Biskupia Górka zyska platformę widokową

21 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Przymiarki do przebudowy Teatru Leśnego we Wrzeszczu

Biskupia Górka w najbliższych latach wzbogaci się o atrakcyjnie zagospodarowany teren, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska. Rozstrzygnięty właśnie konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną ma być podstawą do dalszych prac nad urządzeniem tzw. Placu Pod Neptunem zobacz na mapie Gdańska.Rozpoczęcie prac nad koncepcją zagospodarowania terenu u stóp dawnego schroniska młodzieżowego, zajmowanego obecnie przez Policję, to wynik konsultacji społecznych z 2017 r. w ramach przygotowań do rewitalizacji Biskupiej Górki.

Zgłaszane wówczas postulaty stanowiły część kryteriów oceny prac w konkursie ogłoszonym w sierpniu 2018 r. i rozstrzygniętym kilka dni temu.

Za najlepszą, zdaniem sądu konkursowego (w jego skład wchodzili urzędnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego), uznano koncepcję biura projektowego Krawczyk Ustupski Architekci z Krakowa.

- Koncepcja w najbardziej trafny sposób oddaje ideę zawartą w wytycznych konkursowych oraz w optymalnym stopniu odpowiada na postulaty mieszkańców, wynikające z konsultacji społecznych (...) Praca charakteryzuje się ekologiczno-krajobrazowym podejściem do uwarunkowań terenowych i w najmniejszym stopniu ingeruje w istniejące ukształtowanie terenu. Projekt małej architektury, mebli miejskich, cechuje indywidualny charakter. Do projektu mebli włączono również budki lęgowe dla ptaków i siedliska dla owadów, co wyróżnia pracę na tle pozostałych proekologicznym programem i zwróceniem uwagi na walor przyrodniczy miejsca - czytamy w uzasadnieniu wyboru pracy.

Praca została też doceniona za pomysł realizacji platformy widokowej w formie kładki. Sąd konkursowy zwraca jednak uwagę na potrzebę analizy jej gabarytów oraz dokładnego usytuowania.

Krakowskiej pracowni przyznano ponadto nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Zostanie ona także zaproszona do negocjacji na opracowanie dokładnej dokumentacji projektowo-budowlanej, która umożliwi realizację inwestycji w najbliższych latach.

W konkursie przyznano również nagrody II i III stopnia. Drugie miejsce zajęła Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina (nagroda 10 tys. zł), zaś trzecie - Arkon Atelier z Gdańska (5 tys. zł).

Do 30 stycznia wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4 zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Studenckie wizje centrum kongresowego na Biskupiej Górce

Mieszkania na Biskupiej Górce - ogłoszenia

CENTRUM GDAŃSKA / OGRÓD / 2 MIEJSCA PARKINGOWE
629 000 zł
Gdańsk Biskupia Górka
3 pokojowe. Blisko Starówki. Chętnie ZAMIANA na mn
485 000 zł
Gdańsk Biskupia Górka
Mieszkanie z własnym ogrodem w centrum
629 000 zł
Gdańsk Biskupia Górka


Materiał archiwalny z 2017 r.
Materiał archiwalny z 2012 r.
Jak oceniasz zwycięską pracę?
70%

rewelacja, nie mogę doczekać się realizacji

24%

przeciętnie, jest ciekawa, ale nie wybitna

6%

fatalnie, prace z II i III miejsca były lepsze

zakończona

łącznie głosów: 1038