Bez poważnych szkód po załamaniu pogody nad Trójmiastem

28 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Drogowcy walczyli ze śniegiem w maju

Silne fale przy molo w Brzeźnie


Opady śniegu, wiatr w porywach do 100 km/h i stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej i Martwej Wiśle - tak minęła noc z niedzieli na poniedziałek w Trójmieście. Na szczęście obyło się bez poważnych szkód.

Choć wiatr pojawił się już w sobotę, naprawdę mocniej zaczęło wiać w niedzielę po południu. Nieprzyjazna aura rozpoczęła się od silnego wiatru w strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej. Wiatr przybierał na sile, podmuchy regularnie osiągały ok. 60 km/h, a momentami dochodziły nawet do 100 km/h.

Wzburzone fale przy bulwarze w Gdyni


Nad Trójmiastem przeszły chmury z gradem i śniegiem, efektem były lokalne oblodzenia.

Woda w Zatoce Gdańskiej przekroczyła stan alarmowy o 18 cm. Podobnie poziom wody podniósł się na Martwej Wiśle.

- Do tej pory na Pomorzu strażacy do działań wyjeżdżali 54 razy. Jak na tego typu groźne warunki atmosferyczne noc z niedzieli na poniedziałek była spokojna. Głównie nasze działania polegały na usuwaniu złamanych gałęzi i konarów drzew. Nikt nie ucierpiał - mówił nam w poniedziałek po godz. 9 Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Do poniedziałkowego wieczora potrwa sztormowa aura. Wiatr ma wiać z kierunków północnych 6 do 8, w porywach 9, miejscami nawet do 10 w skali B. Wysoki stan wód może się jeszcze utrzymywać.Pogoda na najbliższe 24 godziny

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1 do 4 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h. W strefie nadmorskiej wiatr początkowo silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, rano w porywach do 85 km/h, stopniowo słabnący do dość silnego i silnego, w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. W rejonie Zatoki Gdańskiej początkowo możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura minimalna od -2 do 0 st C, nad morzem około 2 st C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w strefie nadmorskiej dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.

Archiwalne filmy z weekendu

Czy wychodziłe(a)ś z domu pomimo niedzielnej złej aury?
67%

tak, pogoda nie skomplikowała moich planów

8%

tak, ale wróciłem po chwili, na zewnątrz było nieprzyjemnie

13%

nie, ale dlatego, że nie miałe(a)m planów

12%

nie, pogoda była nieodpowiednia, by wychodzić na dwór

zakończona

łącznie głosów: 327