Będą kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19

29 października 2020, 10:35
ws

Dla pacjentów "COVID-owych" w pomorskich szpitalach przygotowanych jest aktualnie 1205 łóżek, z czego 585 jest zajętych. Szpitale dysponują 60 respiratorami, a 50 z nich jest zajętych. Baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się jednak o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią. Zarząd Województwa Pomorskiego wystąpił do wojewody z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z epidemią.Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacjeKolejne szpitale w regionie zostają wyznaczane przez wojewodę do walki z pandemią. Wsparcie zaoferował Zarząd Województwa Pomorskiego. Specjalne pismo zostało wysłane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r.

- Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być o krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia - dodaje marszałek Struk.
Czytaj też: COVID-19. Szpitale pracują na pełnych obrotach

243 dodatkowe łóżkaSzpitale, które podlegają samorządowi województwa pomorskiego, od samego początku biorą na siebie znaczny ciężar walki z epidemią. Dzięki wsparciu baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.

Czytaj też: Szpital polowy na Pomorzu. Jeśli powstanie, to w AmberExpo

Dodatkowe łóżka dla pacjentów zakażonych COVID-19 będą dostępne w następujących szpitalach naszego regionu:
  • W ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy do 12 listopada w Szpitalu św. Wojciecha utworzonych zostanie 10 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii, a w tym samym terminie w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika - 30 łóżek II poziomu.
  • W ramach spółki Szpitale Pomorskie do 12 listopada w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie 50 łóżek II poziomu, do 16 listopada w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie - 50 łóżek II poziomu na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, natomiast do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy - 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz dwa dodatkowe łóżka z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.
  • W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie pięć dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią w ramach Oddziału Reumatologicznego, z kolei do 16 listopada - pięć dodatkowych łóżek II poziomu w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz trzy dodatkowe łóżka II poziomu w ramach Oddziału Neurologicznego.
  • Ponadto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.

ws