Bitwa sprzed wieków pod Twierdzą Wisłoujście

6 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
BoR

Bitwa morska przy Twierdzy Wisłoujście.

Huk wystrzałów, szczęk szabel i halabard oraz ponad 250 rekonstruktorów, przebranych w stroje z drugiej połowy XVI wieku. W sobotnie popołudnie pod Twierdzą Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska odbyła się inscenizacja bitwy z 1577 roku, w której starły się ze sobą wojska polskie i gdańskie. Widowisko obserwowały tłumy mieszkańców Trójmiasta. Tym razem w bitwie nie brał udziału okręt, jak miało to miejsce w zeszłym roku, a jedynie dwie małe łódki.Bitwę morską przy Twierdzy Wisłoujście zapowiadaliśmy w piątkowym artykule oraz kalendarzu imprez.

Rekonstrukcja pod nazwą Wisłoujście 1577 rozpoczęła się punktualnie o godz. 16. Widzowie mogli mówić o sporym szczęściu, gdyż dosłownie do ostatniej minuty przez rozpoczęciem widowiska padał rzęsisty deszcz, który ustąpił niemalże w chwili pierwszego wystrzału z moździerza.

Widowisko stanowiło rekonstrukcję wydarzeń, które rozegrały się u ujścia Martwej Wisły w związku z konfliktem, jaki zrodził się między nowo wybranym królem Stefanem Batorym a gdańszczanami.

Zostało ono podzielone na trzy etapy, z których każdy trwał nie dłużej niż 20 minut. Pierwsza część została rozegrana na wodach fosy, druga na przedpolu twierdzy, wreszcie trzecia bezpośrednio przy wejściu do fortu i na okalających go bastionach. Prezentowane sceny były szczegółowo objaśniane przez lektora.

W inscenizacji wzięło udział ponad 250 rekonstruktorów z wielu krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Ich wysiłki podziwiały tłumy mieszkańców Trójmiasta.
Jak dobrze znasz okres historii, który odtwarzali rekonstruktorzy?
15%

bardzo dobrze, świetnie znam historię XVI wieku

39%

średnio, znam jedynie podstawowe fakty

46%

w ogóle, nie wiem o nim praktycznie nic

zakończona

łącznie głosów: 663

BoR