Brama Wyżynna, brama do turystyki

8 września 2009 (artykuł sprzed 12 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Brama Wyżynna: piękna z zewnątrz i od środka
Pomimo wielu reklam, jakie pojawiały się na Bramie Wyżynnej, nie zarobiła ona na swój remont. Niezbędne okazały się pieniądze unijne. Więcej zdjęć (2)

Pomimo wielu reklam, jakie pojawiały się na Bramie Wyżynnej, nie zarobiła ona na swój remont. Niezbędne okazały się pieniądze unijne.

fot. trojmiasto.pl

Pomimo wielu reklam, jakie pojawiały się na Bramie Wyżynnej, nie zarobiła ona na swój remont. Niezbędne okazały się pieniądze unijne.

fot. trojmiasto.pl

Czy Brama Wyżynna przestanie w końcu być sztalugą podtrzymującą wielkoformatowe reklamy? Wiele wskazuje na to, że tak. Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze prace renowacyjne


Bez reklam Brama Wyżynna prezentuje się dużo lepiej. Więcej zdjęć (2)

Bez reklam Brama Wyżynna prezentuje się dużo lepiej.

fot. trojmiasto.pl

Bez reklam Brama Wyżynna prezentuje się dużo lepiej.

fot. trojmiasto.pl


Od wielu lat XVI wieczna budowla zakrywana jest co rusz jakąś wielką reklamą. Cel takiego pomysłu był szczytny. Zebrane w ten sposób środki miały posłużyć wyremontowaniu Bramy.

Pierwszy wielki baner zasłaniający całą konstrukcję pojawił się w 2003 roku. Dał on początek 6-letniej niemal nieprzerwanej zbiórce pieniędzy na renowację. Ale, jak widać (gdyż zdarzają się momenty kiedy na Bramie Wyżynnej nie ma żadnej reklamy), a raczej nie widać, by odnowiono elewację lub zaadaptowano wnętrza do jakichkolwiek celów. Brama świeci pustkami i niszczeje.

Co dzieje się z tymi pieniędzmi? Czy odkładane są na jeden wielki remont Bramy, czy są pomocne w doraźnych naprawach obiektu? Tego dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska nie wie. - Nie odpowiem na to pytanie, gdyż dyrektor ekonomiczny jest na urlopie - oznajmia Adam Koperkiewicz.

W zeszłym roku pojawił się pomysł, by we wnętrzu powstało centrum informacji turystycznej, na piętrze sale konferencyjne, a w podziemiach muzeum wodociągów. Pomysł spodobał się miastu i marszałkowi oraz zyskał akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Duży i kosztowny projekt remontu obiektu został skierowany do departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego - mówi dyrektor. - Teraz czekamy na decyzję, bo chcielibyśmy rozpocząć prace jeszcze w tym roku.

Pieniądze na wielki remont mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Według dyrektora sama renowacja Bramy Wyżynnej pochłonie ok. 6 mln zł. Za tę cenę odnowiona zostanie elewacja i zaadaptowane zostaną pomieszczenia pod główny punkt informacji turystycznej. Będzie on obsługiwany przez Gdańską i Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Na razie nie ma mowy o tym, by powstało także muzeum wodociągów. - Oczywiście warto wykorzystać te ciekawe relikty, jakie znajdują się pod ziemią, ale na razie nie ma na to pieniędzy - przyznaje Adam Koperkiewicz.

Dziś puste korytarze Bramy Wyżynnej zamieszkują gołębie i motyle.Jednak modernizacja Bramy Wyżynnej to nie jedyny element całej akcji. Z RPO sfinansowany zostanie również cały zintegrowany system informacji turystycznej. Jego głównym ośrodkiem będzie właśnie wiekowy zabytek.

- W tym tygodniu podpiszemy dokumenty w tej sprawie i przetargi będą mogły zostać rozpisane - mówi Marta Chełkowska, dyrektor departamentu turystyki. - Szacunkowy koszt całości to 14 mln zł. brutto.

Departament odpowiadał będzie za doprowadzenie internetu, stworzenie zintegrowanego portalu turystycznego oraz instalację 245 infomatów w całym regionie. Infomaty to stanowiska komputerowe z dostępem do portalu i stron turystycznych. Mogą swoim kształtem przypominać np. zapomniane już nieco budki telefoniczne.

Realizacja całego projektu powinna zakończyć się wraz z początkiem 2012 roku.