Bohaterów pandemii jest więcej, niż myślicie

22 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał
Dyspozytorzy PKP w Sopocie od trzech tygodni nie wychodzą z pracy

Często nie zdajemy sobie sprawy, od jak dużej grupy osób zależy to, czy trudny czas walki z pandemią przejdziemy w miarę normalnie, czy w totalnym chaosie - pisze nasz czytelnik, pan Michał.Wiele ostatnio się mówi o tym, że prawdziwi bohaterowie nie noszą peleryn, a białe kitle i kombinezony. Mowa oczywiście o pracownikach ochrony zdrowia. To fakt - bardzo wiele dziś zależy od ich pracy i nie sposób przecenić tego, co robią dla nas wszystkich.

Nie sposób nie docenić zaangażowania pracowników ochrony zdrowia, ale nie tylko im zawdzięczamy, że nasz kraj jeszcze jakoś funkcjonuje. Więcej zdjęć (3)

Nie sposób nie docenić zaangażowania pracowników ochrony zdrowia, ale nie tylko im zawdzięczamy, że nasz kraj jeszcze jakoś funkcjonuje.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Nie sposób nie docenić zaangażowania pracowników ochrony zdrowia, ale nie tylko im zawdzięczamy, że nasz kraj jeszcze jakoś funkcjonuje.

fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Lecz należy pamiętać, że ci ludzie byli poniekąd przygotowani na taką sytuację. Mają odpowiednie wykształcenie, wiedzę i umiejętności, a wybierając zawód medyczny, musieli się liczyć z tym, że taka sytuacja może nastąpić - prawdopodobieństwo małe, ale jednak. Jak żołnierz, który musi brać pod uwagę to, że idąc do wojska, może zostać wysłany na front, a nie tylko na defiladę.

Koronawirus Gdańsk, Gdynia, Sopot - wszystko o epidemiiPodkreślam raz jeszcze: absolutnie nie odbieram zasług pracownikom ochrony zdrowia, ale chciałbym, żebyśmy pamiętali także o innych cichych bohaterach sytuacji, w której tkwimy już od kilku tygodni. Bohaterach, o których istnieniu nie wiemy, wiedzieć nie chcemy albo po prostu jesteśmy naiwni, nie doceniając ich pracy.

W dobie próśb o zachowanie dystansu społecznego mało kto ma tyle kontaktów z innymi, nieznanymi osobami, co kasjerzy w sklepach. Więcej zdjęć (3)

W dobie próśb o zachowanie dystansu społecznego mało kto ma tyle kontaktów z innymi, nieznanymi osobami, co kasjerzy w sklepach.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

W dobie próśb o zachowanie dystansu społecznego mało kto ma tyle kontaktów z innymi, nieznanymi osobami, co kasjerzy w sklepach.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Zapominamy o pani kasjerce, która - pomimo że ma dzieci - to codziennie musi w sklepie obsługiwać setki obcych jej ludzi, narażając się na zarażenie po to, żebyśmy mieli co jeść.

Zapominamy o kierowcy śmieciarki, pogardliwie nazywanym "śmieciarzu", który codziennie wywozi to, co produkujemy, siedząc bezpiecznie w domu. O techniku, który dzień w dzień nadzoruje pracę elektrowni, przepompowni i innej infrastruktury krytycznej, dzięki której mamy prąd, wodę w kranach czy ogrzewanie.

Sterownia w Elektrociepłowni Gdynia. Jej pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków, siedząc przy komputerze w domu. Więcej zdjęć (3)

Sterownia w Elektrociepłowni Gdynia. Jej pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków, siedząc przy komputerze w domu.

fot. Andrzej J. Gojke/KFP

Sterownia w Elektrociepłowni Gdynia. Jej pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków, siedząc przy komputerze w domu.

fot. Andrzej J. Gojke/KFP

Przechodzimy obojętnie, często nawet nie mówiąc "dzień dobry" sprzątaczce, dzięki pracy której nasza klatka schodowa nie jest idealną pożywką dla wirusów różnej maści, nie tylko tego, którego ostatnio najbardziej się boimy.

A czy ten często wyszydzany stoczniowiec remontujący statki, którymi docierają do nas towary, ropa, części do maszyn i urządzeń, które dbają o nasze życie i wygodę, nie zasługuje na "dziękuję"?

Zapominamy o pracy u podstaw ludzi, którzy nie byli przygotowani do obecnej sytuacji, a mimo to wywiązują się ze swoich obowiązków. To dzięki nim nie wylewamy ścieków do rynsztoka, nie siedzimy w ciemnościach, możemy się umyć pod bieżącą wodą.

To dzięki nim wciąż trwamy i choć sytuacja jest niecodzienna, to wciąż - odpukać - bez chaosu. Bo chaos zaczyna się, gdy nikt nie podnosi słuchawki pod nr 112.
Z kamerą w centrum powiadamiania ratunkowego 112. Materiał archiwalny

Michał

Opinie (141) 9 zablokowanych

 • Sacunek (6)

  Mam nadzieję że przynajmniej za siedzenie 24h w robocie dostaną dodatkowe wynagrodzenie...

  • 77 8

  • Zapomnij. Morawiecki ogłosił, że to nie czas na podwyżki i premie.

   • 8 6

  • BOHaTER - Człowiek który się wirusom nie kłaniał

   Kaczyński z resztą bandy+ cały dzień pętał się pod pomnikami i po cmentarzach, bez masek i bez wymaganych 2m odstępów.
   Przecież Jarosław Kaczyński jako osoba po siedemdziesiątce należy do grupy najwyższego ryzyka śmierci ... Więc albo jest samobójcą, albo władza nas okłamuje, żadnego wirusa nie ma i jesteśmy po prostu poPiSowo wkręcani.

   • 9 6

  • Kazdy teraz jest bohaterem (1)

   Każdy wykonuje jakąś potrzebną pracę.
   Polityków nie zaliczam do potrzebnych grup społecznych.

   • 4 1

   • Gdyby nie "polityczki" i to ci od Kaczyńskiego

    Biegałbyś po klatce schodowej z sąsiadami nie wiedząc gdzie uciec. Za platfusow natomiast cieszyłbyś się wiosną..

    • 1 1

  • nie dostaniemy

   • 1 0

  • Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś, To są zwyczajne dzieje

   • 0 1

 • Czym "dysponują" ci ludzie z PKP? Dwoma wagonami co godzinę? (3)

  • 23 35

  • O którą (1)

   spółkę pytasz? Jednego PKP nie ma już od 20 lat, bo komuś w stolycy zależało żeby swoich posadzić w zarządach potworzonych spółek..

   • 9 3

   • Ci z dołu:
    PKP lewy tor
    PKP prawy tor
    PKP podkłady
    i PKP żwirek
    do tego Ci z góry:
    PKP kable
    PKP słupy
    PKP transformatory
    PKP energia
    PKP semafory
    i tak dalej i tak dalej.

    • 7 3

  • Synuś, niewiele wiesz o pracy kolei, obsłudze portów, itd.

   Lepiej nic już nie pisz.

   • 9 1

 • (7)

  Co redakcję naszło dzisiaj na artykuły anty-lekarskie? "Lekarze podnoszą ceny usług", " Nie tylko lekarze są bohaterami".
  Takich bohaterów z personelu medycznego zrobiliście, takie peany o nich pisaliście, murale

  Co redakcję naszło dzisiaj na artykuły anty-lekarskie? "Lekarze podnoszą ceny usług", " Nie tylko lekarze są bohaterami".
  Takich bohaterów z personelu medycznego zrobiliście, takie peany o nich pisaliście, murale powstawały i były oklaski, a teraz pozwy sądowe i "obrzucanie błotem" w sklepach i na mieście. Zastanówcie się co piszecie droga redakcjo!
  Obecna sytuacja pokazała najprościej w świecie, że osoby wykonujące zawody typu sprzedawca, listonosz itp. to ludzie, których praca jest bardzo ważna, a zwykle jest niedoceniana. Praca personelu medycznego powinna być także doceniana nie tylko w czasie epidemii. A jak jest zwykle to wiemy....

  • 89 22

  • ale ten artykuł nie jest antylekarski. ktoś, kto to pisze, chce w takiej formie docenić inne osoby, które, wykonują pracę, obecnie narażają swojej zdrowie. zgadzam się, że praca lekarzy, choć nie tylko, powinna być

   ale ten artykuł nie jest antylekarski. ktoś, kto to pisze, chce w takiej formie docenić inne osoby, które, wykonują pracę, obecnie narażają swojej zdrowie. zgadzam się, że praca lekarzy, choć nie tylko, powinna być doceniana na co dzień, nie tylko wtedy, kiedy rządzącym ta grupa zawodowa jest potrzebna. choć uważam, że trzeba nagłaśniać, kiedy niektórzy przedstawiciele sektora zdrowia próbują w dobie epidemii skroić pacjentów. w każdej grupie zawodowej są czarne owce, a mam wrażenie, że wśród lekarzy, są tacy (którzy nie poświęcają się w szpitalach czy dps-ach), co teraz odciają sobie kupony od bohaterstwa.

   • 12 6

  • Sami bohaterowie i fala hejtu za chwilę... (2)

   Jak to wszystko czytam to ręce opadają. nagle wszyscy źli! Piekarze bo podniesli ceny chleba. Budowlańcy krwiopijcy bo remontuja mieszkania. Fryzjerzy okropni bo ile mozna zapłacic za strzyzenie... lekarze ździercy bo

   Jak to wszystko czytam to ręce opadają. nagle wszyscy źli! Piekarze bo podniesli ceny chleba. Budowlańcy krwiopijcy bo remontuja mieszkania. Fryzjerzy okropni bo ile mozna zapłacic za strzyzenie... lekarze ździercy bo musza dezynfekować, restauratorzy zdzieraja za pierogi i kotleta o herbacie nie wspomnę... Wszyscy chca pieniadzy za wykonana pracę. Okropieństwo.... A na powaznie to sie ludzie opanujcie bo juz ten wirus wszystkim na głowe pada a rzadzacy sie cieszą, ze ludzie skaczą sobie do gardeł i sami się "zagryzą" i nie trzeba szczuc jednych na drugich. Sami się wykończycie bez jednego "strzału" Ale nikt niezauważył jak "państwo" robi z nas niewolników i okrada nas na kazdym kroku, bo im sie poprostu nalezy...
   Rozwagi zycze i pozdrawiam. Szacunek dla wszystkich, którzy muszą w tym cięzkim czasie radzic sobie z przeciwnościami dnia codziennego.

   • 20 0

   • zamiast słowa "państwo" (ang. state) proponuję użyć słowa "rząd" (ang. government)

    bez państwa i prawa nie mamy cywilizacji. Państwo kosztuje i nie próbujmy tworzyć narracji, że jego istnienie nie ma sensu. Czym innym jest kwestia zachowań takiej czy innej ekipy rządzącej... (system państwa i prawa powinien umożliwiać jej pokojową zmianę, jeśli nam się nie podoba).

    • 5 0

   • Pandemia,pandemia a biurokracja sie rozrasta...

    pisali ostatnio ,ze administracja wprowadza sie do swiezo odremontowanych budynkow na Targu Maslanym i Chmielnej.A ci ,ktorzy to wszstko utrzymuja,czyli przedsiebiorcy bankrutuja.Proponuje wiec biurokracje nazwac

    pisali ostatnio ,ze administracja wprowadza sie do swiezo odremontowanych budynkow na Targu Maslanym i Chmielnej.A ci ,ktorzy to wszstko utrzymuja,czyli przedsiebiorcy bankrutuja.Proponuje wiec biurokracje nazwac bohaterami-nie podwyzszaja cennika,rozrastaja sie mimo kryzysu,odpowiedzialnie nie przychodza do pracy oszczedzajac nam klopotow ktore sami stwarzaja....

    • 2 1

  • A co jest antylekarskiego we wskazaniu, ze inni tez robia dobra robote? (1)

   Sam pracuje w ochronie zdrowia, ale nie jako lekarz, i w ogóle tego tak nie odbieram

   • 6 3

   • Tytuł artykułu.

    • 1 4

  • Ptawdziwych lekarzu tak, ale tym z oddz. Chorób wew. Na redłowo nie mam co dziękować, ani ordynatorowi Ani pielęgniarką jedynie jedna Pani pielęgniarką, jedna pomoc medyczna ( chyba tak się to nazywa) i jedna młoda Pani doktor były ok resztę wysłał bym na Sybir... sprawa dla prokuratury , sanepidu i mz.

   • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.