Biurowce i mieszkania na Dolnym Mieście

12 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski

Rewitalizacja Dolnego Miasta wkracza w kolejny etap. Po przebudowie ul. Łąkowej z przyległymi ulicami Gdańsk przywraca do życia dwa zdegradowane kwartały ulic. W ramach inwestycji realizowanej przez miejski TBS powstają niewielkie biurowce oraz budynki mieszkalne.Należąca w całości do miasta miejska spółka TBS Motława dysponuje na Dolnym Mieście działkami wewnątrz dwóch kwartałów ulic:
  1. Wróbla - Kieturakisa - Reduta Wyskok - Szczygla zobacz na mapie Gdańska
  2. Wróbla - Szczygla - Reduta Wyskok - Kurza zobacz na mapie Gdańska

W pierwszym kwartale w budowie jest kolejny budynek mieszkalny - Kieturakisa 6. Na pięciu kondygnacjach powstanie łącznie 35 mieszkań. Przewidziano też miejsca postojowe w hali garażowej.

Zakończenie robót zaplanowano w sierpniu br. Wykonawcą robót jest firma Budros z Gdańska, która w przetargu złożyła ofertę na kwotę ok. 7 mln 965 tys. zł.

Wcześniej, we wrześniu 2018 r., przekazano lokatorom klucze do 22 mieszkań w przyległym, nieco mniejszym budynku Kieturakisa 8. Wszystkie lokale zostały wykończone w standardzie typowym dla TBS, a więc "pod klucz" - z możliwością niemal natychmiastowego zasiedlenia.

Miejska spółka w ostatnich latach dokonała też kompleksowej modernizacji budynku przy ul. Wróblej 24, gdzie znajduje się 18 lokali mieszkalnych.

Nowa przestrzeń biurowa dla TBS, MOPR i innowacyjnych firmTBS na Dolnym Mieście realizuje jednak nie tylko budynki mieszkalne, ale również biurowe. Obecnie trwają prace przy budynku Reduta Wyskok 6AB. Ze względu na jego zły stan techniczny (w maju budynek spłonął), zdecydowano się na pozostawienie jedynie elewacji wzdłuż przyległych ulic oraz rozbudowę o przyległy teren. Budynek zyska również dodatkową kondygnację.

- W budynku tym będzie mieściła się siedziba naszej spółki. Obecna nasza siedziba przy ul. Królikarnia zobacz na mapie Gdańska zostanie zwolniona na rzecz "Mrowiska" [Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej - dop. red.]. W budynku przy ul. Reduta Wyskok biura będzie miał też Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - zapowiada Ewa Batkowska, kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych w TBS Motława.
Zgodnie z harmonogramem, prace budowlane powinny zakończyć się w III kwartale br. Wykonawcą robót, wyłonionym w przetargu, jest firma Hartuna ze Skarszew. Koszt prac to ok. 9 mln 878 tys. zł.

Biura w Trójmieście - baza inwestycji


Kolejny niewielki biurowiec powstanie naprzeciwko budynku Reduta Wyskok 6AB - pod adresem Reduta Wyskok 4. Inwestycja jest na etapie poszukiwania wykonawcy. Łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 836 m kw. Dla porównania, tylko jedna kondygnacja ostatniego etapu kompleksu biurowego Alchemia w Oliwie to ok. 3 tys. m kw.

- W budynku tym będą mieściły się biura przedsiębiorstw kreatywnych. Budynek zostanie w całości wynajęty Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Starter, która będzie prowadziła nabór najemców i ustalała opłaty. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w przypadku budynków Reduta Wyskok 2 i Kieturakisa 10 - dodaje Batkowska.
Czytaj też artykuł z 2016 r.: Niewielki biurowiec na Dolnym Mieście

Kolejne budynki mieszkalne do 2022 r.Inwestycja przy Reduta Wyskok 4 będzie ostatnim etapem realizacji tzw. Małego Centrum Biurowego. W kolejnych latach TBS chce się skupić wyłącznie na budowie mieszkań na Dolnym Mieście. Do 2022 r. w obu kwartałach powstać mają 144 nowe mieszkania.

Wysokość czynszu w mieszkaniach TBS Motława wynosi obecnie 12 lub 12,50 zł za m kw. miesięcznie. Na Dolnym Mieście stawki są nieco wyższe i wynoszą 14,35 lub 16,45 zł za m kw.

Mieszkania na Dolnym Mieście - ogłoszenia

Rewelacyjna inwestycja, blisko centrum!
655 000 zł
Gdańsk Dolne Miasto
2 w 1, dwa mieszkania 2pokojowe, hit inwestycyjny
642 500 zł
Gdańsk Dolne Miasto
Apartament dla konesera z widokiem na Motławę
1 080 000 zł
Gdańsk Dolne Miasto


Reduta Wyskok 6AB po pożarze w maju 2018 r.
Czy chiał(a)byś mieszkać na Dolnym Mieście?
38%

tak, to świetna lokalizacja

32%

tak, o ile cena mieszkania byłaby atrakcyjna

30%

nie, zupełnie nie odpowiada mi ten rejon Gdańska

zakończona

łącznie głosów: 1144