Budowa węzłów przesiadkowych przy linii PKM na finiszu

10 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Maciej Naskręt

Sprawdziliśmy postęp prac przy budowie węzłów, które umożliwią przesiadkę z pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do m.in. autobusów i tramwajów w Gdańsku. Inwestycja za ok. 36,4 mln zł ma być oddana do użytku 1 września, czyli w dniu rozruchu linii PKM.Latem 2014 r. ruszyła budowa węzłów przesiadkowych przy przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Kiełpinku, Jasieniu i Brętowie. Inwestycja została zlecona w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej etap IIIc. Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne. Natomiast wykonawcą wybranym w przetargu została firma Skanska, która za przeprowadzone prace budowlane ma otrzymać ok. 36,4 mln zł.

Węzły przesiadkowe mają być udostępnione podróżnym 1 września, czyli jednocześnie z uruchomieniem linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Warto tu podkreślić, że kontrakt określał zakończenie prac na 30 września. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czego udało się dokonać wykonawcy.

PKM Kiełpinek zobacz na mapie Gdańska praktycznie gotowy

W Kiełpinku gotowa jest już część drogowa węzła. Powstały tam parkingi na 82 samochody, w tym cztery miejsca przeznaczono dla osób niepełnosprawnych. Gotowa jest też zatoka i pętla autobusowa. Zakończyły się tam ponadto prace przy przebudowie ul. Szczęśliwej zobacz na mapie Gdańska. Wykonawca układa tam kostkę brukową do poszczególnych posesji.

Przy węźle stoi już wiata, pod którą zaplanowano parking dla rowerów. W sumie będą tam 32 miejsca postojowe.

Póki co mieszkańcy Wiszących Ogrodów jeszcze nie doczekali się chodnika łączącego ich osiedle z nowym przystankiem PKM. Będą musieli po uruchomieniu linii przechodzić przez prywatną parcelę, która jest zarośnięta wysoką trawą, albo pójdą dłuższą drogą - ul. Szczęśliwą.

PKM Jasień zobacz na mapie Gdańska - jeszcze nawierzchnie bitumiczne

Gotowy jest parking na 82 samochody, wokół którego powstały też chodniki i schody umożliwiające dojście do nowego przystanku. Wybudowana została tam także rampa dla osób niepełnosprawnych. Obecnie trwa tam montaż balustrad i barierek.

Co ważne, przy przystanku PKM stoją dwa budynki. Pierwszy to toaleta, wokół której układany jest obecnie chodnik. Drugi obiekt to budynek socjalny, który prawdopodobnie będzie wykorzystywany przez organizatorów autobusowej komunikacji miejskiej.

Gotowa jest też wiata pod parking dla rowerów. W sumie zmieszczą się tam 32 pojazdy.

W ramach przedsięwzięcia w tej części miasta powstaje zupełnie nowy, prawie półtorakilometrowy odcinek drogi. Droga ta połączy ulicę Myśliwską z ulicą Kartuską i Trasą W-Z poprzez rondo Gronostajowa. Na połowę sierpnia planowane są ostatnie asfaltowania na Jasieniu, kiedy to kładzione będą tzw "warstwy ścieralne".

PKM Brętowo zobacz na mapie Gdańska - budowa pętli autobusowej

Tam z kolei na podróżnych już czeka 19 miejsc postojowych dla samochodów i wiata na 32 rowery. Pozostaje tylko do niej wstawić stojaki. Gotowe są chodniki i ścieżki rowerowe. Tuż obok powstaje pętla autobusowa wraz zapleczem socjalnym. Przystanki mają być zadaszone. Tu jednak duża część prac należy do projektu budowy linii tramwajowej z Siedlec na Morenę.

Przed wykonawcą ostatnie przyłączenia, montaż wiat - w tym rowerowych - tablic SIP, prace związane z oświetleniem ulicznym i zielenią, sprzątanie, wykonywanie oznakowania na jezdniach.

Zintensyfikowanie prac przy przystanku PKM Brętowo napawa optymizmem. Z pewnością wszystko powinno być gotowe przed 1 września.
Zobacz w akcji szlifierkę torową, która niedawno pracowała na trasie PKM
Z której stacji będziesz rozpoczynał(a) podróż PKM-ką?
8%

Osowa

4%

Port Lotniczy

3%

Matarnia

7%

Kiełpinek

11%

Jasień

8%

Brętowo

4%

Niedźwiednik

7%

Strzyża

16%

Wrzeszcz

32%

z żadnej powyżej

zakończona

łącznie głosów: 1221