Bili młotkiem, skakali po klatce piersiowej - usłyszeli zarzut usiłowania zabójstwa

1 lipca 2020, 13:15
Szymon Zięba

Kopali swojego znajomego, skakali po jego klatce piersiowej i uderzali młotkiem. Mężczyzna, którego pobito na Chełmie, przeżył prawdopodobnie tylko dzięki zgłoszeniu świadków i pierwszej pomocy udzielonej mu przez policjantów. Poszkodowany trafił do szpitala, a zatrzymani mężczyźni do policyjnych cel. We wtorek 25- i 23-latek usłyszeli zarzut usiłowania zabójstwa, a sąd zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.Wydarzenia rozegrały się w sobotę o godzinie 23. Wówczas policjanci zostali zaalarmowani o bójce, do której doszło na gdańskim Chełmie.

Mundurowi, którzy pojawili się na miejscu, przy jednym z bloków zauważyli leżącego zakrwawionego młodego mężczyznę z licznymi obrażeniami. Funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy i wezwali na miejsce pogotowie. Karetka przewiozła nieprzytomnego mężczyznę do szpitala, w którym przebywa do tej pory.

- Policjanci dzięki zdobytym informacjom i relacji świadków ustalili okoliczności, w jakich doszło do przestępstwa. Sprawcy wspólnie z pokrzywdzonym pili alkohol w pobliskiej altanie, a potem doszło między nimi do kłótni. Sprawcy zaczęli bić pokrzywdzonego, skakać po jego klatce piersiowej, uderzać młotkiem po całym ciele, a gdy stracił przytomność, to przeciągnęli go pod klatkę schodową jednego z bloków - relacjonuje st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Ostatecznie w tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 25 lat. Obaj są obywatelami Ukrainy (podobnie jak ich ofiara).

Młotek schowany za lodówkąNa miejscu, pod nadzorem prokuratora, pracowała m.in. grupa dochodzeniowo-śledcza, a także technik kryminalistyki. Policjanci zabezpieczyli ślady i przesłuchali świadków.

Kursy samoobrony w Trójmieście- Policjanci prewencji sprawdzali pobliski teren oraz mieszkanie zatrzymanych mężczyzn, w którym znaleźli schowany za lodówką młotek, którym najprawdopodobniej bito pokrzywdzonego - dowiadujemy się od gdańskiej policjantki.

Zarzuty usiłowania zabójstwaŚledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura, a wyjaśnieniem okoliczności sprawy i motywu działania podejrzanych nadal zajmują się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego z komendy miejskiej.

- Podejrzani wczoraj usłyszeli zarzuty usiłowania zabójstwa. Prokurator zawnioskował do sądu o aresztowanie obu mężczyzn. Decyzją sądu 23-latek i 25-latek zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za usiłowanie zabójstwa grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności - podsumowuje st. asp. Kamińska.
Czy sądzisz, że umiał(a)byś obronić się podczas napadu?
13%

tak, bo chodziłe(a)m na kurs samoobrony

9%

tak, bo noszę przy sobie gaz pieprzowy

4%

nie, dlatego zamierzam zapisać się na zajęcia z samoobrony

74%

nie, dlatego zamiast konfrontacji wolę ucieczkę

zakończona

łącznie głosów: 1086