Były monety z Wiedźminem, będą i z Cyberpunkiem

23 stycznia 2021, 15:00
Piotr Weltrowski

Mennica Gdańska po raz kolejny tworzy monetę odwołującą się do aktualnej popkultury. Inspiracją jest - również po raz kolejny - premiera polskiej gry komputerowej, tym razem Cyberpunk 2077. Podobnie jak monety inspirowane Wiedźminem, tak i te inspirowane nurtem cyberpunk będą oficjalnym środkiem płatniczym na wyspie Niue w Oceanii.Co by nie mówić o pisarstwie Andrzeja Sapkowskiego i jego popularności, to wydaje się, że rozpoznawalność całego uniwersum związanego ze światem przedstawionym w książkach o Wiedźminie została zbudowana głównie przez serię gier wideo firmy CD Projekt Red, których sprzedaż przekroczyła ponad 50 mln egzemplarzy.

I to właśnie na fali popularności tych gier Mennica Gdańska już dwukrotnie wypuszczała w przeszłości monety inspirowane sagą Andrzeja Sapkowskiego.

Monety z Wiedźminem wybite w GdańskuW grudniu swoją premierę miała kolejna gra tego samego studia - Cyberpunk 2077. Zapowiedź wypuszczenia przez mennicę monety 5$ Cyberpunk - The Punk Universe również wydaje się mieć związek z międzynarodowym sukcesem polskiej gry wideo.

Pięć dolarów za 1499 złRewers zapowiedzianej przez Mennicę Gdańską monety ma przywodzić na myśl świat pełen neonów i laserów, bardzo bliski estetycznej wizji cyberpunka. Sama moneta ma zresztą świecić w ciemności - dzięki drukowi fluorescencyjnemu. Awers również nawiązuje do cybernetyki - ukazuje skomplikowane połączenia, które mogą być zarówno informatyczne, jak i neuronalne.

Ogłoszenia: hobby i kolekcjonerstwoSama moneta, limitowana do 500 sztuk, choć o nominale pięciu dolarów, sprzedawana jest jednak znacznie drożej - aktualnie jej cena to 1499 zł.

Termin emisji monety przewidziano na marzec 2021 roku.

Słodko-gorzka premiera gry Cyberpunk 2077Gra Cyberpunk 2077 swoją premierę miała 10 grudnia zeszłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami okazała się ogromnym sukcesem sprzedażowym. Polskie studio CD Projekt Red pobiło m.in. rekord wszech czasów jeżeli chodzi o sprzedaż gry w wersji na PC w dniu premiery (4,7 mln kopii). Gra zebrała też bardzo dobre recenzje i ogromne cięgi od graczy.

Wielu z nich zarzuciło firmie, że udostępniła w sprzedaży produkt niedokończony, pełen błędów i technicznych niedoróbek. O ile wersja na komputery osobiste, mimo wspomnianych błędów, mogła zachwycać, to wersja konsolowa gry, szczególnie na konsolach starszej generacji, była praktycznie niegrywalna. Z tego względu Sony zdecydowało się np. usunąć ją ze sprzedaży w swoim sklepie.

Co prawda CD Projekt Red wciąż pracuje nad kolejnymi, wprowadzanymi na bieżąco poprawkami, ale trudno ocenić, na ile firmie uda się odzyskać zaufanie społeczności.
Jest coś, co kolekcjonujesz?
25%

tak, to jedna z moich pasji

38%

są takie rzeczy, ale to raczej luźne hobby, nie wydaję na nie zbyt wiele pieniędzy

37%

nie, kolekcjonerstwo to dla mnie strata czasu i pieniędzy

zakończona

łącznie głosów: 303