Będzie ponowna zgoda na wieżowiec na Żabiance?

7 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Koprowski

Wraca pomysł budowy wysokiego, 55-metrowego budynku na Żabiance. Rada Miasta Gdańska na ostatniej sesji zdecydowała o sporządzeniu nowego planu zagospodarowania dla terenu u zbiegu ul. Gospody i Pomorskiej zobacz na mapie Gdańska, w którym miałby stanąć ten budynek.Sprawa budowy ok. 55-metrowego wieżowca mieszkalnego z lokalami handlowymi i usługowymi w najniższych kondygnacjach ciągnie się od 2009 r. Wstępne prace koncepcyjno-architektoniczne zaczęły się jeszcze wcześniej, bo w 2007 r.

Czytaj też: Siedemnaście pięter. Dlaczego nie więcej?

W 2012 r. uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszczał obiekt o wysokości do 60 m. Było to zgodne z wizją inwestora, czyli firmy Zatoka. Dokument zaskarżyła jednak Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka.

Ostatecznie, po sądowym ping-pongu między Naczelnym a Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, cały plan zagospodarowania został unieważniony w 2015 r.

Powodem unieważnienia było ustalenie w planie zerowej stawki opłaty planistycznej. To opłata, która jest odprowadzana przez właściciela działki na rzecz gminy, gdy ten sprzeda ją w ciągu pięciu lat od dokonania zmiany planu, zwiększającego jej wartość. Może być ona ustalona na poziomie nie wyższym niż 30 proc. i jest liczona w stosunku do wzrostu wartości gruntu.

Po unieważnienia planu na terenie u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody nadal można stawiać nowe budynki, tyle że w oparciu o tzw. warunki zabudowy.

- Właściciele działek mogą dzisiaj wnioskować o warunki zabudowy i gdyby to zrobili, otrzymaliby je na budynek 11-kondygnacyjny [tuż obok istnieje bowiem blok o takiej wysokości - dop. red.]. Każda nowa zabudowa przesłoni zatem widok mieszkańcom z okna - wyjaśniała podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, jednostki odpowiedzialnej za przygotowywanie planów zagospodarowania.
Czytaj też: Jak planowane są polskie miasta?

Jednocześnie zarówno dyrektor BRG, jak i radni z Platformy Obywatelskiej zapewniali, że żadnej ostatecznej decyzji w zakresie wysokości nie ma.

- Uchwała jest o przystąpieniu do sporządzania planu. Nie mamy koncepcji, więc merytoryczną dyskusję, co do wysokości zostawmy na etap późniejszy. Klub PO będzie głosował za przystąpieniem do sporządzania planu, bo nie zgadzamy się na ten bałagan i brzydotę, które tam dziś panują - argumentowała podczas sesji Aleksandra Dulkiewicz, radna PO i przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.
- Mieszkamy w dużym mieście i Żabianka jest dużą dzielnicą, składającą się głównie z wieżowców i bloków, a nie zabudowy willowej. Dlatego argument o przesłonięciu widoku z okna części mieszkańców jednego budynku nie może mieć wpływu na inwestycję ważną dla całego osiedla - wtórowała jej Żaneta Geryk, radna PO. - Mam dużo sygnałów od mieszkańców osiedla, którzy chcieliby, by to miejsce zmieniło swoje oblicze. Mimo że jest to mój okręg wyborczy i mogę spotkać się z krytyką, będę głosowała za tym projektem. Mieszkańców, którzy są temu przeciwni, zapraszamy do dyskusji i przedstawienia projektów, które również i ich mogą zadowolić.
Przeciwni przystąpieniu do sporządzania planu byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie zgadzają się na dopuszczenie realizacji tak wysokiej zabudowy w tym miejscu.

- Usługi zróbmy w niższych budynkach, ale nie zgadzajmy się na tak wysoki - proponował Jacek Teodorczyk z PiS. - Jego wysokość utrudni funkcjonowanie ul. Gospody, niektórym zasłoni widok z okna, zmieni całkowicie atrakcyjność tego terenu. Apeluję, by radni nie zgadzali się na procedowanie tego w takim wydaniu. Jeżeli zmieni się wysokość na niższą, to będziemy głosowali "za". Zabudowa 60-metrowa jest nie do zaakceptowania.
Ostatecznie uchwała o przystąpieniu do sporządzania planu została zaakceptowana 19 głosami "za" przy 8 głosach sprzeciwu (nikt nie wstrzymał się od głosu).

Czym będzie różnić się nowy plan, od tego sprzed czterech lat, który został unieważniony?

- Zmieniony będzie zapis ustalający wysokość stawki procentowej opłaty planistycznej, zgodnie z wyrokiem WSA. Dodatkowe zmiany będą wynikały ze zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ewentualnie ze zmiany uwarunkowań, które zaistniały na tym obszarze. Będzie to wypracowane na etapie koncepcji planu - zapowiada Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Urzędnicy potwierdzają, że zabudową terenu wciąż zainteresowana jest firma Zatoka, która wraz z deweloperem Margo planowała zbudować tu wieżowiec. Po stwierdzeniu przez sąd nieważności planu zagospodarowania, Zatoka nie wycofała się ze swoich zamierzeń i jej wniosek o takie parametry zabudowy nadal uznaje się za aktualny.

Z walki o niższą zabudowę nie wycofuje się również Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka.

- Na tym etapie postępowania nie można jeszcze przesądzać ostatecznego kształtu planu. SM Żabianka zamierza brać aktywny udział w procesie planistycznym i dążyć do wskazania gminie alternatywnych zapisów planu, które będą uwzględniały również interes i uzasadnione potrzeby mieszkańców okolicznych nieruchomości - mówi Bartłomiej Owczarek, adwokat reprezentujący spółdzielnię Żabianka.
Plan zagospodarowania dla fragmentu VII Dworu a ochrona ropuchy szarej

Zupełnie innego rodzaju uwagi mieszkańców pojawiają się w procedowanym właśnie planie zagospodarowania dla rejonu ul. Orłowskiego zobacz na mapie Gdańska na VII Dworze.

Projekt planu dopuszcza tutaj niewielką nową zabudowę mieszkaniową, która w opinii rady dzielnicy, rady lokalnej spółdzielni oraz Stowarzyszenia Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz, będzie szkodliwa dla chronionego gatunku ropuchy szarej.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą zbierali podpisy pod petycją przeciwko ustaleniom projektu planu zagospodarowania.

Dyskusja publiczna nad tym projektem dokumentu odbędzie się 24 października o godz. 17 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska). Rysunek oraz projekt uchwały dostępne są na stronach internetowych BRG.
Jakiej wysokości zabudowa powinna być dopuszczona w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody?
35%

bardzo wysoka, zdecydowanie ponad 55 metrów

14%

ok. 55 metrów, czyli tak jak większość nowych wysokich projektów deweloperskich

31%

zbliżona do bloków Żabianki, czyli 11 kondygnacji

20%

zdecydowanie poniżej sąsiedniej istniejącej zabudowy

zakończona

łącznie głosów: 1180