• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centra handlowe, które zniknęły z Trójmiasta

ms
14 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Niektóre centra i obiekty handlowe zmieniają swój szyld, inne są wyburzane. Z mapy Trójmiasta zniknęło wiele obiektów handlowych, które przed laty przyciągały tłumy klientów. Niektóre centra i obiekty handlowe zmieniają swój szyld, inne są wyburzane. Z mapy Trójmiasta zniknęło wiele obiektów handlowych, które przed laty przyciągały tłumy klientów.

Obiekty handlowe przychodzą i odchodzą. Ich trwanie zależy od zmieniających się zwyczajów zakupowych i mód. Przypominamy te, które kiedyś działały w Trójmieście, a dziś albo zniknęły całkowicie, albo zmieniły się nie do poznania.



Kilkanaście dni temu informowaliśmy, że właściciel Alfy Centrum na Przymorzu bierze pod uwagę budowę w jej miejscu wysokiego budynku mieszkalnego. Obiekt handlowy na pewno nie zniknie z mapy Gdańska w najbliższych miesiącach, ale nawet gdyby tak się stało za kilka lat, nie byłby to pierwszy taki przypadek w Trójmieście.

Gildia na Targu Siennym



  • Centrum handlowe Gildia działało na Targu Siennym do 2012 roku.
  • W latach 90. Gildia na targu Siennym była najpopularniejszym miejscem zakupów w Gdańsku. Centrum działało do roku 2012, ale w ostatnich latach jego funkcjonowania jego popularność była coraz mniejsza.
  • Niemal dokładnie 10 lat temu, we wrześniu 2011 r., ruszyła rozbiórka centrum handlowego Gildia na Targu Siennym. W tym samym miejscu, w maju 2018 roku, otwarto Forum Gdańsk.
  • Forum Gdańsk otwarto w maju 2018 roku.
Powstała w latach 90. na Targu SiennymMapka Gildia była przez jakiś czas najpopularniejszym miejscem zakupów w Gdańsku. Gości nie brakowało, co sprawiło, że obiekt się rozbudował o kolejną halę z boksami handlowymi. Centrum działało do roku 2012, ale w ostatnich latach funkcjonowania jego popularność była coraz mniejsza.

Niemal dokładnie 10 lat temu, we wrześniu 2011 r., ruszyła jego rozbiórka. Kilka lat później w tym samym miejscu ruszyła budowa centrum handlowego Forum Gdańsk. Obiekt, otwarty w maju 2018 r., jest dziś jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w Gdańsku.

Sama Gildia przeniosła się na ZaspęMapka, gdzie działa tuż obok Galerii Zaspa.

Euromarket przy Nowowiczlińskiej



  • Wiecha na centrum handlowym Euromarket na ul. Nowowiczlińskiej w Gdyni zawisła we wrześniu 1995 r.
  • Euromarket działał przy ul. Nowowiczlińskiej niespełna 10 lat, do lipca 2004 roku. Wtedy ruszyła rozbudowa i przebudowa tego obiektu, który następnie został przekształcony w Tesco.
  • Tesco przy Nowowiczlińskiej działało do września 2020 roku.
Centrum handlowe Euromarket przy ul. NowowiczlińskiejMapka w Gdyni powstało w 1996 r. Jego inwestorem była firma Centromor. Obiekt działał pod tym szyldem do 2004 r. Wtedy obiekt przejęło Tesco, które go rozbudowało. Pod tym szyldem centrum działało do września 2020 r. Wówczas zostało przejęte przez Leroy Merlin.

Billa w Sopocie



W 1997 r. na placu między ulicami Sikorskiego i 1 MajaMapka, gdzie wcześniej mieściło się targowisko, postawiono supermarket Billa. Był to pierwszy duży samoobsługowy sklep w Sopocie. Jego otwarcie było na tyle ważnym wydarzeniem, że Polska Telewizja Kablowa wyemitowała kilkunastominutowy reportaż na ten temat.

Otwarcie sklepu Billa w Sopocie w 1997 r.

Reportaż Polskiej Telewizji Kablowej zamieszczony na profilu You Tube Marcin Fall


Po kilku latach sklep zmienił szyld na Elea, następnie Alma. Przez kilka lat obiekt stał pusty. Dziś mieści się w nim sklep sieci Aldi.

Manhattan we Wrzeszczu



  • Zanim powstało centrum Manhattan, najpierw w postaci pawilonów handlowych, potem w postaci jednego budynku, w tym miejscu działało targowisko, na którym sprzedaż prowadzono wprost z samochodów. Maj 1990 r.
  • Rok po pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu i Senatu trwała już budowa bazaru "Manhattan" przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Czerwiec 1990 r.
  • Centrum handlowe "Manhattan" najpierw istniało w formie pawilonów. W 1993 roku, kiedy wykonano to zdjęcie, wciąż cieszyło się sporą popularnością.
  • 11 lutego 2002 roku - trwają prace budowy centrum handlowego Manhattan we Wrzeszczu.
Pomiędzy ul. Partyzantów i Jaśkową DolinąMapka, w pobliżu pętli autobusowej dla linii jadących w kierunku Moreny, znajdował się pusty plac. Co najmniej od lat 70. organizowano tu okresowo targi "Społem". Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. zmienił się w targowisko, na którym handel prowadzono wprost z parkujących tam samochodów.

Dość szybko, bo jeszcze w czerwcu 1990 r. na części placu bliżej al. Grunwaldzkiej zaczęły powstawać niewielkie pawilony handlowe. Gdańszczanie nazywali je Manhattanem, podobnie jak wiele innych miejsc handlowych powstających w tamtych latach w całej Polsce.

Pawilony działały przez niemal dekadę. Rozebrano je w roku 2000, a pod koniec 2001 r. w ich miejscu ruszyła tu budowa istniejącego do dziś i działającego z powodzeniem centrum handlowego Manhattan.

Hit przy ul. Kcyńskiej



Hipermarket Hit działał przy ul. Kcyńskiej w Gdyni do 2002 r. Hipermarket Hit działał przy ul. Kcyńskiej w Gdyni do 2002 r.
W 1998 r., przy ul. KcyńskiejMapka w Gdyni powstał hipermarket niemieckiej sieci Hit. Działał pod tym szyldem do 2002 r., gdy całą sieć, złożoną wówczas w Polsce z 13 sklepów, przejęło Tesco. Po 19 latach także ten operator wycofał się z handlu w Polsce. Tesco działało przy Kcyńskiej do sierpnia 2021 r.

Sukces i Sukces Bis we Wrzeszczu



  • Na początku lat 90, w miejsce dawnych warsztatów naprawczych Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku przy ul. Partyzantów, powstało centrum handlowe Sukces, a następnie Sukces BIS (na zdjęciu po lewej stronie). Dziś w tym miejscy stoją cztery budynki Quattro Towers.
  • Wnętrze centrum handlowego Sukces przy ul. Partyzantów we Wrzeszczu. Połowa lat 90. XX wieku.
  • Wnętrze centrum handlowego Sukces Bis. Połowa lat 90 XX wieku.
  • Budynki Quattro Towers stoją w miejsce dawnych centrów handlowych Sukces i Sukces BIS.
Na początku lat 90, w miejsce dawnych warsztatów naprawczych Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku przy ul. PartyzantówMapka, powstało centrum handlowe Sukces.

Ponieważ z miejsca odniosło sukces frekwencyjny, bardzo szybko na potrzeby handlu zaadaptowano kolejną halę, w której powstało centrum Sukces BIS.

Oba obiekty rozebrano w 2007 r., w ramach przygotowań do budowy czterech wysokich wież mieszkalnych znanych jako Quattro Towers. Budowa ruszyła w 2009 r. i zakończyła się w 2011 r.

Centrum Gemini



Działające przy skwerze KościuszkiMapka Centrum Gemini nie było typowym centrum handlowym. Klienci przychodzi tu głownie dla kina oraz restauracji, barów i klubów. Działy tu jednak także niewielkie sklepiki i punkty handlowe.

Obiekt powstał w 2000 r. Przez lata wykorzystywany był jako druga scena odbywającego się w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

  • Centrum Gemini przy Skwerze Kościuszki na zdjęciu z 2007 r.
  • Centrum Gemini zostało rozebrane w 2018 r.
  • Planowana zabudowa pomiędzy Skwerem Kościuszki i ul. Hryniewickiego w Gdyni. Budynki po prawej stronie powstają w miejsce wyburzonego Centrum Gemini.
Rozebrano go w 2018 r.. Obecnie trwa w tym miejscu budowa, prowadzona przez firmę Vastint. W ciągu najbliższych lat powstaną tu mieszkania, powierzchnie handlowe, kulturalne. Powierzchnia planowanej zabudowy to 65 tys. m kw., a cały projekt przewidziany jest na 90 tys. m kw. powierzchni.

Komm und Kauf na Zaspie



  • Budowa hali targowej ze sklepem Komm und Kauf przy al. Jana Pawła II na Zaspie. Październik 1992 r.
  • Centrum handlowe Komm und Kauf na pasie startowym na Zaspie było ważnym punktem na handlowej mapie Trójmiasta w pierwszej połowie lat 90.
  • Reklama sieci Komm und Kauff z 1995 r.
  • Budynki osiedla Awiator przy ul. Jana Pawła II na Zaspie.
W 1992 r., na dawnym pasie startowym, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i MeissneraMapka, zaczął powstawać blaszany pawilon handlowy. Jego największym najemca był sklep niemieckiej sieci handlowej Komm und Kauf. Trudna do wymówienia nazwa nie była przeszkodą, by szybko stało się to najpopularniejsze miejsce zakupów dla mieszkańców tej części Gdańska.

Gdy sieć wycofała się z Polski, w obiekcie nadal prowadzono handel. Ostatecznie jednak halę rozebrano, gdy teren kupił deweloper. Dziś w tym miejscu stoją budynki mieszkaniowe osiedla Awiator.

Domy towarowe Neptun i Sezam



  • Dom Towarowy Neptun we Wrzeszczu na zdjęciu z 1962 r. Autor nieznany.
  • W 2007 r. zakończyła się trwająca od 1951 r. działalność handlowa w budynku przy al. Grunwaldzkiej 107-109.
  • Rozbiórkę Neptuna prowadzono na przełomie 2011 i 2012 r.
  • Biurowiec Neptun we Wrzeszczu mierzy 85 metrów. Do oddania biurowca Olivia Star (156 m) był najwyższym budynkiem w Gdańsku.
Dom towarowy Neptun działał przy al. Grunwaldzkiej 107-109Mapka we Wrzeszczu od grudnia 1951 r. Był wówczas największym obiektem handlowym w Gdańsku. W latach 90. działał pod szyldem Galeria Centrum. Obiekt nie wytrzymał konkurencji ze strony Centrum Handlowego Manhattan i Galerii Bałtyckiej. W 2007 r. został zamknięty, a na przełomie 2011 i 2012 r. wyburzono go. Na jego miejsce wybudowano 85-metrowy biurowiec Neptun.

Dom Towarowy Sezam działał przy Grunwaldzkiej 56Mapka od grudnia 1961 r. Początkowo nosił nazwę Spółdzielczy Dom Handlowy. Dopiero sześć lat po otwarciu, Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem", do której placówka należała, ogłosiła konkurs na jej nazwę. Wśród kilku tysięcy nadesłanych propozycji od ponad 2 tys. autorów były m.in. Uniwersum, Posejdon, Hermes, Wokulski, Prymus, Wielki Kram i Sezam. Wygrała ta ostatnia propozycja.

  • Od kilkunastu lat w dawnym domu towarowym mieści się siedziba banku ING.
  • Dom towarowy Sezam otwarto w styczniu 1961 r. Działał do końca XX w.
Czytaj więcej:

Historia wrzeszczańskiego Sezamu



Podobnie jak wiele innych placówek handlowych działających przez dekady przy al. Grunwaldzkiej, wraz z końcem wieku "Sezam" ostatecznie zakończył działalność. Budynek po nim zajął oddział ING Banku Śląskiego, który działa tam do dziś.

Quiz Sprawdź, co wiesz o centrach handlowych Średni wynik 63%

Sprawdź, co wiesz o centrach handlowych

Rozpocznij quiz
ms

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (226)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane