stat

Biurowiec na skwerze Plymouth połączony z miejskim parkiem

10 maja 2017, 16:00
Michał Brancewicz

Prywatny właściciel, do którego należy część skweru Plymouth zobacz na mapie Gdyni rozpocznie pod koniec roku budowę biurowca. Jego inwestycja ma zgrać się z miejskimi planami stworzenia Parku Centralnego w centrum Gdyni. Obie części mają być gotowe w 2020 roku.We wtorek informowaliśmy o powstaniu 3-hektarowego parku w centrum Gdyni, a dzień później pojawiły się wizualizacje nowego budynku, który stanie na skwerze Plymouth, gdzie park będzie się zaczynał.

O planach firmy AB Inwestor, która chce wybudować w tym miejscu 7-kondygnacyjny biurowiec pisaliśmy już latem zeszłego roku. Wysoki na 24,5 metra obiekt, wedle projektu pracowni Arch Deco, będzie posiadał szklaną elewację oraz wykusze z kremowo-białego kamienia. Jego powierzchnia wyniesie blisko 5 tys. m kw.

Realizacja ruszy nie wcześniej niż jesienią, bowiem inwestor musi ponownie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

- Chcemy połączyć siły z miastem i część inwestycji zrealizować razem - mówi Andrzej Boczek, prezes AB Inwestor. - Chodzi przede wszystkim o podziemny parking, który będzie posiadał wspólny wjazd od strony ul. Świętojańskiej. Wcześniej, dla mojej inwestycji, planowałem stworzyć go od strony ul. Partyzantów.
W części miejskiej będzie mogło zaparkować po ziemią blisko 280 aut, natomiast na potrzeby biurowca powstanie dodatkowych 70 miejsc postojowych.

Na placu przed biurowcem powstanie skwer z fontanną, ścieżkami i gastronomią w części parterowej, który ma płynnie łączyć się z terenem miejskiego parku.

- Moim zdaniem będzie to doskonałe miejsce, by przenieść tam pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego. Chętnie udostępnię swoją część na ten cel - przekonuje Boczek.
Urzędnicy z Gdyni deklarują, że miejski park będzie gotowy w 2020 roku. W tym samym czasie ma powstać także biurowiec.
Czy planowana liczba miejsc parkingowych jest wystarczająca?
34%

tak, będzie ich przecież znacznie więcej niż jest obecnie

66%

nie, wszystkie zajmą okoliczni pracownicy i dla mieszkańców i turystów nic nie zostanie

łącznie głosów: 774