Błąd SKM: brakuje ponad 1 mln zł na remont przystanku

17 września 2021, 11:10
Michał Sielski

Spółka PKP SKM informowała, że ma 24 mln zł brutto na remont przystanku SKM LeszczynkiMapka, a okazało się, że ma... prawie 10 mln zł mniej. Pomyłka pracownicy spółki sprawia, że w rzeczywistości żadna z ofert wykonawców nie mieści się w planowanym budżecie. Nie wiadomo więc, czy prace ruszą oraz kiedy może to nastąpić.O sprawie jako pierwszy poinformował Kolejowy Portal. Okazało się bowiem, że informacja spółki PKP SKM w Trójmieście, która po przeprowadzeniu przetargu poinformowała, że jest trzech oferentów na remont przystanku SKM Leszczynki, jest nie do końca prawdziwa.

Faktem jest, że zgłosiły się trzy firmy, które złożyły oferty na kwoty od 13 do 26 mln zł netto. 1 września 2021 r. PKP SKM w Trójmieście ogłosiła, że na prace zarezerwowała 19,5 mln zł netto (czyli ponad 24 mln zł brutto).

Można więc było założyć, że prace niebawem ruszą, bo dwie oferty mieściły się w zaplanowanym budżecie.

Oferty w przetargu na remont przystanku SKM Leszczynki

 • Konsorcjum firm: Roverpol, Rover Infraestructuras - 13 mln 120 tys. zł i 7 lat gwarancji,
 • Konsorcjum firm: Mosty Gdynia S.C., Mosty Gdynia Sp. z o.o. - 18 366 693,00 zł i 7 lat gwarancji,
 • Poleko Budownictwo - 26 458 817,43 zł i 5 lat gwarancji.

Okazuje się jednak, że nie ma finansowania nawet na najtańszą z nich.

SKM: jednak mamy mniej pieniędzyPo tygodniu od przetargu spółka sprostowała bowiem kwotę, jaką zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Prawidłową kwotą jest 14 mln 894 tys. zł brutto.

- Błąd powyższy wynika z pomyłki pracownicy, która zamiast prawidłowej kwoty, wynikającej z uchwały Zarządu Spółki oraz Rady Nadzorczej Spółki określających maksymalną wysokość zobowiązania, jakie może zaciągnąć spółka na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Modernizacja przystanku osobowego SKM Gdynia-Leszczynki" oraz oszacowania wartości tego zamówienia na podstawie kosztorysu z lutego 2021 r., wpisała w treść dokumentu błędną kwotę - napisała w oświadczeniu spółka PKP SKM w Trójmieście.
To oznacza, że różnica pomiędzy deklarowanymi środkami (14,89 mln zł brutto) a najtańszą ze złożonych ofert (16,13 mln zł brutto) wynosi 1,24 mln zł brutto.

Czy SKM dołoży tę kwotę, czy jednak przetarg trzeba będzie powtórzyć i liczyć na to, że tym razem jakiś wykonawca będzie chciał za prace mniej pieniędzy w czasie, gdy materiały budowlane drożeją w galopującym tempie?

Na razie trwa analiza złożonych ofert.

- Dopiero po jej zakończeniu zostanie podjęta decyzja, czy zostanie zwiększony budżet na realizację tego zadania - informuje w Kolejowym Portalu Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM w Trójmieście.

Co się zmieni na przystanku SKM LeszczynkiJeśli brakujące pieniądze się znajdą, wykonawca będzie miał 11 miesięcy na wykonanie następujących prac:

 • rozbiórkę i budowę peronu,
 • demontaż i budowę nowego torowiska,
 • rozbiórkę i budowę nowego wejścia na peron,
 • rozbiórkę i budowę nowego wejścia od strony ulicy Wiejskiej,
 • montaż wind,
 • rozbiórkę i budowę wiaty peronowej,
 • rozbiórkę istniejących budynków i zadaszenia,
 • rozbiórkę i budowę małej architektury, ogrodzenia,
 • budowę oznakowania dotykowego nawierzchni dla osób niedowidzących i niewidomych,
 • przebudowę oraz rozbudowę sieci, linii, urządzeń elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych,
 • przebudowę oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowę odwodnienia układu torowego i liniowego peronu.

Czytaj także: Przystanek SKM Leszczynki leży niemal w samym środku Chyloni

SKM Leszczynki to niejedyny remont, który może zacząć się w tym roku. SKM złożyła już wniosek o pozwolenie na przebudowę SKM Grabówek. Zgoda może zostać wydana nawet w ciągu dwóch miesięcy, a dzięki zabezpieczonemu finansowaniu od razu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. W kolejce na remont czekają też przystanki SKM Orłowo, Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski i Gdańsk Stocznia.
Czy SKM powinna dołożyć brakującą kwotę?
79%

tak, bo taniej nie będzie

21%

nie, to nie jest kluczowy przystanek

zakończona

łącznie głosów: 1269

Opinie wybrane


wszystkie opinie (225)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.