Będzie nowy hotel przy Długim Targu

28 maja 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Budnik

Kamienica przy ulicy Długi Targ 30 zobacz na mapie Gdańska, która przez lata należała do PKN Orlen, została sprzedana na licytacji. Kupił ją właściciel znajdującego się w bliskim sąsiedztwie Holland House Residence. W planach ma utworzenie tam butikowego hotelu oraz restauracji.W budynku znajdującym się po lewej stronie, niemal na samym końcu Długiego Targu, znajdowały się biura gdańskiego oddziału PKN Orlen. Cena wywoławcza w przetargu wynosiła 10,5 mln złotych. Na sprzedaż wystawiona została działka będąca w użytkowaniu wieczystym do 2089 roku o powierzchni 512 m kw. z budynkiem biurowym o powierzchni 1529 m kw.

Nabywcą jest spółka Bassa Polska z siedzibą w Warszawie. Działa ona w branży hotelowo-restauracyjnej, zajmuje się budownictwem. W Gdańsku jedna ze spółek powiązanych z Bassa Polska odpowiada za prowadzenie niemal po sąsiedzku - przy Długim Targu 33/34 zobacz na mapie Gdańska - hotelu Holland House Residence. Na parterze działa tam restauracja Latający Holender.

- W zakupionym budynku planujemy utworzenie butikowego hotelu, z kolei na parterze powstanie restauracja. Jeszcze nie wiadomo jaki będzie miała profil - mówi Barbara Prasolik z firmy Bassa Polska. - Projekt przebudowy jeszcze nie powstał, właściciel jest na etapie wyłaniania pracowni, która go przygotuje.
Nowy właściciel nie zdecydował jeszcze czy nowy obiekt będzie funkcjonował pod tą samą nazwą co istniejący obiekt, czy zupełnie osobny.

Trójmiasto deluxe: kto i jak zarządza najdroższymi hotelami w Trójmieście

W najbliższym otoczeniu powstaje kilka nowych obiektów hotelowych, na dodatek niewiele różniących się od siebie standardem i funkcjami dodatkowymi. Na trzeci kwartał przyszłego roku zapowiadane jest ukończenie budowy hotelu IBB Długi Targ przy ulicy Mieszczańskiej zobacz na mapie Gdańska. Według planów inwestora hotel będzie miał 90 pokoi i trzy gwiazdki. Trwają także prace przygotowawcze do budowy hotelu Hampton by Hilton, który powstać ma w miejscu dawnego kina Neptun zobacz na mapie Gdańska. Tu planowane jest powstanie 150 pokoi, dwóch sal konferencyjnych i hotelowego fitness.

Prace toczą się także za Bramą Zieloną. Na północnym cyplu Wyspy Spichrzów powstają dwa obiekty: pod Deo Plazę przy Chmielnej zobacz na mapie Gdańska niedawno został wmurowany kamień węgielny(374 pokoje, 10 sal konferencyjnych, planowo cztery gwiazdki). Po sąsiedzku, przy Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska, rozbudowuje się i tworzy pierzeję ulicy hotel Puro (119 pokoi, sześć sal konferencyjnych, spa i fitness). Nieco dalej, przy ulicy Chmielnej zobacz na mapie Gdańska planowane jest powstanie hotelu Ibis Budget.

Na nowego właściciela czeka wciąż kompleks budynków z placówką poczty przy ulicy Długiej. Za ponad 80 mln zł sprzedać chce je Orange Polska. Przyszły właściciel również mógłby w tym miejscu zrealizować hotel.

Co przede wszytskim powinno być w kamienicach przy Długiej i Długim Targu?
22%

droższe hotele - to wizytówka miasta

22%

hotele, hostele, pensjonaty - o różnych kategoriach

3%

biura, także instytucji miejskich

6%

mieszkania dla zamożnych mieszkańców

47%

wszystkiego po trochu

zakończona

łącznie głosów: 814