Bilety okresowe w Gdańsku kupisz przez telefon. Trwają testy nowego rozwiązania

9 sierpnia 2021, 7:00
Krzysztof Koprowski
Karta Mieszkańca może zastąpić Kartę Miejską, ale wciąż potrzebna jest podczas kontroli biletów. Więcej zdjęć (3)

Karta Mieszkańca może zastąpić Kartę Miejską, ale wciąż potrzebna jest podczas kontroli biletów.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Karta Mieszkańca może zastąpić Kartę Miejską, ale wciąż potrzebna jest podczas kontroli biletów.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Gdańsk zamierza wprowadzić w pełni elektroniczny system biletów okresowych na komunikację miejską. Plastikowa Karta Miejska będzie mogła być niebawem zastąpiona Kartą Mieszkańca w aplikacji Jestem z Gdańska lub odpowiednią opcją w aplikacjach na telefon komórkowy. Na sesję Rady Miasta trafi uchwała, która prawnie reguluje takie rozwiązania technologiczne.Obecnie, aby zakupić bilet okresowy na gdańską komunikację miejską, niezbędna jest plastikowa Karta Miejska. Od kilku lat można ją doładować wprawdzie bez wychodzenia z domu - przez Internet - ale nadal jest to dokument niezbędny podczas kontroli biletów.

Ponadto do Gdańskiej Karty Mieszkańca ze zdjęciem można "przenieść" Kartę Miejską, co pozwala na podróżowanie koleją miejską w granicach miasta. Kartą Mieszkańca można natomiast zarządzać z poziomu aplikacji "Jestem z Gdańska", lecz nie jest ona uznawana przez kontrolerów biletów.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


- Za pomocą systemu Karty Mieszkańca mogę kupić bilet okresowy Zarządu Transportu Miejskiego, który jest widoczny w aplikacji ze wszystkimi danymi. Dlaczego zatem wciąż trzeba posiadać wersję plastikową karty podczas kontroli biletów? - dziwi się nasz czytelnik, pan Radosław.
Dodajmy, że jest to wyjątek w systemie Karty Mieszkańca, bowiem w placówkach kultury czy obiektach rozrywki, celem skorzystania ze zniżek, wystarczy wyświetlenie odpowiedniego kodu w aplikacji. Co więcej, nie trzeba nawet wyrabiać plastikowej Karty Mieszkańca - wystarczy założyć konto i potwierdzić zamieszkanie w Gdańsku.

Czytaj też:

Karta mieszkańca nieważna bez wykupienia dodatkowego pakietuKarta Mieszkańca w wersji ze zdjęciem, która niebawem będzie zbędna podczas kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Wystarczy okazanie odpowiedniej funkcji w aplikacji na telefon. Więcej zdjęć (3)

Karta Mieszkańca w wersji ze zdjęciem, która niebawem będzie zbędna podczas kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Wystarczy okazanie odpowiedniej funkcji w aplikacji na telefon.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Karta Mieszkańca w wersji ze zdjęciem, która niebawem będzie zbędna podczas kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Wystarczy okazanie odpowiedniej funkcji w aplikacji na telefon.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Faza testów akceptacji Karty Mieszkańca przez kontrolerówUrzędnicy przyznają, że obecne rozwiązanie może być niekomfortowe dla mieszkańców, ale już niebawem nastąpią w tym zakresie korzystne zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej.

- Zakup biletu na Gdańską Kartę Mieszkańca za pomocą aplikacji mobilnej jest aktualnie w fazie testów - mówi Elżbieta Korybut-Daszkiewicz z Pionu Technologicznego Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - Projekt oficjalnie jeszcze nie został uruchomiony. O terminie startu poinformujemy mieszkańców, dlatego faktycznie kontroler mógł sytuacji opisanej przez czytelnika takiego biletu nie zaakceptować. Czekamy w tej chwili na potwierdzenie od Renomy pełnej sprawności systemu kontroli w autobusach i tramwajach.
Czytaj też:

System Fala: "Nie chcemy konkurować z aplikacjami. Będziemy lepsi"Bilet okresowy bezpośrednio z poziomu aplikacji na telefonO ile jednak Gdańska Karta Mieszkańca jest tylko dodatkową "warstwą" dla podstawowych biletów okresowych, to znacznie większą zmianę szykuje Zarząd Transportu Miejskiego. Już niebawem w dystrybucji elektronicznej pojawią się bilety okresowe bez obowiązku wyrabiania plastikowego dokumentu ZTM.

- Pracujemy nad wdrożeniem możliwości zakupu biletów okresowych przez aplikacje mobilne. Z tego powodu wkrótce na sesji Rady Miasta Gdańska będzie procedowana stosowna uchwała, która ureguluje ten kanał sprzedaży - zapowiada Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM Gdańsk.

Pobierz naszą aplikacje na swój telefon!

Android iPhone

Uchwała regulująca nowy sposób sprzedaży biletówWspomniana uchwała przypuszczalnie trafi na sesję już pod koniec sierpnia. Zawiera ona zapisy, zgodnie z którymi przewiduje się weryfikację użytkownika poprzez:
  • numer PESEL oraz serię i numer dokumentu wpisany do systemu elektronicznego, który będzie trzeba potwierdzić innym dokumentem tożsamości np. okazując kontrolerowi dowód osobisty,
  • zdjęcie właściciela elektronicznej Karty Miejskiej wraz z imieniem i nazwiskiem - wówczas okazanie dodatkowego dokumentu tożsamości nie będzie wymagane.

Warto odnotować, że w ramach tej samej uchwały całkowicie usuwa się zapisy odnoszące się do tramwajów wodnych, co oznacza bezterminowe zawieszenie (likwidację) tego środka transportu oraz dokonuje się drobnych poprawek, w tym przywraca zniżkę dla słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.

Czytaj też:

Gdańsk wycofuje się z tramwaju wodnegoPrzez telefon kupimy bilety MZKZG, obowiązujące także w tramwajach, lecz maksymalnie na 72 godz. Więcej zdjęć (3)

Przez telefon kupimy bilety MZKZG, obowiązujące także w tramwajach, lecz maksymalnie na 72 godz.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Przez telefon kupimy bilety MZKZG, obowiązujące także w tramwajach, lecz maksymalnie na 72 godz.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Bilety na telefon w sprzedaży: metropolitalne oraz kolejowePrzypomnijmy, że obecnie w formie elektronicznej przez aplikację na telefon komórkowy dostępne są bilety Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej: jednorazowe, czasowe oraz krótkookresowe do 72 godzin. Są one w pełni honorowane w sieci ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdyni, a także (w przypadku biletów łączonych z koleją) w pociągach SKM i PolRegio.

Niezależnie od biletów telefonicznych MZKZG, w aplikacjach dostępne są bilety Szybkiej Kolei Miejskiej. Spółka ta prowadzi w tym kanale dystrybucji także sprzedaż biletów okresowych.

Czytaj więcej:

Bilety na komunikację miejską w telefonie: przewodnik po aplikacjach

Jak oceniasz pomysł rozszerzenia biletów na telefon o bilety okresowe?
70%

to świetne rozwiązanie, będę korzystał(a)

17%

ciekawy pomysł, ale nie skorzystam

13%

kompletnie niepotrzebna usługa

zakończona

łącznie głosów: 842

Opinie wybrane


wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.