stat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

6 sierpnia 2019, 7:00
Michał Sielski

Brazylijska fregata Cisne Branco przypłynie w środę do Gdyni. Będzie w Trójmieście po raz pierwszy. Od czwartku efektowny żaglowiec brazylijskiej Marynarki Wojennej będzie można zwiedzić.Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim zobacz na mapie Gdyni (przedłużenie skweru Kościuszki) w środę rano. Ma wtedy dotrzeć do nas wprost z regat The Tall Ships Races, które zakończyły się w duńskim Aarhus. Wcześniej odwiedzał już Polskę dwukrotnie, ale za każdym razem był w Szczecinie. W Trójmieście będziemy go gościć po raz pierwszy.

Od czwartku do niedzieli w godz. 10-19 jednostkę będzie można zwiedzać.

- Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii - mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.
Okręt ma trzy maszty, których ożaglowanie zajmuje 2195 m kw. Ma 76 metrów długości i rozpędza się do 17 węzłów pod żaglami oraz 11 węzłów używając silnika. Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.
Widziałeś kiedyś na żywo żaglowiec marynarki wojennej?
63%

tak

37%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1055