Powstanie biurowiec podobny do Małej Zbrojowni

26 stycznia 2022, 17:00
Michał Brancewicz

Ma mieć co najmniej trzy kondygnacje, powierzchnię ok. 3 tys. m kw., a swoim wyglądem nawiązywać do pobliskiej Małej ZbrojowniMapka. Urząd Marszałkowski poszukuje wykonawcy projektu biurowca, który stanie na tyłach dawnego CKUMiEMapka. Sama budowa potrwa do końca 2023 roku.- Obiekt ma swym kształtem i wielkością nawiązywać do Małej Zbrojowni, zabytku znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie inwestycji. Pomimo nawiązania do architektury Małej Zbrojowni, należy tak zaprojektować budynek, by posiadał również cechy nowoczesnej architektury, która odróżni go od zabytku - czytamy w dokumentacji przetargowej.
Przyjęte założenia są, jak na razie, wyrażeniem kierunku, w którym wykonawca projektu ma podążać w celu uzyskania ostatecznej akceptacji inwestora i pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Biurowiec powstanie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek dawnych warsztatów szkolnych, które zostaną wyburzone. Będzie miał minimum trzy nadziemne kondygnacje i powierzchnię ok. 3 tys. m kw.Lepszy biurowiec własny, niż wynajmowany- Budowa nowego budynku w lokalizacji ul. Augustyńskiego w Gdańsku jest istotna z punktu widzenia zapewnienia pomieszczeń biurowych dla pracowników UMWP oraz pracowników jednostek zależnych bądź nadzorowanych przez Województwo Pomorskie. Obecnie pracownicy zajmują powierzchnie biurowe najmowane od podmiotów zewnętrznych - wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Czytaj też: Trójmiasto w Budowie. Nowy wygląd koszar Wiebego

Chętni mogą składać oferty do 3 lutego. Termin jest krótki, samo postępowanie zostało ogłoszone 18 stycznia. Również czas na opracowanie projektu wydaje się mocno ograniczony. Wybrany wykonawca będzie musiał uporać się ze wszystkim do 8 czerwca 2022 roku.

O wyborze zadecyduje w 80 proc. cena i w 20 proc. doświadczenie projektanta.

Według szacunków opracowanie projektu może kosztować nawet 600 tys. zł. Tyle bowiem zostało zarezerwowane w planie postępowań na rok 2022.

- Po opracowaniu projektu i uzyskaniu akceptacji PWKZ zakładamy realizację inwestycji, w części budowlanej, do końca 2023 roku - zapowiada Michał Piotrowski.
W Małej Zbrojowni znajduje się wydział rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Więcej zdjęć (5)

W Małej Zbrojowni znajduje się wydział rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

fot. Bartosz Żukowski/ASP Gdańsk

W Małej Zbrojowni znajduje się wydział rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

fot. Bartosz Żukowski/ASP Gdańsk

Kilka lat temu, budynek po Centrum Kształcenia Ustawicznego przeszedł remont i został zaadaptowany na siedzibę Urzędu Marszałkowskiego. Urzędnicy marszałka zajmują również pobliskie, zabytkowe budynki przy ul. Okopowej 21/27Mapka oraz Augustyńskiego 2Mapka.Sala Okrągła w Urzędzie Marszałkowskim jak płynąca płaszczka
Architektura obiektów publicznych powinna być:
60%

atrakcyjna i wartościowa, by była przykładem dla innych

28%

stonowana, gdyż takie budynki z reguły projektuje się na długie lata

12%

jak najskromniejsza, by ich budowa i utrzymiane było jak najtańsze

zakończona

łącznie głosów: 589

Opinie wybrane


wszystkie opinie (93)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.