Bez wielkiej Parady Niepodległości w Gdańsku

15 października 2020, 11:20
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejki po rogale św. Marcina w Święto Niepodległości

- Koronawirus psuje nam szyki na zbliżające się święto 11 listopada - przyznają organizatorzy corocznej wielkiej Parady Niepodległości w Gdańsku. W związku z rosnącą liczbą zachorowań nie odbędzie się ona w takiej formule jak zawsze. Zamiast radosnego pochodu, który został odwołany, będzie m.in. plenerowa wystawa zdjęć i przystrajanie balkonów w narodowe barwy.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieInformację o zmianie planów w sprawie tegorocznej Parady Niepodległości podał Lech Parell, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, które organizuje wydarzenie. Władze stowarzyszenia opublikowały specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Znajdujemy się w bardzo dynamicznej fazie pandemii COVID-19 i nikt za bardzo nie wie, co będzie 11 listopada. Pewne jest to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dziś tak duże zgromadzenie jak Parada Niepodległości nie mogłoby się odbyć. Byłoby też z naszej strony nieodpowiedzialne, gdybyśmy prowokowali sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Dlatego też postanowiliśmy zaproponować obchodzenie tegorocznego Święta Niepodległości w zasadniczo zmienionej formule, zakładającej indywidualny charakter obchodów, ale jednak z wieloma elementami wspólnotowymi - podkreślili.

Kalendarz imprez w TrójmieścieCo zamiast parady? Informacja od organizatorów:
  • Na Głównym Mieście będzie czekać wystawa fotografii z poprzednich naszych obchodów i mamy nadzieję, że wiele i wielu z was będzie mogło się na tych fotografiach rozpoznać. Wystawę będzie można oglądać przez minimum trzy tygodnie, co pozwoli na uniknięcie gromadzenia się większej liczby osób w jednym miejscu
  • Będziemy indywidualnie składać kwiaty w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości, takich jak pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik Poległych Stoczniowców, pomnik Tym Co Za Polskość Gdańska, pomnik Obrońców Poczty Polskiej i wiele innych. Wydaje się, że składanie kwiatów również możemy rozłożyć na wiele dni, aby nie tworzyć żadnych niebezpiecznych zgromadzeń
  • Będziemy zachęcać was do szczególnego przystrojenia waszych balkonów i okien w biało-czerwone barwy
- Wszystkie pozostałe pomysły, które mieliśmy, stają się na naszych oczach coraz mniej realne. Wcześniej chcieliśmy zachęcić was, abyście - zachowując oczywiście wszystkie rygory sanitarne, takie jak maseczki, dezynfekcja rąk i odpowiedni dystans - przybyli 11 listopada na obszar Głównego i Starego Miasta na indywidualny spacer. Abyście wzięli ze sobą biało-czerwone emblematy i w ten sposób stworzyli wspaniałą, radosną i patriotyczną atmosferę. Cały czas też mamy nadzieję, na zaproszenie zespołów muzycznych oraz grup rekonstrukcyjnych, które zawsze uczestniczyły w naszych paradach - czytamy w oświadczeniu. - Na godz. 12 zaplanowaliśmy też, że przystaniemy na moment i odśpiewamy hymn narodowy. Byłoby to możliwe, ponieważ w wielu punktach zaplanowaliśmy ustawienie nagłośnienia, dzięki któremu moglibyśmy prowadzić narrację podobną do tej, jaką znacie z poprzednich parad. Transmisja byłaby realizowana także przez internet i radio na falach UKF. Czy to będzie możliwe? Nie wiemy.
Hymn na zakończenie ubiegłorocznej parady


Władze stowarzyszenia podkreślają, że na pewno nie rekomendują przybywania w większych grupach, o ile nie będą to grupy spełniające wymagania związane z aktualnymi przepisami epidemiologicznymi (np. rodziny oraz osoby zamieszkujące wspólnie).

- Wierzymy jednak, że zachowując dystans, inne środki bezpieczeństwa, rozkładając świętowanie na kilkanaście dni i postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych, będziemy mogli godnie uczcić rocznicę Odzyskania Niepodległości - zaznaczają.
Czytaj też: Jarmark Bożonarodzeniowy już od 20 listopada, ale niewykluczone jest jego odwołanie

Jednocześnie dodają, że powyższy plan ulegnie zmianie, jeżeli zostaną wprowadzone dalsze ograniczenia epidemiologiczne.
Jak oceniasz decyzję organizatorów parady?
68%

dobrze, w tej sytuacji jest jedyną słuszną

7%

trudno powiedzieć, sytuacja jest dynamiczna

5%

została podjęta zbyt pochopnie

20%

źle, parada powinna się odbyć mimo wszystko

zakończona

łącznie głosów: 1174