Brama Wyżynna: piękna z zewnątrz i od środka

1 marca 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

W czwartek uroczyście otwarto Bramę Wyżynną.Była gdańską bramą na świat. Wjeżdżali nią kupcy, zwykli mieszkańcy, ale też królowie, a nawet cesarz Francji. Po latach zaniedbań, Brama Wyżynna zyskała odnowione elewacje, ale też wyremontowane wnętrze, które od maja będzie pomorskim centrum informacji turystycznej.Widok odnowionych elewacji bramy, z kolorowymi herbami, już od kilku miesięcy cieszy oczy mieszkańców i turystów. W czwartek natomiast poznaliśmy jej odremontowane wnętrze, które przez wiele lat było zawilgocone i często służyło za dziką toaletę.

Przeczytaj co odkryli konserwatorzy zabytków podczas renowacji Bramy Wyżynnej.

Szansa na zmianę smutnego losu bramy pojawiła się 10 lat temu, gdy zabytek trafił pod skrzydła Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Po zabezpieczeniu, badaniach archeologicznych, od 2009 roku trwała jej renowacja.

- To na tyle piękny zabytek, że gdy 1 czerwca 1807 roku cesarz Francuzów Napoleon I przez nią przejeżdżał, zasugerował, by ją rozebrać i przenieść do Paryża - podkreślał na otwarciu Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG.

Zobacz piękne ozdoby na fasadzie Bramy Wyżynnej.

- "Najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej" - cytował widniejącą na bramie maksymę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Brama jest wizytówką Gdańska, która od teraz będzie podziwiana nie tylko z zewnątrz. Każdy, kto tu wejdzie, będzie mógł dowiedzieć się o wielkim dziedzictwie Gdańska - zaznaczał.

Po remoncie wejście do bramy stanowią szklane drzwi, nad którymi zawieszono bronę, czyli atrapę stalowej kraty broniącej dostępu do wewnątrz. Wewnątrz usunięto niehistoryczne ściany, dzięki czemu na parterze powstała przestronna sala recepcyjna z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na salę konferencyjną. W piwnicy wykonano prace konserwatorskie oraz zamontowano węzeł ciepłowniczy. Ponadto dookoła obiektu wykonano izolacje.

Dzięki temu wszystkiemu od połowy maja brama stanie się częścią Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Pomorza. W jego ramach w całym regionie będzie działać 245 infomatów, w których turyści uzyskają w sześciu językach informacje turystyczne o całym Pomorzu. W punkcie informacyjnym w Bramie Wyżynnej w tym samym czasie będą mogły być obsługiwane 22 osoby.

Remont Bramy Wyżynnej pochłonął ok. 3,2 mln zł, a budowa systemu informacji turystycznej dla Pomorza w sumie 12,8 mln zł. 75 proc. kosztów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Pomorza, a 25 proc. kosztów to wkład Gdańska.