stat

Bieliki zamieszkały w trójmiejskich lasach

13 marca 2018, 14:30
Jakub Gilewicz

Są pod ścisłą ochroną, a dokładna lokalizacja ich gniazda to tajemnica. Wiadomo jedynie, że dwa bieliki zamieszkały na sośnie w trójmiejskich lasach. To druga para tych rzadkich ptaków w naszej aglomeracji i okolicach - dotychczas jedyną była ta żyjąca na Wyspie Sobieszewskiej.- Wygląda na to, że nowa para bielików zadomowiła się u nas na dobre. Samiec odzywa się głosem terytorialnym, przelatuje nad gniazdem, a poza tym razem z samicą przesiadują na gałęziach pobliskich drzew. Są to oznaki przywiązania do nowego miejsca, a warto wiedzieć, że bieliki to ptaki, które mają silny instynkt terytorialny - wyjaśnia Łukasz Plonus, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.
Para bielików osiedliła się w lesie gospodarczym, gdzie kilka lat temu usunięto część drzew i odsłonięto nowe pokolenie lasu. Dzięki temu powstała przestrzeń, która prawdopodobnie spodobała się tym ptasim drapieżnikom.

- Bieliki potrzebują przestrzeni, bo dzięki niej mają łatwiejszy dolot do gniazda, a poza tym łatwiej mogą wypatrywać ofiar. To był prawdopodobnie jeden z powodów wybrania przez nie akurat tego miejsca. Jesteśmy dumni, że bieliki wybrały nasze lasy - cieszy się Plonus.

Dlaczego lokalizacja gniazda bielików to tajemnica?Ptaki założyły gniazdo w koronie jednej z sosen. Lokalizacja drzewa objęta jest tajemnicą. Dzięki temu te największe ptaki szponiaste północnej Europy mają większe szanse na przeżycie i rozmnażanie. A potencjalnych zagrożeń jest wiele: od zakłócania spokoju przez chętnych, aby zobaczyć czy sfotografować ptaki, po złodziei jaj czy kłusowników.

Pod koniec XIX wieku na ziemiach, które później znalazły się w granicach Polski, gniazdowało jedynie ok. 30 par bielików, a na początku XX wieku już tylko 20. Dlatego od 1921 r. zaczęto roztaczać ochronę nad tym gatunkiem. Po czym w latach 60. ub. wieku liczba bielików wzrosła do ok. 100 par, później prawdopodobnie nieco spadła, a następnie w latach 80. nastąpił wzrost liczebności. Szacuje się, że w okresie 2010-2013 w Polsce żyło już 1-1,4 tys. par tych ptaków.

Obecnie wokół gniazd bielików wyznacza się strefy ochronne, które mają pomóc bielikom w zachowaniu dogodnych warunków do życia. W ciągu roku ptaki wyprowadzają jeden lęg - wiosną składają z reguły dwa jaja.

Rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników dochodzi do 240 cm, a masa do 6 kg. Przy czym samice są większe od samców. Na co dzień bieliki żywią się przede wszystkim rybami. Poza tym polują na ptaki, a bywa, że w ich diecie znajdują się również ssaki, a nawet padlina.

Choć niektórzy uważają bielika za orła, to - według systematyki - nie jest nim. Natomiast oba ptaki należą do rodziny jastrzębiowatych.
Widziałe(a)ś kiedykolwiek bielika w naturze?
18%

tak, i to nie raz

25%

tak, zdarzyło mi się

41%

nie, ale z chęcią bym zobaczył(a)

16%

nie widziałe(a)m

łącznie głosów: 1733