stat

Była rzecznik pisze książkę o Gdyni

13 marca 2017, 21:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

O przemianach, jakie zaszły w Gdyni przez 25 lat po odrodzonym samorządzie opowie w książce Joanna Grajter, wieloletnia rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. W publikacji, oprócz materiałów źródłowych, chce oddać głos świadkom i współtwórcom krajobrazu Gdyni.Gdy w listopadzie 2015 roku gruchnęła wiadomość o tym, ze Gdynia zmienia rzecznika prasowego, było wiadomo, że tak oddana miastu osoba, jak Joanna Grajter, nie będzie przyglądała się Gdyni z oddali. Miała odejść na emeryturę, ale szybko pojawiła się propozycja, by zebrała historię miasta i zaprezentowała ją w formie książkowej. Nie trzeba było jej długo do tego przekonywać i właściwie od razu zabrała się do pracy jako redaktorka opracowania.

Portret niezwykłego miasta

Książka zatytułowana "Gdynia 1990-2015. Niezwykłe miasto, niezwykli ludzie w niezwykłych czasach" powstaje pod egidą Urzędu Miasta. Ma zobrazować 25 lat przemian Gdyni odrodzonego samorządu. Motywem przewodnim będą trzy zagadnienia związane z wolnością odzyskaną przez Polskę, wolnym samorządem i dostępem do unijnych funduszy, dzięki którym można było zmieniać przestrzeń.

W publikacji pojawią się materiały dostępne w Urzędzie Miasta, dane statystyczne, archiwalne publikacje prasowe, zdjęcia, ale też refleksje zajmujących się samorządem. Daniem głównym, okraszonym narratorskim sosem byłej rzecznik, będą historie pojedynczych osób, będących przez 25 lat związanymi z Gdynią.

- Nie będzie to żadna publikacja naukowa, zresztą nie mam ku temu żadnych ambicji. Chcę stworzyć nieprzesłodzony, ale pozytywny obraz Gdyni, bo uważam, że jednak kilka ważnych rzeczy się nam udało przez te 25 lat. Portret będzie rysował się w znacznym stopniu w opowieściach i sylwetkach ludzi, związanych bliżej lub dalej z miastem, tych którzy rządzili nim i tych, którzy współpracowali z gdyńskim samorządem. Ich ogląd wydaje się niebywale ważny - zapowiada Joanna Grajter.
Mieszkańcy mają głos

Jak powtarza autorka, książce towarzyszy liczba 25 - w różnych wariacjach. Całość będzie podzielona na pięć rozdziałów i w zamyśle ma mieć 500 stron. Pomysłem na to, by oddać głos mieszkańcom, są wizyty i ankiety w domach obecnych 25-latków, a więc tych, którzy urodzili się w 1990 roku oraz tych, którzy mieli wtedy 25 lat, a dziś nieco ponad dwa razy więcej.

Wylosowanych zostało po 250 osób w każdej z grup. Ankiety przeprowadzą w najbliższych tygodniach studenci Akademii Marynarki Wojennej. Po zakończeniu sondażu, dane respondentów zostaną zniszczone.

- W ankiecie jest konsekwentnie z zamierzeniem 25 pytań, głównie zamkniętych. Rozmowa odbędzie się na miejscu. Liczymy na życzliwe przyjęcie, ale nikogo nie będziemy namawiali na odpowiedzi. Badanie zajmie kilkanaście minut, a studentów należy spodziewać się popołudniami - wyjaśnia dr Patrycja Bałtys z Akademii Marynarki Wojennej, współpracującej z miastem przy opracowaniu.
Książka w tym roku

Odpowiedzi zostaną opracowane w postaci raportu, który zostanie dołączony do książki. Oprócz niego za okładką znajdzie się płyta z kalendarium wydarzeń, wybranych przez byłą rzecznik UM. Ma nie zabraknąć także tych mniej istotnych dla miasta, ale sympatycznych, jak np. historia psa Baltika, uratowanego przez rybaków.

- Mam nadzieję, że uda się wydać książkę w tym roku, choć trochę pracy jeszcze przede mną. Sprawia mi jednak niebywałą przyjemność, więc na pewno będzie dobrze i w tym roku trafi do rąk czytelników - uśmiecha się Joanna Grajter.
Jak oceniasz zmiany, które następowały przez 25 lat w Gdyni?
24%

bardzo dobrze, nie można było osiągnąć więcej

35%

dobrze, ale ostatnie lata, to wyraźne wyhamowanie rozwoju

16%

średnio, postrzeganie miasta jest dobre tylko na zewnątrz

25%

źle, powstało za dużo niepotrzebnych PR-owych inwestycji

łącznie głosów: 443