stat

Bombardier przyjechał nocą

3 grudnia 2007 (artykuł sprzed 12 lat)
ms
aktualizacja:9:40 (3 grudnia 2007)
Najnowszy artukuł na ten temat

Czarna dziura pochłania tramwaje na Chełmie?

Do Gdańska dotarł w nocy Bombardier, nowoczesny tramwaj, który będzie woził pasażerów trasą na Chełm.

Bombardier Flexity, zaprojektowany przez kanadyjską firmę, zmontowany w Polsce, ma za sobą długą podróż. W trasę z Krakowa do Gdańska wyruszył z piątku na sobotę na specjalnej, niemal trzydziestometrowej lawecie. Ze względu na swoje rozmiary konwój poruszał się tylko nocą.

Do Gdańska dotarł wczoraj koło północy. Gdańskie tory poczuł po raz pierwszy pod kołami na ul. Nowe Ogrody, przed Szpitalem Wojewódzkim. Wyładunek tramwaju trwał ok. półtorej godziny.

Bombardier Flexity ma na dwóch trzecich swojej długości obniżoną podłogę. Może zabrać 178 pasażerów, z czego 76 będzie mogło usiąść. Na wózki dziecięce lub inwalidzkie przeznaczono dwa miejsca. Rozsuwające się na zewnątrz wejście oszczędzi pasażerom jednej z bolączek większości jeżdżących po Gdańsku tramwajów - trzasków zamykanych i otwieranych drzwi.

Za trzy bombardiery Gdańsk zapłacił 21,5 mln zł. Trafią do Gdańska w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. W ramach tego programu kupiono już 28 niskopodłogowych autobusów, które w zeszłym roku wyjechały na gdańskie ulice.

ms