Bezdomni remontują mieszkanie, by później w nim zamieszkać

8 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Patryk Szczerba
Sześciu podopiecznych MOPS (na zdjęciu trzech w strojach roboczych) pracuje w mieszkaniu w trzyosobowych zespołach na zmianę. Pomagają im wolontariusze z ośrodka. Więcej zdjęć (3)

Sześciu podopiecznych MOPS (na zdjęciu trzech w strojach roboczych) pracuje w mieszkaniu w trzyosobowych zespołach na zmianę. Pomagają im wolontariusze z ośrodka.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sześciu podopiecznych MOPS (na zdjęciu trzech w strojach roboczych) pracuje w mieszkaniu w trzyosobowych zespołach na zmianę. Pomagają im wolontariusze z ośrodka.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do końca miesiąca potrwa remont mieszkania w budynku przy ul. Warszawskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, prowadzony przez szóstkę pozbawionych dachu nad głową podopiecznych MOPS. Po jego zakończeniu zamieszkają tam, a część utrzymania lokalu weźmie na siebie miasto.W Gdyni żyje ok. pół tysiąca osób bezdomnych. 60 z nich to osoby spędzające czas permanentnie na ulicy, których mieszkańcy spotykają na co dzień. Pomoc w wyjściu z kryzysowych sytuacji, pełnych komplikacji i ludzkich dramatów nie jest łatwa, bywa też długotrwała. Zwykle to proces trwający nawet kilka lat. Wszelkie niestandardowe pomysły mogą więc okazać się przełomowe.

Remont, adaptacja i mieszkanie

Takim w Gdyni stał się pilotażowy projekt, którego najważniejszym założeniem jest remont mieszkania przez osoby bezdomne, będące podopiecznymi MOPS. W zamian za to otrzymają możliwość zamieszkania w nim. Miasto stosowną uchwałę zezwalającą na takie działanie przyjęło już w zeszłym roku. Od kilku tygodni pomysł jest w praktyce realizowany przy ul. Warszawskiej, gdzie szóstka mężczyzn pod nadzorem budowlańców i przy pomocy pracowników MOPS remontuje ok. 100-metrowy lokal na trzecim piętrze jednej z kamienic.

Zakończenie prac planowane jest jeszcze w kwietniu. Po odbiorach w maju, przyszli lokatorzy powinni w nim zamieszkać w dwóch dwuosobowych i dwóch pojedynczych pokojach.

- Zgłosili się do nas sami, nikogo do niczego nie namawialiśmy. To budujące, jak w pocie czoła pracują, wiedząc, że docelowo to będzie ich miejsce zamieszkania. To od razu zmienia postać rzeczy. Widać po nich zmęczenie, ale jednocześnie chęć pracy. Po tym, jak tu zamieszkają, będziemy partycypowali w jego utrzymaniu. Na początku bierzemy na siebie opłaty czynszowe. Media i pozostałe muszą opłacić lokatorzy. Chcemy, by proporcje zmieniały się tak, by nasza pomoc była jak najmniejsza w przyszłości - wyjaśnia Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni.
Poważniejsze prace są prowadzone przez budowlańców, którzy nadzorują także pozostałe etapy remontu. Więcej zdjęć (3)

Poważniejsze prace są prowadzone przez budowlańców, którzy nadzorują także pozostałe etapy remontu.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Poważniejsze prace są prowadzone przez budowlańców, którzy nadzorują także pozostałe etapy remontu.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zakończenie remontu i wprowadzenie się do mieszkania to bowiem dopiero początek. Mężczyźni nie zostaną na razie zameldowani. Będą musieli poszukać pracy, która pozwoli im ponosić koszty utrzymania mieszkania przez kolejne lata. Przez rok pracownicy MOPS będą kontrolowali ich zachowanie.

Na jednym mieszkaniu się nie skończy

- Będziemy pilnowali się nawzajem, bo wkładamy w to dużo wysiłku. Wiemy, że było więcej chętnych, więc jesteśmy tym bardziej wdzięczni i zdeterminowani - opowiadają mężczyźni.
Urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej tłumaczą, że na jednym wyremontowanym lokalu nie zamierzają poprzestać, więc niewykluczone, że niebawem szansę dostaną kolejne osoby.

Bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych - takie mieszkanie zostawili swoim podopiecznym pracownicy MOPS. By w nim zamieszkać prowadzą prace wykończeniowe. Sprzęt i meble mają dostarczyć gdyńskie firmy. Więcej zdjęć (3)

Bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych - takie mieszkanie zostawili swoim podopiecznym pracownicy MOPS. By w nim zamieszkać prowadzą prace wykończeniowe. Sprzęt i meble mają dostarczyć gdyńskie firmy.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych - takie mieszkanie zostawili swoim podopiecznym pracownicy MOPS. By w nim zamieszkać prowadzą prace wykończeniowe. Sprzęt i meble mają dostarczyć gdyńskie firmy.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Chcemy, by było to rozwiązanie systemowe. Niewykluczone, że w przyszłym roku w ten sposób będą zaadaptowane kolejne trzy mieszkania. Naszym celem jest uniezależnianie bezdomnych od przebywania w schroniskach. Jednym z takich przykładów jest plan podpatrzony w Holandii. Osobom bezdomnym, a także zagrożonym bezdomnością, oferuje się wsparcie w utrzymaniu wynajmowanego lokalu na wolnym rynku. Obecnie w ten sposób 80 osób w Gdyni wynajmuje mieszkania i pokoje - dodaje Jarosław Józefczyk.
Dotrzeć do potrzebujących

Władze miasta zapewniają z kolei, że polityka mieszkaniowa zaczyna ulegać zmianie, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Nowymi inicjatywami są m.in. zespoły składające się z przedstawicieli wydziałów spraw społecznych i budynków, które pojawiają się w środowiskach zagrożonych wykluczeniem.

- Chcemy stworzyć też m.in. bardziej elastyczny system remontów i adaptacji dostępnych lokali oraz łatwiejsze pozyskiwanie mieszkań na wolnym rynku. Zakłada on współpracę z agencjami pośrednictwa nieruchomości i spółdzielniami mieszkaniowymi - opowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Prace w mieszkaniu przy ul. Warszawskiej potrwają jeszcze ok. dwa tygodnie
Jak oceniasz pomysł remontu lokali do zamieszkania przez bezdomnych?
67%

podoba mi się, uważam, że będą szanowali swoją pracę i nie zmarnują szansy

22%

nie jet zły, mam jednak obawy, czy po wprowadzeniu się nadal będzie tak dobrze

11%

kiepski, to PR-owa zagrywka, priorytetem powinno być pozyskiwanie lub budowa lokali komunalnych, których jest w Gdyni za mało

zakończona

łącznie głosów: 1341

Opinie (219)

 • No i petarda (12)

  Najgorzej jest dawać cokolwiek komukolwiek (za pewnymi wyjątkami) za "tzw. darmo".

  • 321 19

  • zgadza sie ! gdyz to utwierdza w tym ze nie warto pracowac , walczyc o zycie lecz czekac az dadza. (3)

   Rozumiem gdyby to byly osoby schorowane po 80 ale tak jak widac nie jest. w Azji praca po 80 jest czyms normalnym i nikt sie nie skarzy ze mu ciezko a u nas jak ma 60 lat to juz ojojo strasznie slabiutki staruszek . Tak

   Rozumiem gdyby to byly osoby schorowane po 80 ale tak jak widac nie jest. w Azji praca po 80 jest czyms normalnym i nikt sie nie skarzy ze mu ciezko a u nas jak ma 60 lat to juz ojojo strasznie slabiutki staruszek . Tak dlugo jak czlowiek ma sily pracowac , tak dlugo powinien to robic bo pradoksalnie ciezka praca pozwala dluzej zyc i byc sprawnym.

   • 29 21

   • masz już 80 lat, że wiesz jak to jest pracować w tym wieku?

    • 29 8

   • tak przynajmniej powiedział mi Rysiu Swetru (1)

    • 7 13

    • Brawo!

     Całe szczęście, że jest broszka Beatka i obniży nam wiek emerytalny!!!
     A to, że kosztem nawet 50% procent uposażenia... Oj tam oj tam.....

     • 3 1

  • Mieszkanie "za remont" to nie jest za darmo ?? (7)

   Ludzie zapiepszają latami żeby M kupić.

   • 21 19

   • Nie dostają (6)

    mieszkania, tylko prawo do mieszkania w nim. I nie bronie wcale systemu. Ale jak już są komunalne mieszkania, to dobrze, aby przyszli lokatorzy dali coś od siebie. Wolę tak niż miasto z moich pieniędzy ekipę zatrudniało do remontu.

    • 51 6

    • tyle ze artykul nie mowi jak dlugo miasto czyli my bedziemy oplaca te koszty utrzymania ! (5)

     jak ci ludzie mimo wszystko nie znajada pracy latami to czy non stop miasto bedzie ich utrzymywac oplacajac koszty lokalu ?

     • 9 13

     • Trzeba było oglądać Panoramę na TVP3, gdzie był wczoraj reportaż o tym i mówili, że opłacają sami czynsz. (1)

      • 14 8

      • nie!!! jest tu napisane ze dopiero maja szukac pracy i MOŻE zaczną płacić czynsz

       • 2 0

     • (2)

      wolę utrzymywać bezdomnych, niż kurky, które oszukują skarbówkę i lądują w więzieniu. Poza tym, myślisz, że nie będą mieli chęci pójść na swoje? Że 6 chłopa w jednym mieszkaniu, nie będzie chciało znaleźć sobie kobiety i własnego konta? Wake up.

      • 8 4

      • Chyba jednak kąta nie konta. Przynajmniej na początek ;-)

       • 9 4

      • i tak utrzymujesz to co napiszłeś a teraz jeszcze i to

       jest napisne ze 2 pokoje bedą samodzlelne wiec moge sobie kobiety sprowadzac !

       • 2 0

 • (23)

  W tym kraju opłaca się być bezdomnym i bezrobotnym! Miasto pokryje część kosztów...(sic).Znam wielu ludzi i rodzin co przyjechali do Trójmiasta ,pracować i muszą wynajmować lokale na wolnym rynku .Każdemu jest ciężko!

  W tym kraju opłaca się być bezdomnym i bezrobotnym! Miasto pokryje część kosztów...(sic).Znam wielu ludzi i rodzin co przyjechali do Trójmiasta ,pracować i muszą wynajmować lokale na wolnym rynku .Każdemu jest ciężko! Pieprzona socjalistyczne nawyki dotacje , daniny , dopłaty itd. Jest to nie sprawiedliwe ! gdyby ta szóstka podjeła bylejaką prace za nawe za 1,5 tyś netto to mieliby miesięcznie 9 tyś w zupełności wystarczyłoby na opłacenie mieszkania! Najlepiej niech wszyscy zaczną chodzić do MOPS-u po zasiłki i lokale! Masakra!

  • 203 196

  • ano się opłaca niestety :( (11)

   tutaj przynajmniej muszą trochę potyrać. Ale mimo wszystko rozdawnictwo kwitnie. A jak ktoś ma małe potrzeby i dostaje tzw. michę, to po co ma pracować???

   • 33 12

   • (10)

    Ale w tym kraju nawet jak ktoś jest uczciwy i uczciwie pracuje i w miare dobrze zarabia to mu się kłody rzuca pod nogi! Te socjalistyczne świnie wszystkich do swojego poziomu chcą zrównać!Są bardzo roszczeniowi , precz z

    Ale w tym kraju nawet jak ktoś jest uczciwy i uczciwie pracuje i w miare dobrze zarabia to mu się kłody rzuca pod nogi! Te socjalistyczne świnie wszystkich do swojego poziomu chcą zrównać!Są bardzo roszczeniowi , precz z socjalem! Mi kiedyś zarzucano takie , bzdety, że pije markowe trunki , rozbijam się taksówkami i chodzę na obiad do restauracji itd.No bo skąd mam pewnie narkotyki sprzedaje lub kradnę.Same świnie to banda nierobów co tylko w oknach siedzą i kabluj(oczerniają na policji) .Żyją z zasiłków , rent i pieniędzy od policji za wzajemne podpieprzanie!

    • 23 24

    • Są i tacy (9)

     generalnie ch...a na takich kładę, śmieje się im w oczy i celowo niekiedy wzbudzam zawiść ostentacyjnie eksponując moje bogactwo (w porównaniu z ich). Zawistnych, zazdrosnych roszczeniowych nierobów na bruk. Ale nie

     generalnie ch...a na takich kładę, śmieje się im w oczy i celowo niekiedy wzbudzam zawiść ostentacyjnie eksponując moje bogactwo (w porównaniu z ich). Zawistnych, zazdrosnych roszczeniowych nierobów na bruk. Ale nie wszyscy tacy są. Prawo jest tak g*wnianie skonstruowane, że będąc bezdomnym trudno (o ile w ogóle możliwe) znaleźć legalną pracę. Może komuś z takich programów uda się wyrwać z tego błędnego koła, a jeśli tak, to petarda. Osobiście znam człowieka (51 lat), który bardzo dobrze zarabiał przez całe życie niczym nie zawiniając stracił wszystko. W krótkim czasie stał się bezdomnym bez pieniędzy. I pomimo dobrego wyższego wykształcenia nie mógł znaleźć pracy, bo był bezdomny. Dorywał jakieś zajęcia na czarno, nie pił, aż w końcu trafił do podobnego programu gdzieś w środku Polski i jakoś udało mu się z tego wyjść. Wiem, że to są wyjątki, ale nóż..... Tak czy siak - przecz z socjalizmem i socjalistyczną polityką pisu. Albo ta dziewczynka gdzieś tam z innej części kraju. Ma 13 lat i ponad 100 tys. długu przez ojca. I niebawem będzie bezdomna. No nie wiem czy można powiedzieć, że taka jest roszczeniowa.

     • 17 18

     • (1)

      Owszem ale ty piszesz o marginalnych przypadkach ! Max 5% wszystkich!

      • 6 10

      • nawet mniej niż 5%

       znajomy jest opiekunem w noclegowni w jednym z mniejszych miast na pomorzu i jego opowieści o bezdomnych nieźle podnoszą ciśnienie ludziom którzy uczciwie pracują i płaca podatki. Ze wszystkich podopiecznych tylko jeden

       znajomy jest opiekunem w noclegowni w jednym z mniejszych miast na pomorzu i jego opowieści o bezdomnych nieźle podnoszą ciśnienie ludziom którzy uczciwie pracują i płaca podatki. Ze wszystkich podopiecznych tylko jeden pan robi coś sensownego- a to komuś ogródek skopie a to drzewo poukłada i zarobione pieniądze odkłada na nowy start. Reszta ma wszystko w poważaniu. Mają zasiłek z tytułu bezdomności plus rentą alkoholową i wychodzi z tego niezły pieniądz. Zwłaszcza jak nie trzeba płacić za mieszkanie, jedzenie, media, kosmetyki i środki chemiczne. Postawa bardzo roszczeniowa (skarga do dyr. mopsu ,że oni chcą markowy proszek do prania bo dosia ich "gryzie", że nie będą jeść sera żółtego na śniadanie 3 dni z rzędu - to norma) a jak ostatnio kierownik noclegowni szukał kogoś kto uporządkuje teren zielony wokół noclegowni to został wyśmiany....

       • 8 6

     • oczym ty piszesz bezdomemu cieżko znaleźć prace, z g*wniane pieniądze pracy nie brakuje w tym kraju,(tzn.za minimalne wynagrodz.)

      • 11 12

     • może jesteś bogaty, ale kultury to ci brak (5)

      Klasy nie kupisz, słoma zawsze z butów wyjdzie

      • 20 2

      • kultura:))) (4)

       Jestem na tyle kulturalny, że wiem kiedy, gdzie i w czyjej obecności mogę zachowywać się jak cham. Generalnie obniżam jakość i poziom moich wypowiedzi, bo tak się składa, że większość społeczeństwa i forumowiczów tutaj

       Jestem na tyle kulturalny, że wiem kiedy, gdzie i w czyjej obecności mogę zachowywać się jak cham. Generalnie obniżam jakość i poziom moich wypowiedzi, bo tak się składa, że większość społeczeństwa i forumowiczów tutaj to chamy o mentalności schabowego. Stąd język - dostosowuję się do poziomu,. O mnie nie bój nic: w filharmonii zachować się potrafię, wina do potraw dobieram celująco, tańczę walca i tango jak trzeba, a o historii malarstwa coś też powiem, chociaż jestem inżynierem z branży technicznej. Nie tępię biedy, tylko lenistwo. Nie tępię ludzi, tylko ich zawiść i złośliwość. Nie tępię błędów tylko brak wyciągania z nich wniosków itp. itd. I jak wiem, że jedna z sąsiadek co zawsze mówi dzień dobry, porysowała mi lakier w nowym aucie, to powtórzę bo to do takich kieruje te wypowiedzi : śmieję się Wam w oczy zawistnie nieroby i ch.....a na Was kładę.

       • 13 25

       • Chciałam tylko dyskretnie napomknąć, że publiczne wykładanie sam-wiesz-czego (1)

        grozi konsekwencjami prawnymi z art. 140 kw - doniosła szeptem wiewiórka i wycofała się na paluszkach...
        PS. 'Reszta jest milczeniem' - jesteś przypadkiem niereformowalnym;D

        • 18 0

       • tak wiem droga Wiewiórko :)

        rzucam bluzgi licząc się z konsekwencjami. Czasami mnie ponosi :D.
        Czasami staram się zanadto nadać ekspresji moim wypowiedziom.
        Będę pisał "kil Wam w oko" -
        odpowiedział zawstydzony Adam z Gdyni i czmychnął czym prędzej nie oglądając się za siebie...
        P.S.
        "kto milczy, znać, że przyzwała"

        • 3 12

       • i vis-a-vis (jak mawiał klasyk)

        • 7 2

       • dzięki o oświecony Adamie żeś raczył język swój do mojego rynsztokowego zniżyć cobym zrozumiał

        • 7 2

  • to zostań bezdomnym i bezrobotnym a nie płaczesz na necie i wylewasz swoje popierdółki (2)

   • 30 7

   • (1)

    To jak zostali bezdomnymi i nie chcą peacować to ich problem! Wytłumacz mi czemu kazdy ma dokładać do takich ludzi?Nie płacze w necie tylko stwierdzam fakt!

    • 10 19

    • nie rozumiesz tego ?

     przecież ty wiesz wszystko najlepiej.

     • 7 5

  • Jesteś żenujący szpilku. (2)

   • 8 2

   • (1)

    Nie prawda !

    • 0 6

    • prawda, i to w każdym temacie. Na niczym się nie znasz, ale sie wypowiesz.

     Zmień moze podpis pod komentarzami, zeby ludzie Cie nie kojarzyli.

     • 3 0

  • (4)

   Szpilek, to ty! :D Jak dobrze cię znowu czytać! Rozumiem, że nie jesteś około 50, skoro uważasz, że w takim wieku łatwo można znaleźć pracę za 1,500 netto. Ale co ja tam wiem w porównaniu do ciebie!

   • 8 3

   • (3)

    Szpilek to dziecko, nic nie wie o zyciu.

    • 4 1

    • Bądź taki jak szpilek (2)

     Brawo szpilek

     • 2 3

     • (1)

      Ja wręcz marzę o tym, żeby być tak przenikliwy w komentowaniu jak szpilek

      • 1 1

      • był kiedyś taki mądrala

       nazywał się gallux, potem następna wyrocznia się pojawiła; DArek, teraz jest szpilek. siedzą takie osoby w internetach, czytaja wszystko, biorą do bani ale do pracy się nie chce wziąć hehe. a najlepsze jest to, że pewnie się masturbują czytając opinie i patrząc na wskaźnik łapek

       • 3 1

 • Bardzo dobra inicjatywa (7)

  Brawa dla Panów za chęci! Dużo osób chciałoby tylko dostać i nic nie robić, zapuścić i zasyfić otrzymany kąt do życia.

  • 146 29

  • (1)

   Bardzo dobrą inicjatywą byłoby gdyby każdy z tych Panów pracował i wspólnie wynajęliby sobie mieszkanie na wolnym rynku!

   • 12 6

   • niedługo będą mieli taką szansę jeśli dobrze pokierują swoim życiem, a mając ciepły dach nad głową, łazienkę, środki czystości, pomoc MOPSu i dobre chęci mają ogromne szanse, aby tak się stało jak piszesz.

    • 10 1

  • Ja musze zapier.. 25lat żeby spłacić swoje M a bezdomny dostaje za remont? (4)

   Gdzie tu sprawiedliwość?

   • 11 12

   • tak ale....

    ....ty zapierdzielając 25lat bedziesz mógł powiedzieć że jest twoje natomiast to mieszkanie które on wyremontuje nigdy nie będzie jego.

    • 10 4

   • Czytaj tluku ze zrozumieniem. Oni nie dostali tego mieszkania na "wieki wiekow amen" tylko dostali mozliwosc mieszkania w nim- to tak jakbys Ty wynajmowal prywatnie. Wiec o co sie burzysz? O wlasna nieumiejetnosc rozumienia czytanego tekstu?

    • 9 3

   • (1)

    Jak można pisać takie bzdury? Czy tu poziom IQ użytkowników spadł aż tak bardzo?

    • 3 2

    • Nie jedna osoba wynajmuje mieszkanie w trójmieście i płaci średnio 1000zł / miesiąc, wynajem za remont dla Ciebie nie robi wrażenia - widać że mieszkanie dostałeś po rodzicach bo nie ma pojęcia o życiu.

     • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.