Bezpłatna pomoc dla ofiar przestępstw

20 lutego 2011 (artykuł sprzed 9 lat)
piw

Od poniedziałku do piątku, w związku z obchodami Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, we wszystkich prokuraturach okręgu gdańskiego każdy chętny będzie mógł liczyć na bezpłatne porady prawne.Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami. - Ofiara przestępstwa ma prawo do pomocy, godności, szacunku i współczucia oraz wolności od tzw. wtórnej wiktymizacji. Chodzi o to, aby nie przysparzać jej dodatkowych cierpień i właściwie ją taktować. Dotyczy to zarówno jej najbliższego otoczenia, jak i organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Do prokuratorów zgłaszać mogą się zarówno ofiary wypadków drogowych, jak i przemocy w rodzinie, kradzieży, zastraszenia, czy nawet gwałtów. Na pomoc liczyć mogą osoby, które potrzebują porady, jak poradzić sobie z życiem po przestępstwie, jak i takie, które, z różnych powodów, do tej pory w ogóle nie ujawniły faktu, iż stały się ofiarą przestępstwa.

W gdańskiej Prokuraturze Okręgowej oraz w prokuraturach rejonowych z Gdańska, Sopotu i Gdyni, dyżury prokuratorów przyjmujących osoby potrzebujące pomocy prawnej, wyznaczono na godziny między 8.30 a 15. Dodatkowo, od godz. 16 do 18, prokurator dyżurować będzie także przez cały tydzień w siedzibie Poradni Kryzysowej w Gdańsku, przy ul. Piramowicza 1/2 zobacz na mapie Gdańska.
Czy padła(e)ś kiedyś ofiarą przestępstwa?
21%

nie

52%

tak

27%

tak, ale nigdzie tego nie złosiła(e)m

zakończona

łącznie głosów: 397

piw