Cała Polska czerwona. Nauka online od IV klasy. Gastronomia zamknięta

23 października 2020, 11:15
Wioleta Stolarska, Michał Stąporek

Czerwona strefa COVID-19 obejmie od soboty cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier, minister zdrowia i minister rodziny i polityki społecznej przedstawili nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Od soboty strefa czerwona obejmie cały kraj.

  • Nauczanie zdalne obejmie uczniów starszych klas podstawówek - od czwartej klasy wzwyż. W godz. 8 do 16 dzieci w wieku do 16 lat nie będą mogły same poruszać się po mieście ( po kilku godzinach doprecyzowano, że mogą same iść lub wracać ze szkoły)
  • Lokale gastronomiczne zostają zamknięte od najbliższej soboty, 24.10. Będą mogły sprzedawać jedynie na wynos. Ten zakaz zostaje wprowadzony na dwa tygodnie.
  • Zakaz aktywności osób w grupach większych niż pięcioosobowe. Ograniczenie nie dotyczy mieszkających wspólnie i aktywności zawodowej.
  • Seniorzy, którzy nie pracują, są proszeni o niewychodzenie z domu. Ruszy program Korpus wsparcia seniorów, który ma wesprzeć osoby samotne i pozbawione opieki. Utworzą go organizacje pozarządowe, rządowe i wojsko.
  • Zawiesza się działanie sanatoriów


- Te obostrzenia są poważne, ale liczę, że gospodarka będzie dalej pracować, na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych czy usługowych, ale apelujemy o przestrzeganie wszystkich zakazów sanitarnych, by obostrzenia nie musiały być jeszcze ostrzejsze - poinformował premier.
Jego zdaniem wprowadzane ograniczenia powinny zaowocować za dwa tygodnie.

Premier nie wykluczył też zamknięcia granic i głębszego zamknięcia życia gospodarczego, jeśli liczba zakażeń nie ulegnie wypłaszczeniu.

Premier zapowiedział także dodatkową pomoc państwa dla firm z branży gastronomicznej i branży fitness. Otrzymają one nowe instrumenty wsparcia. Dotyczy to ok. 31 kategorii biznesowych opisanych w PKD.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:- Przed nami krytyczny tydzień. Okaże się, czy będziemy mieć dalszy wykładniczy wzrost zakażeń, czy one spowolnią. Spełniają się czarne scenariusze. Jeśli w przyszłym tygodniu nic się nie zmieni, będziemy mieć 20-25 tys. zachorowań dziennych. To scenariusz gorszy od czarnego.
Minister wyliczył, co już zrobiono: szpitale powiatowe są przekształcane w COVID-owe, 1 tys. łóżek w prywatnych szpitalach wesprze publiczną ochronę zdrowia, w szpitalach polowych będzie 5 tys. łóżek. 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma być gotowych na koniec października.

Pomoc dla seniorów- Utworzyliśmy infolinię dla seniorów: 22 505 11 11. Konsultant odbierze zamówienie od seniora potrzebującego pomocy, przekaże je do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którego reprezentant dostarczy zakupy potrzebującemu. Rząd zabezpieczył na ten program 100 mln zł - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Liczba nowych przypadków w Trójmieście rośnieSytuacja w naszym regionie nie poprawiła się, liczba zakażeń lawinowo rośnie. W ostatnich dwóch tygodniach wykryto kolejne 2282 przypadki.

W ostatnich 14 dniach (9.10-22.10) odnotowano:
  1. w Gdańsku 1213 przypadków zakażeń koronawirusem,
  2. w Gdyni 539 przypadków zakażeń koronawirusem,
  3. w Sopocie 130 przypadków zakażeń koronawirusem.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?  • z podejrzeniem koronawirusa powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego - telefonicznie skontaktować się z przychodnią. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590