Całoroczne bary staną na plażach w Gdańsku?

29 listopada 2021, 11:00
Maciej Korolczuk
Czy wkrótce na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawią się całoroczne kawiarnie i restauracje? Gdański Ośrodek Sportu chce sprawdzić, czy to możliwe. Więcej zdjęć (5)

Czy wkrótce na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawią się całoroczne kawiarnie i restauracje? Gdański Ośrodek Sportu chce sprawdzić, czy to możliwe.

fot. Trojmiasto.pl

Czy wkrótce na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawią się całoroczne kawiarnie i restauracje? Gdański Ośrodek Sportu chce sprawdzić, czy to możliwe.

fot. Trojmiasto.pl

Czy na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawi się całoroczna zabudowa? Chce tego zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu. W miejsce sezonowych punktów usługowych miałyby stanąć całoroczne obiekty. Najpierw jednak GOS chce mieć pewność, że nowej infrastruktury nie zniszczy np. fala sztormowa lub powódź. W tym celu zlecił już specjalną analizę, za którą zapłacił ok. 50 tys. zł.Obecnie na niespełna pięciokilometrowym odcinku plaży między Brzeźnem a Jelitkowem turyści i mieszkańcy mogą korzystać z sezonowych kawiarni oraz restauracji oraz innych obiektów, np. stadionu letniego, zjeżdżalni czy dmuchańców dla dzieci.

Sezonowych, bo jesienią i zimą przy często sztormowej pogodzie poza grupkami morsujących osób trudno o klientów i plażowiczów. Przed chłodem i lodowatą bryzą spacerowicze chronią się w lokalach po drugiej stronie wydm.

Wkrótce może się to zmienić, bo Gdański Ośrodek Sportu, który na co dzień zarządza plażami w Gdańsku, rozważa budowę na plaży całorocznych punktów usługowych. Miałyby one powstać w miejscu dotychczasowych sezonowych obiektów.

Jednak na razie to tylko plany i droga do ich realizacji jest jeszcze daleka.

Dlaczego? Z kilku powodów.

Obecne bary plażowe są sezonowe i pozostają otwarte od maja do września. Na okres jesienno-zimowy ze względu na sztorm są rozbierane. Więcej zdjęć (5)

Obecne bary plażowe są sezonowe i pozostają otwarte od maja do września. Na okres jesienno-zimowy ze względu na sztorm są rozbierane.

fot. Trojmiasto.pl

Obecne bary plażowe są sezonowe i pozostają otwarte od maja do września. Na okres jesienno-zimowy ze względu na sztorm są rozbierane.

fot. Trojmiasto.pl

Trzeba sprawdzić, czy to bezpieczneAby ocenić, czy to bezpieczne - głównie ze względu na jesienno-zimowe sztormy i ewentualne zagrożenie powodziowe - GOS zlecił ekspertom sporządzenie specjalnej analizy.

Ma ona ocenić m.in. wpływ czynników oddziaływania środowiska (zasięg fali sztormowej oraz wyznaczenie miejsc bezpiecznych przed nią) oraz określić maksymalne wymiary i powierzchnie całorocznych obiektów. Autorzy opracowania muszą też określić, jak bezpiecznie posadowić punkty na plaży oraz podłączyć przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne.

Opracowanie ma też dać odpowiedź na pytanie nie tylko czy, ale i gdzie jest możliwe umiejscowienie takich obiektów. W analizie ma zostać wskazana ich wielkość (od 140 m kw. nawet do 300 m kw.) oraz funkcja. Pod uwagę autorzy mają wziąć także ewentualny montaż plastikowych lub drewnianych kładek plażowych, mebli miejskich, ławek, placów zabaw, siłowni na otwartym powietrzu.


Później uzgodnienia z Urzędem Morskim i zmiana miejscowych planówAnaliza to jednak dopiero pierwszy krok.

- Wykonana analiza posłuży do rozpoczęcia procedur uzgodnień z Urzędem Morskim w Gdyni, a docelowo będziemy chcieli doprowadzić do zmian w miejskich planach zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby lokalizację całorocznych punktów usługowych na plaży - precyzuje Grzegorz Pawelec, główny specjalista ds. komunikacji Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Nie chodzi o zwiększenie ich liczby, a raczej o wydłużenie czasu działania w formie stałej, a nie tylko sezonowej, jak to ma miejsce obecnie.
Jak dodaje, dalsze kroki będą zależne od wyników analizy, stanowiska Urzędu Morskiego, Biura Rozwoju Gdańska czy konserwatora zabytków.

- Trzeba się liczyć również z tym, że ostateczne uwarunkowania będą uzależnione od uzyskania decyzji środowiskowej - dodaje Pawelec.
Dotychczas jedynymi całorocznymi obiektami na plażach w Gdańsku były nowe toalety. Czy wkrótce dołączą do nich kawiarnie i restauracje? Więcej zdjęć (5)

Dotychczas jedynymi całorocznymi obiektami na plażach w Gdańsku były nowe toalety. Czy wkrótce dołączą do nich kawiarnie i restauracje?

fot. Trojmiasto.pl

Dotychczas jedynymi całorocznymi obiektami na plażach w Gdańsku były nowe toalety. Czy wkrótce dołączą do nich kawiarnie i restauracje?

fot. Trojmiasto.pl

Jeśli GOS uzna, że budowa całorocznych obiektów jest możliwa w dotychczasowych lokalizacjach, konieczne będzie jeszcze uregulowanie kwestii z obecnymi najemcami, którzy w 2018 r. podpisali 10-letnie umowy dzierżawy, ale na obiekty sezonowe (od maja do września).

Przetarg na wykonanie analizy wygrała spółka Green Cities Infrastructure z Gdańska. Za jej realizację otrzyma od GOS-u ok. 48 tys. zł. Opracowanie ma być gotowe pod koniec 2021 r.
Całoroczne obiekty na plaży w Gdańsku to:
60%

bardzo dobry pomysł

13%

interesująca idea, ale trudna do realizacji

27%

zły pomysł, jesienią i zimą mało kto będzie z nich korzystał

zakończona

łącznie głosów: 1518

Opinie wybrane


wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.