stat

Budynek z ciekawą historią idzie do remontu

10 lutego 2019, 12:00
Michał Brancewicz
artykuł historyczny

Baszta przy ul. Szerokiej zobacz na mapie Gdańska, będąca elementem dawnej Bramy Szerokiej w Gdańsku przejdzie remont, na początku wnętrza, później też elewacji. Budynek znany dzisiaj głównie z tego, że mieści się tam kantor, ma ciekawą historię. Jest jedynym elementem XIV-wiecznej bramy obronnej, który przetrwał do teraz, a ponad 270 lat temu istniała tam winiarnia.Brama Szeroka (Breites Tor) - była jedną z najstarszych bram lądowych w Gdańsku, po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumentach z 1363 roku. Pierwotnie była furtą w murze obronnym, chronioną przez znajdujący się nieopodal niski występ w murze, rozbudowany do rozmiarów baszty.

Pod koniec XIV wieku wzniesiono ceglany, piętrowy budynek bramny z jednym przejazdem. Tuż obok, od strony północnej, powstało pomieszczenie dla straży.

Wraz z rozwojem technik wojskowych, w tym artylerii, obiekt zaczął tracić na znaczeniu militarnym. W XVII wieku budynek bramny zaadaptowano na cele mieszkaniowe i handlowe.

Historyczne bramy GdańskaOd 1747 roku działała tam firma hurtowego handlu winem, założona przez kupca Beniamina Feyerabenda (1709-1783). Wino było sprowadzane statkami z Europy Zachodniej i zaopatrywało gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Sklep połączony był z lokalem prowadzącym jego wyszynk.

Likwidacja zespołu Bramy Szerokiej nastąpiła w pierwszej połowie XIX wieku. W roku 1826 rozebrano bramę łączącą obie wieże przedbramia, a pięć lat później - bramę główną. W związku z pracami rozbiórkowymi w 1849 r. siedzibę firmy Feyerabend przeniesiono do kamieniczki przy Holzmarkt 83 (Targ Drzewny 8). Jako jedyna zachowała się przylegającą do Bramy Szerokiej prostokątna baszta.

Obecnie baszta należy do osoby prywatnej. Inwestor planuje ruszyć latem z remontem wnętrza budynku, co może zająć nawet ponad rok. W późniejszym terminie ma zostać odnowiona także elewacja, w tym również część ceglana.

Mieszkania w starych budynkach

Tylko u Nas ! Atrakcyjna działka w świetnej cenie
99 900 zł
Nowa Kiszewa
Przestronne mieszkanie w CENTRUM Gdańska!
699 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody
Gotowe do zamieszkania
380 000 zł
Gdańsk Oliwa
Gotowe do zamieszkania
Znałe(a)ś historię baszty przy ul. Szerokiej?
8%

tak

92%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1797