Bomba lotnicza znaleziona na Westerplatte

15 września 2020, 10:15
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Historia Nowych Koszar na Westerplatte

Waży 500 kg i zalegała jedynie 30 cm pod ziemią. Mowa o bombie lotniczej, najpewniej sowieckiej, z okresu II wojny światowej. Na Westerplatte zaleźli ją saperzy, którzy prowadzą tam prace na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej.Ważącą 500 kg bombę saperzy znaleźli na terenie pola bitwy na Westerplatte. Prowadzone są tam prace polegające na oczyszczeniu terenów z niewybuchów i niewypałów. Wszystko w związku z planami budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 . Inwestycję prowadzi Muzeum II Wojny Światowej, które od września tego roku, na mocy specustawy, zostało właścicielem terenu na Westerplatte.

Czytaj też: Detonacja min w Zatoce Gdańskiej

- Bomba FAB-500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg) zalegała jedynie 30 cm od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 m od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 m od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni. Ze względu na duże niebezpieczeństwo teren dojścia do pomnika został czasowo zamknięty przez wezwaną na miejsce policję do chwili podjęcia i wywiezienia bomby, co nastąpiło w poniedziałek przed godz. 15 - informuje dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II WŚ.

Muzea w TrójmieściePrace saperskie na Westerplatte rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r. Niewybuchy znaleziono tam m.in. w ubiegłym tygodniu.

Do tej pory saperzy wywieźli z Westerplatte i zniszczyli:
 • 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm
 • 2 pociski kaliber 152 mm
 • 2 pociski 122 mm
 • 7 szt. pocisków 37 mm
 • 14 szt. 20 mm
 • 15 granatów ręcznych
 • 1 bombę zapalającą
 • 2 granaty moździerzowe
 • 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich
 • 1900 szt. amunicji strzeleckiej
 • 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych


- Duża część tych przedmiotów zalegała jedynie kilka centymetrów pod powierzchnią terenu, stanowiąc duże zagrożenie dla osób licznie odwiedzających Westerplatte. Niedopuszczalnym jest, że przez kilkadziesiąt lat miejsce to stanowiło zagrożenie dla setek tysięcy osób corocznie odwiedzających Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, świadome złożoności problematyki i specyfiki charakteru pola bitwy, traktuje je holistycznie, w poszanowaniu dla wartości tego miejsca-symbolu, jak i zwiedzających - komentuje Nawrocki.
Prace saperskie na Westerplatte. Film z 7 września 2020 r.


Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2020 r., ale muzeum nie wyklucza, że zostaną wydłużone.

- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie tych prac, gdyż teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Poprzednie prace saperskie prowadzone przez żołnierzy WP w 2009 r. objęły jedynie część działki położonej wzdłuż drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża oraz bezpośrednią okolicę pomnika. Aktualne prace obejmą swoim zasięgiem teren działki o powierzchni 3,6 ha - wskazuje Nawrocki.
Kiedy ostatnio byłe(a)ś na Westerplatte?
54%

niedawno, w ostatnich miesiącach

39%

tak dawno temu, że nawet nie pamiętam

7%

jeszcze nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1066