Muzealnicy chcą postawić pawilon przy "Darze Pomorza"

4 listopada 2021, 14:45
Patryk Szczerba
Dzięki nowemu budynkowi ma polepszyć się komfort dla pracowników muzeum i gości "Daru Pomorza". Więcej zdjęć (2)

Dzięki nowemu budynkowi ma polepszyć się komfort dla pracowników muzeum i gości "Daru Pomorza".

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Dzięki nowemu budynkowi ma polepszyć się komfort dla pracowników muzeum i gości "Daru Pomorza".

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trwa konkurs architektoniczny, które ma pokazać, jak może wyglądać molo PołudnioweMapka i skwer KościuszkiMapka w Gdyni. Z pomysłów skorzystają w przyszłości miejscy planiści. Narodowe Muzeum Morskie będące armatorem "Daru Pomorza" zabiega, by przy okazji zmian przy żaglowcuMapka mógł pojawić się nowy budynek, który będzie pełnił muzealne funkcje.Przypomnijmy:

Konkurs studialno-ideowy "Pirs Przyszłości" na wizję zagospodarowania oraz zabudowy przestrzeni na molo Południowym, al. Jana Pawła II i skwerze Kościuszki ogłoszono w lipcu.

115 tys. zł w puli nagródTeren podlegający opracowaniu ma być atrakcyjny, ale jego nowoczesność ma wypływać z historii tej przestrzeni, zgodnie z hasłem "Gdynia - tradycyjnie nowoczesna". Przestrzeń ma podkreślać otwartość miasta, a także sprzyjać integracji pokoleń i aktywnościom miejskim o każdej porze roku i niezależnie od warunków atmosferycznych.

Do wygrania w konkursie są nagrody finansowe:

 • 50 tys. zł za I miejsce,
 • 25 tys. zł za II miejsce,
 • 15 tys. zł za III miejsce.

Nagrodzone zostaną też trzy wyróżnione prace - po 5 tys. zł.

Konkurs ma pokazać, jak może wyglądać molo Południowe i skwer Kościuszki po zmianach. Więcej zdjęć (2)

Konkurs ma pokazać, jak może wyglądać molo Południowe i skwer Kościuszki po zmianach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Konkurs ma pokazać, jak może wyglądać molo Południowe i skwer Kościuszki po zmianach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sąd konkursowy wybierze zwycięzcówZwycięzców wybierze ośmioosobowy sąd konkursowy, pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. architekt Ewy Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej. Pomogą jej m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, architekt miejska Renata Stelmach oraz reportażysta Filip Springer, autor wielu tekstów o architekturze i przestrzeni publicznej w Polsce.

Prace można składać do 15 listopada, a wyniki konkursu poznamy w grudniu. Będą inspiracją dla miejskich planistów, bo sam konkurs ma jedynie pokazywać możliwości zmian, jakie mogą zajść w przestrzeni.

Więcej o konkursie "Pirs przyszłości"Narodowe Muzeum Morskie czeka na nowy budynekNa zapowiadane zmiany mocno liczą przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, właściciela "Daru Pomorza" cumującego przy molo Południowym.

- Przez wiele lat to właśnie z gdyńskiego portu "Dar Pomorza" wypływał, a potem powracał tu rejsów. To była jego zimowa przystań. Gdy pod koniec lat 70. XX wieku ważyły się losy, czy i gdzie zachować żaglowiec, szczęśliwie zapadła decyzja, by pozostał w Gdyni, przy nabrzeżu Pomorskim. Muzeum na statku funkcjonuje od maja 1983 roku. Od tego czasu jednostka nie tylko wtopiła się w krajobraz miasta, ale stała się jednym z jego symboli - mówi dr. Robert Domżał, dyrektor placówki.
Nowa iluminacja "Daru Pomorza" Film z 2020 roku

Muzeum zwróciło się do władz miasta z prośbą o uwzględnienie w przyszłym zagospodarowaniu molo Południowego przestrzeni na potrzeby muzealne.

Muzealnicy chcieliby postawić tam swój pawilon.

- Pozyskanie odpowiedniego budynku pozwoliłoby spełnić wymagania gości, zachować jednostkę w jak najlepszym stanie, stworzyć zaplecze na potrzeby muzeum i przede wszystkim zapewnić infrastrukturę dla osób z ograniczoną mobilnością i percepcją. Żaglowiec to obiekt niełatwy w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję, a wejście na pokład "Daru Pomorza" stanowi problem dla osób z ograniczeniami ruchowymi - tłumaczy Arleta Gałązka, kustoszka "Daru Pomorza".
W pawilonie miałyby się znaleźć:

 • kasy,
 • sklepik z pamiątkami z publikacjami naukowymi,
 • toaleta,
 • miejsce dla oczekujących na zwiedzanie żaglowca z informacjami,
 • pokój wyciszenia,
 • pomieszczenia do organizacji lekcji i wydarzeń kulturalnych,
 • podręczny magazyn,
 • pomieszczenia warsztatowe,
 • szatnia,
 • pokój socjalny oraz biura załogi.

Gdynia przychylna pomysłowi muzealnikówUrzędnicy podkreślają, że "Dar Pomorza" stanowi ważny element mola Południowego i skweru Kościuszki. Liczą, że projektanci, którzy mają jeszcze kilkanaście dni na złożenie prac, spełnią oczekiwania muzealników.

- Prace konkursowe mają zaprezentować na poziomie studialno-ideowym propozycję przekształcenia obszaru objętego konkursem, określać relacje z otoczeniem, w tym również z "Darem Pomorza", mając na uwadze wartości historyczne, rozwiązania kompozycyjne i funkcjonalne, relacje krajobrazowe i zasady kształtowania wartości przestrzeni publicznych. Dlatego też mam nadzieję, że zawarte w pracach konkursowych pomysły i rozwiązania uwzględniać będą działalność Muzeum "Dar Pomorza" i umożliwiać jego dalszy rozwój - zapewnia Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
Dar Pomorza od środka. Film z 2020 roku
Czy nowy budynek przy "Darze Pomorza" to dobry pomysł?
23%

tak, dobrze byłoby, żeby powstał

22%

tak, ale nie powinien być zbyt duży

55%

nie, jest niepotrzebny

zakończona

łącznie głosów: 600

Opinie wybrane


wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.