Budowa oceanarium odłożona w czasie

16 września 2020, 11:00
Michał Brancewicz

Do końca września inwestor ma przedstawić plan działania związany z budową kompleksu rozrywkowego Nautilus z oceanarium przy stadionie w Gdańsku. Wiadomo, że w obecnej sytuacji uzyskanie kredytu będzie jeszcze trudniejsze niż dotychczas. Miasto i spółka Arena Gdańsk nie zamierzają jednak rezygnować z tego projektu, ale ma on zostać zrealizowany w dalszej perspektywie czasowej.PFI Future - prywatny inwestor, który został wybrany do zabudowy terenów przy stadionie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, od ponad dwóch lat zabiegał o pozyskanie finansowania swojej inwestycji. Według szacunków budowa obiektu z oceanarium, basenami i hotelem może pochłonąć ok. 500 mln zł.

Termin upływał ostatniego dnia czerwca. Pandemia dodatkowo skomplikowała całą sprawę, ale powiedzmy sobie szczerze, posłużyła inwestorowi jako alibi.

Teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza.

- Obecnie banki nie udzielają kredytów na inwestycje związane z przemysłem czasu wolnego, jakim właśnie jest gdańskie oceanarium, nawet przy gwarancjach miasta - mówi anonimowo osoba, która zna dobrze projekt Nautilusa.
Co to oznacza dla tego projektu?

- Pracujemy teraz nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby na realizację projektu w dalszej perspektywie czasowej. Nie odchodzimy jednak od niego - analizowane są też możliwości działania i współpracy w tym obszarze - mówi Agnieszka Templin, specjalista ds. ekonomicznych w Arenie Gdańsk.
Nieco więcej konkretów wyjawia prezes spółki, która zawiązała partnerstwo publiczno-prywatne.

- Do końca września PFI ma przedstawić dalszy plan działania - zapowiada Rafał Mańkus, szef Areny Gdańsk.
Miasto nie rezygnuje z budowy oceanarium bowiem liczy, że taki obiekt podniesie atrakcyjność regionu, co może okazać się bardzo ważne w walce o turystów w czasie po epidemii.

Przypomnijmy. Według założeń budowa kompleksu miała ruszyć w drugiej połowie 2020 roku i potrwać ok. dwóch lat.

W Nautilus Gdańsk ma powstać:

  • w pierwszym etapie oceanarium z żywymi zwierzętami i roślinami występującymi m.in. w Amazonce i Oceanie Atlantyckim.
  • w drugim etapie egzotyczna laguna z dziewięcioma basenami, tropikalną roślinnością i liczącą 400 m kw. plażą z dostępem do wody oraz hotel i centrum medyczne ze spa.
Oceanarium będzie magnesem, który przyciągnie turystów?
69%

tak, dlatego ten projekt musi zostać zrealizowany

20%

trudno to dzisiaj jednoznacznie przewidzieć

11%

nie, ludzie będą się obawiali korzystać z takich atrakcji

zakończona

łącznie głosów: 1831