Będzie druga jezdnia Słowackiego przy lotnisku

20 listopada 2020, 20:00
Rafał Borowski

Pomiędzy rondemMapka przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Spadochroniarzy a bramkami lotniskaMapka w Rębiechowie pojawi się kolejna jezdnia. Przetarg na wykonanie tej inwestycji został właśnie ogłoszony. Jeśli postępowanie przebiegnie zgodnie z harmonogramem, nowa jezdnia powinna być gotowa w maju przyszłego roku.Planowana inwestycja polega na znaczącym zwiększeniu przepustowości ostatniego odcinka ul. Słowackiego.

Prowadzi on kierowców od ronda przy skrzyżowaniu z ul. Spadochroniarzy wprost do bramek głównego wjazdu na teren gdańskiego lotniska.

Na północ od istniejącej jezdni zostanie wybudowana kolejna. Tym samym dojazd do bramek ma się odbywać szybciej, a zator na jednej z jezdni - spowodowany na przykład stłuczką - nie sparaliżuje ruchu.

- Projekt zakłada budowę drugiej jezdni o szerokości 7 m i dwóch pasach ruchu na długości około 372 m oraz wykonanie chodnika, wjazdów, przebudowę oświetlenia drogowego z dostosowaniem dla dwóch jezdni, budowę kanalizacji deszczowej oraz pasa lokalnej retencji wraz z przebudową sieci wodociągowej - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Przetarg na realizację inwestycji został ogłoszony w tym tygodniu. Otwarcie kopert ze złożonymi ofertami zaplanowano na drugą połowę grudnia. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków kilku podmiotów: miasta Gdańska, spółki Port Lotniczy Gdańsk, a także dwóch podmiotów prywatnych spółek MA Investment oraz Interparking Polska.

Jeśli postępowanie przetargowe uda się rozstrzygnąć za pierwszym razem, a podczas budowy nie wystąpią żadne trudności, nowa nitka ul. Słowackiego powinna być gotowa w maju przyszłego roku.
Czym najczęściej wybierasz się na lotnisko?
53%

własnym autem

20%

kolejką PKM

8%

autobusem

19%

taksówką

zakończona

łącznie głosów: 1469