Wichura i śnieżyca w Trójmieście

4 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Sielski
aktualizacja:20:41 (4 stycznia 2017)
Najnowszy artukuł na ten temat

Drogowcy walczyli ze śniegiem w maju

Jest zima, to musi być zimno - mawiał klasyk. I będzie. W środę po południu zacznie się też jednak wichura, a prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h, więc lepiej uważać. Do końca tygodnia czekają nas też ujemne temperatury i miejscami solidne opady śniegu.Aktualizacja, godz. 20:40. - Niebezpiecznie na molo w Brzeźnie. Nie działają latarnie oświetlające molo. Wysokie fale z impetem uderzają w molo - pisze jeden z naszych Czytelników.

Aktualizacja, godz. 20:01. Porywisty wiatr utrudnia operacje lotnicze na trójmiejskim lotnisku w Gdańsku. Loty są przekierowywane lub opóźnione.

Aktualizacja, godz. 19:30. Silny wiatr powoduje tzw. "cofkę" na Martwej Wiśle - obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną zobacz na mapie Gdańska w Letnicy.

Zakorkowana jest obwodnica na wysokości Auchan w Gdańsku.Aktualizacja, godz. 15:08. Na śnieżycę szykują się też drogowcy.

- Ulice zostały już wstępnie posypane, w gotowości czekają wszystkie dostępne pojazdy - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.


Wprawdzie rozpoczynające ten tekst powiedzenie pochodzi z komedii "Miś", ale nie każdemu będzie do śmiechu w środowe popołudnie. Trudne warunki na pewno będą na drogach, bo po południu temperatura spadnie poniżej zera. Będzie padał marznący deszcz i śnieg.

Warto też uważać na silne podmuchy wiatru, których prędkość przekraczać będzie 100 km/h. Sztormowa pogoda utrzyma się aż do czwartku. Wtedy wiatr zacznie słabnąć, ale utrzyma się ujemna temperatura. Będzie w okolicach -5 stopni Celsjusza, ale tzw. temperatura odczuwalna ma wynieść ok. 10 stopni Celsjusza poniżej zera.

Praktycznie do końca tygodnia będzie padał przelotny śnieg, w niektórych miejscach intensywny. Apogeum opadów czeka nas w piątek po południu. Mimo tego, że nadchodzi długi weekend i na drogach nie jest tłoczno, mogą tworzyć się spore korki.

Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni.

W związku z nadchodzącym mrozem o empatię proszą natomiast policjanci.

- Spadek temperatury powietrza w ciągu dnia i zimne noce, to sytuacje, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają własnych domów i zimowy okres chcą przetrwać w prowizorycznych lokalach lub na zewnątrz. Policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, nietrzeźwe, wymagające opieki. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery policji, straży miejskiej lub pogotowia ratunkowego - apelują funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Na węźle Osowa już mocno pada śnieg.
Cieszysz się z nadchodzącego śniegu i mrozu?
32%

tak, nie mogę się doczekać prawdziwej zimy

24%

tak, ale mogłoby się obyć bez wiatru

5%

nie emocjonuję się zmianami pogody

39%

nie, wolę, gdy jest cieplej

zakończona

łącznie głosów: 3542