobrze, ale dużo gorzej do niedawna wyglądało otoczenie boksów handlowych. Nie można było tutaj odpocząć, choć to centralny plac tej części dzielnicy. Udało się to częściowo zmienić dzięki edycji z budżetu obywatelskiego z 2015 roku.

Co wykonano?

 • Uregulowano skarpy,
 • zlikwidowano stopnie,
 • zasiano nowy trawnik,
 • wytyczono żwirowe ścieżki zgodnie z oryginalną geometrią z lat 30. XX wieku,
 • zamontowano ławki.

Inwestycje na pl. Górnośląskim kosztowały 180 tys. zł. Inicjatorzy wskazywali, że chcą kontynuować prace, korzystając ze środków BO w kolejnych latach. Udało się w 2018 roku.

Mieszkańcy wskazali potrzebę dalszego upiększenia terenu jako wartą finansowania. Projekt szacowany na blisko 275 tys. zł wygrał głosowanie.


Kupcy chcą płatnego parkowania w OrłowieObecnie trwa wybór wykonawcy prac, który zakończy się na początku kwietnia na fragmencie pomiędzy pawilonami handlowymi i placem zabaw. Wybrana firma będzie miała cztery miesiące na wykonanie prac. Efekty pojawią się najwcześniej jesienią.

Zakres prac obejmuje:

 • uzupełnienie i dokończenie zrealizowanych w I etapie ścieżek na terenie zielonym,
 • uzupełnienie małej architektury (dostawienie ławek),
 • ułożenie nawierzchni z płyt przed pawilonami handlowymi,
 • utwardzenie nawierzchni pod lokalizację stołów obsługujących gastronomię,
 • ustawienie drewnianych pergoli - przeniesienie stojaków rowerowych,
 • drenaż terenu.

Urzędnicy przypominają, że do 18 marca można zgłaszać pomysły do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

- Budżet obywatelski jest dla wszystkich gdynian i gdynianek. Każdy z nas, bez wyjątku, może zainicjować zmiany, zgłaszając swój projekt w dzielnicy czy poddając pod dyskusję pomysł na projekt miejski. Każdy też może głosować - podkreśla Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych, które koordynuje procedurę gdyńskiego BO.
Byłe(a)ś kiedy na targowisku w Orłowie?
45%

często tam bywam

41%

tak, ale tylko kilka razy

14%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 698