Będzie więcej płatnych parkingów w Gdyni

30 listopada 2020, 15:00
Patryk Szczerba

Na dziewięciu parkingach w Gdyni znajdujących się poza drogami publicznymi będzie trzeba od lipca płacić za postój. Pozastrefowe parkingi zostaną wyposażone w parkomaty, które mają wspomagać pracę obsługi.O wprowadzeniu na nich opłat zdecydowali gdyńscy radni. Uchwały przyjęte w ostatnich miesiącach ws. rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania dotyczą ustalenia zasad i trybu korzystania z niestrzeżonych parkingów należących do Gdyni, które są usytuowane poza drogami publicznymi.

Ustalono wysokość opłat za parkowanie w następujących lokalizacjach:Dyskusja czytelników o miejscach parkingowych w GdyniZnane są już także opłaty, które będą musieli ponieść kierowcy zostawiający samochód na wymienionych parkingach.

Opłaty postojowe na parkingach przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ulicach: 3 Maja, Stefana Batorego, Jerzego Waszyngtona, Juliana Ejsmonda: • Pierwsza godzina parkowania 5,50 zł.
 • Druga godzina parkowania 6,60 zł.
 • Trzecia godzina parkowania 7,90 zł.
 • Każda kolejna godzina parkowania 5,50 zł.


Opłaty abonamentowe:
 • Abonament dobowy 80 zł.
 • Abonament tygodniowy 200 zł.
 • Abonament 30-dniowy 800 zł.


Opłaty postojowe na parkingach przy ulicach Partyzantów, Legionów, Witomińskiej, Orłowskiej: • Pierwsza godzina parkowania 3,90 zł.
 • Druga godzina parkowania 4,60 zł.
 • Trzecia godzina parkowania 5,50 zł.
 • Każda kolejna godzina parkowania 5,90 zł.


Opłaty abonamentowe:
 • Abonament dobowy 45 zł.
 • Abonament tygodniowy 150 zł.
 • Abonament 30-dniowy 450 zł.


Urzędnicy informują, że kara za parkowanie bez opłaty (oficjalnie: opłata podwyższona za brak biletu postojowego) będzie wynosiła 150 złotych (gdy zostanie uiszczona do 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia) lub 200 zł (za uiszczenie jej po 7 dniach od daty otrzymania zawiadomienia).

- Parkingi przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ulicach 3 Maja, Stefana Batorego, Jerzego Waszyngtona i Juliana Ejsmonda będą dostępne dla użytkowników przez całą dobę, każdego dnia tygodnia. Parkingi przy ulicach Partyzantów, Legionów, Witomińskiej, Orłowskiej będą dostępne dla użytkowników przez całą dobę, od poniedziałku do piątku - informuje Hanna Wyszyńska, rzecznik ZDiZ w Gdyni.
Na parkingach będą pojawiały się osoby z obsługi

Kontrolerzy oraz 20 dodatkowych parkomatówW ostatnich dniach zostały zaprezentowane oferty w przetargu dotyczącym instalacji oprogramowania zarządzającego procesem windykacji opłat pobieranych na parkingach. Oprogramowanie ma wspomagać pracę obsługi.

Miasto chciało przeznaczyć na ten cel nieco ponad 1 mln zł. Ofertę złożyła firma PM 3D z Bydgoszczy, oferując na realizację kwotę 986 tys zł. Trwa analiza ofert.

Co istotne, urzędnicy chcą wyposażyć pozastrefowe parkingi w parkomaty. Będzie ich 20.

- Zgodnie z uchwałą taryfikator opłat postojowych i abonamentowych za korzystanie z parkingu zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 r. - mówi Hanna Wyszyńska.
Przypomnijmy, że decyzją Rady Miasta przesunięto termin wprowadzenia nowych zapowiadanych stref płatnego parkowania na lipiec przyszłego roku. Przed ta decyzją, latem, ogłoszono przetarg na dostawę nowych 120 urządzeń, które pojawią się w rozszerzonej strefie oraz ich obsługę. Gdynia zamierzała przeznaczyć na urządzenia 6,7 mln zł. We wrześniu okazało się, że wpłynęła jedna oferta z ceną 7,2 mln zł brutto od firmy Flowbird SAS. Mimo wyższego niż zakładany koszt, została przyjęta.

Nowe parkomaty niebawem, rozszerzona SPP od lipca- Jeszcze w grudniu tego roku zostanie dostarczonych i zamontowanych 120 nowych parkomatów solarnych z płatnościami BLIK. Będzie to bardzo istotna funkcjonalność, bo coraz więcej kierowców i zagranicznych turystów chętniej uiszcza opłaty parkingowe przez urządzenia mobilne. Wykonawca zapewni też opcję płatności BLIK w 197 parkomatach działających w Śródmieściu. Równie ważnym elementem kontraktu będzie dostarczenie nowych mechanizmów przepływu i prezentacji danych, które zapewnią nam m.in. sprawną obsługę systemu pobierania opłat - tłumaczył po podpisaniu umowy Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Urządzenia pojawią się na terenie Działek Leśnych, Grabówka oraz Wzgórza św. Maksymiliana. Firma Flowbird przez trzy i pół roku będzie odpowiedzialna za serwisowanie, konserwację i monitorowanie parkomatów w sposób zapewniający im sprawne i ciągłe funkcjonowanie.
Czy wprowadzenie opłat na kolejnych parkingach spowoduje, że będzie na nich więcej wolnych miejsc?
41%

tak, będzie większa rotacja aut

41%

będą tak samo dostępne

18%

będą bardziej zapełnione

zakończona

łącznie głosów: 1242