stat

Gdynia: pomysły do BO do poniedziałku

14 marca 2019, 7:00
Patryk Szczerba

Do 18 marca można zgłaszać swoje pomysły do budżetu obywatelskiego w Gdyni. Na razie złożonych jest blisko 40, a 90 jest w wersji roboczej. Urzędnicy czekają też na zgłoszenia na warsztaty, podczas których mieszkańcy pracować będą nad projektami miejskimi.Przypomnijmy:


  1. W tym roku łączna pula środków na tegoroczną edycję to ponad 10 mln zł.

  2. Wśród nich są projekty dotyczące poprawy przestrzeni, inwestycje.

  3. Będzie można głosować na działania "miękkie", np. związane z kulturą, edukacją, integracją społeczną, które do tej pory nie konkurowały z remontami.

  4. 1,5 miliona zł przeznaczone zostanie na projekty miejskie.
  5. Pozostałe 8,5 mln zł - na zadania w poszczególnych dzielnicach.

  6. Dzielnicowe projekty będą dzielić się na małe (do 10 tys. zł) i duże (do 90 proc. puli środków na dzielnicę).

Urzędnicy na propozycje mieszkańców czekają do 18 marca. W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego gdynianie zgłosili 142 pomysły. Ostatecznie ostało się 97, na które można było głosować.

Do środy do południa 37 projektów dzielnicowych ma status złożonych. Około 90 projektów jest w wersji roboczej - autorzy wciąż uzupełniają je np. o niezbędne załączniki, czy szacowanie danych kategorii projektu.

- Nauczeni doświadczeniami ostatnich lat, spodziewamy się dużej aktywności autorów w ostatnich dniach czy wręcz godzinach składania projektów dzielnicowych. Jeśli jeszcze 18 marca ktoś będzie potrzebował pomocy w przygotowaniu projektu, zapraszamy na ul. Żeromskiego 31, do LIS, na ostatnie konsultacje z cyklu "Budżet Wieczorową Porą" - do godz. 20 - mówi Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych.
Dopuszczona do głosowania liczba projektów dzielnicowych pozostanie nieograniczona.

Równolegle trwa przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty, podczas których mieszkańcy pracować będą nad projektami miejskimi. Warsztaty odbędą się w soboty: 30 marca, 13 kwietnia oraz 25 maja.

- Podstawą pracy na warsztatach będzie raport, który powstanie po trwającej właśnie diagnozie potrzeb miejskich i przyjmowaniu pomysłów na projekty dla całego miasta. To dobra okazja do zabrania głosu przez tych, którzy swojej aktywności w BO nie chcą ograniczać tylko do głosowania, ale z drugiej strony nie czują się na siłach czy nie mają czasu na uczestnictwo w warsztatach wypracowywania projektów miejskich, czy przygotowanie swojego projektu dla dzielnicy - zachęca Dylejko.
Głosowanie odbędzie się między 17 czerwca a 1 lipca.


  • W głosowaniu ponownie nie ma ograniczeń wiekowych ani warunku meldunku.

  • Będzie można wskazać i uporządkować w kolejności ważności maksymalnie pięć projektów miejskich oraz pięć projektów w jednej, wybranej dzielnicy Gdyni.

  • Aby projekt miejski mógł trafić do realizacji, musi na niego zagłosować co najmniej tysiąc osób, przy projektach dzielnicowych wystarczy 50.


Więcej szczegółów na stronie budżetu obywatelskiego Gdyni.

Budżet obywatelski w Gdyni

Jak oceniasz funkcjonalność zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego?
20%

bardzo dobrze

51%

różnie, jedne sie sprawdzają, inne mniej

29%

źle, większość jest niewypałem

zakończona

łącznie głosów: 326