stat

Celebrity Eclipse z chorym na pokładzie musiał wpłynąć do Gdyni nocą

10 czerwca 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

Celebrity Eclipse przez jeden dzień cumował w gdyńskim porcie.

317-metrowy wycieczkowiec Celebrity Eclipse, który miał zgodnie z planem wpłynąć do gdyńskiego portu o godz. 7 rano, pojawił się w Gdyni sześć godzin wcześniej. Powód: pogarszał się stan zdrowia jednego z pasażerów, który potrzebował pomocy medycznej.Statek przypłynął do Gdyni z Kłajpedy. To druga wizyta jednostki w gdyńskim porcie. Tym razem będzie zapamiętana nie tylko z racji tego, że to najdłuższa jednostka, jaka kiedykolwiek pojawiła się w polskim porcie.

Wycieczkowiec z litewskiego portu wyszedł o godz. 18.25. Do Polski miał przypłynąć o godz. 7. Przed północą dyspozytorzy portu otrzymali informację, że statek pojawi się przy Nabrzeżu Francuskim zobacz na mapie Gdyni znacznie wcześniej.

Czytaj też: Relację z pierwszej wizyty Celebrity Eclipse

Ostatecznie przybył do gdyńskiego portu ok. godz 0.45, pokonując dystans pomiędzy Litwą i Polską w - jak informują pracownicy portu - nieco ponad sześć godzin z prędkością w końcowej fazie rejsu ok. 20 węzłów, czyli 37 km/h. Maksymalna prędkość, którą może rozwinąć jednostka to 24 węzły.

Uskarżający się na swoje zdrowie pasażer został przewieziony karetką pogotowia do szpitala.

- Nie pamiętam takiej sytuacji, ale na każdą możliwość musimy być przygotowani, także na taką, że tego formatu wycieczkowiec pojawi się w porcie nocą. Nabrzeże Francuskie było wolne, dlatego udało się wszystko przeprowadzić sprawnie - tłumaczy nam jeden z bardziej doświadczonych pracowników portu.

Celebrity Eclipse wypłynął w swój pierwszy rejs w 2010 roku; jego armatorem jest Celebrity Cruises. Długość statku wynosi 317 m, jednostka posiada 16 pokładów. Jednorazowo na statku przebywać może 2850 pasażerów oraz ok. 1270 członków załogi.

Jednostka ta jest najdłuższym wycieczkowcem jaki cumował kiedykolwiek w Polsce. Na pokładach luksusowego statku znajdują się m.in. trzy baseny (w tym jeden kryty), luksusowe SPA, sklepy i butiki, restauracje, bary oraz "The Lawn Club", czyli dwa tysiące metrów kwadratowych przystrzyżonego trawnika na najwyższym pokładzie. Pływa pod banderą Malty.

Celebrity Eclipse ma zgodnie z planem wypłynąć z Gdyni o godz. 16.

Po południu zamieścimy filmową relację z pokładu tej jednostki.

Zobacz plan wejść wycieczkowców do gdyńskiego portu